×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱ آبان - ۱۳۹۸  
true
true
آیا دستگاه قضایی با رئیس دانشگاه تربیت مدرس برخورد می‌کند؟


 به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری تهران پرس، دانشگاه تربیت مدرس این روزها خود را درگیر حاشیه کرده است، آن هم از جنس بورسیه؛ همان واژه آشنایی که در سه چهار سال اخیر تحت عنوان «دانشجویان بورسیه و مشکلاتشان» در تیتر خبرها زیاد به چشم خورده، اما هنوز پرونده اش بسته نشده است.

*ماجرای یک ممانعت و سرنوشت مبهم دانشجویان بورسیه تربیت مدرس

ماجرای این روزهای دانشگاه تربیت مدرس، ممانعت با حکمی است که به صورت رسمی از دیوان عدالت اداری برای ریاست این دانشگاه آقای محمد تقی احمدی صادر شده است. حکمی که دستور جذب چهار دانشجوی بورسیه این دانشگاه را به عنوان عضو هیئت علمی رسمیت بخشیده؛ اما خبرها حاکی از عدم اجرایی شدن این حکم و ممانعت از سوی ریاست دانشگاه است.

طبق پیگیری‌های خبرنگار تهران پرس آقای محمد تقی احمدی در حال حاضر در مسافرت خارج از کشور به سر می برند و آقای فتح اللهی یکی از معاونین دانشگاه تربیت مدرس را به عنوان سرپرست موقت خود قرار داده اند و قطعا از حال و روز دانشجویانی که چشم انتظار اجرایی شدن حکم خود هستند خبر ندارند.

*حق بورسیه ها ردیف استخدامی است

یکی از دانشجویان بورسیه دانشگاه تربیت مدرس در خصوص ممانعت ریاست این دانشگاه مبنی بر عدم جذب وی تحت عنوان عضو هیئت علمی گفت: مشکلم با دانشگاه این است که از یک سال پیش ردیف استخدامی ام را نزده و حکم من به صورت پیمانی زده شد. نکته جالب در این بین ادعای دانشگاه تربیت مدرس بود، مبنی بر اینکه حکم من بر اساس حکم رسمی دیوان عدالت اداری زده شده است.

 وی ادامه داد: دانشجویان بورسیه از ابتدای حکم خود ردیف استخدامی می گیرند و طبق آن می‌توانند در دانشگاه‌ها جذب شوند. حالا یک سال است که از حکم پیمانی من می گذرد و هر روز پیگیر صدور حکم ردیف استخدامی خود هستم؛ اما هنوز جوابی نگرفتم.

 

*دانشگاه حرف وزارت علوم را هم قبول ندارد!

این دانشجو در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه بهانه دانشگاه برای جذب نکردن بورسیه‌های خود عدم دریافت موافقت هیئت مرکزی جذب وزارت علوم بوده است گفت: آقای رضوان طلب چندی پیش اعلام کردند که وزارت علوم و هیئت مرکزی جذب درباره دانشجویان بورسیه ای که رای قطعی از دیوان عدالت اداری دارند ورود نخواهد کرد.

این دانشجو افزود: دانشگاه تربیت مدرس حتی بعد از اعلام این خبر به من گفت باید از وزارت علوم استعلام بگیریم، اما تا امروز ۱۰ روز است که جوابی از وزارت علوم نیامده و من معتقدم دانشگاه و وزارت علوم با یکدیگر هماهنگ هستند تا دانشجویان بورسیه را در یک پروسه فرسایشی و طولانی قرار دهند و این وسط فقط عمر و وقت ما تلف می‌شود.

در حقیقت حکمی که دانشگاه تربیت مدرس برای من صادر کرده یک چیز فرمالیته است تا به دیوان عدالت اداری بگوید ما حکم شما را انجام داده ایم. در واقع دانشگاه تربیت مدرس در حال گول زدن دیوان است.

 

 

*دانشگاه تربیت مدرس در حال گول زدن دیوان عدالت اداری است

وی خاطرنشان کرد: صدور حکم پیمانی برای من و همه کسانی که شرایط مشابه من را دارند بدین گونه است که بدون ردیف استخدامی هیچ گونه رسمیتی ندارد. چرا که من نمی توانم از وضعیت استادیاری به دانشیاری و بالاتر تبدیل وضعیت کنم در حقیقت حکمی که دانشگاه تربیت مدرس برای من صادر کرده یک چیز فرمالیته است تا به دیوان عدالت اداری بگوید ما  حکم شما را انجام داده ایم. در واقع دانشگاه تربیت مدرس در حال گول زدن دیوان است.

یک منبع آگاه به تهران پرس خبر داد: دانشگاه تربیت مدرس احکام را صوری اجرا می کند، یعنی حکم صادر می‌کند اما در راستای اجرای حکم قدمی برنمی‌دارد و تقاضای ردیف استخدامی نمی دهند. همچنین برای تمدید حکم پیمانی هر سال با دلایل واهی کارشکنی می‌کند.

دکتر کی نژاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی رایزنی های زیادی برای اجرایی شدن احکام دیوان عدالت اداری انجام دادند، اما آقای رضوان طلب در هیئت مرکزی جذب وزارت علوم ایراد حقوقی به این ماجرا داشتند و معتقد بودند که بعد از صدور حکم دیوان، دانشجویان بورسیه باید در فرآیند جذب شرکت کرده و پرونده هایشان مجدداً در هیئت مرکزی جذب بررسی شود. اما آقای تقوی قاضی پرونده این را نپذیرفت و پس از یک سال از این اختلاف نظرها حالا حدود یک ماه است که آقای رضوان‌طلب به همه روسای دانشگاه ها نامه زدند که پرونده کسانی که با حکم دیوان جذب شدند را به هیئت مرکزی جذب وزارت علوم ارسال نکنید و اگر رئیس دانشگاهی خلاف این کار را کنند پرونده شخص بورسیه شده عودت داده خواهد شد. چرا که این افراد نیاز به بررسی مجدد ندارند.

*چهار شکایت از سوی بورسیه ها برای ریاست دانشگاه ثبت شده است

به نظر می رسد این روزها هر دانشگاهی به صورت سوری و دلبخواهی  رای و حکم دیوان عدالت اداری را برای خود تفسیر می‌کند. بعضی دانشگاه ها پرونده بورسیه‌ها را که حکم رسمی دیوان دارد دوباره به هیئت مرکزی جذب وزارت علوم می فرستند. گروه دیگری از دانشگاه ها حکم پیمانی صادر می کنند بدون اینکه حقوق پرداخت کنند یا کلاس واحد درسی به استاد بدهند. گروه دیگر درخواست ردیف استخدامی نمی دهند.

 با همه این تفاسیر چیزی که برای دانشگاه تربیت مدرس در ماجرای دانشجویان بورسیه اش روشن است این است که از سال گذشته چهار شکایت برای ریاست دانشگاه از سوی چهار دانشجوی بورسیه ثبت شده است و حال باید دید تصمیم مراجع ذی صلاح برای رسیدگی به ممانعت ریاست دانشگاه چه خواهد بود.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد