×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۸ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
عزم تاجیکستان برای جذب سرمایه گذاران خارجی


به گزارش خبرنگار خبرگزاری تهران پرس در دوشنبه، «جمشید جمعه خان زاده» رئیس اتاق صنایع و بازرگانی تاجیکستان در نشستی مطبوعاتی پیشنهاد کرد که برای جذب بیشتر سرمایه گذاران خارجی در این کشور شرایط مساعد ایجاد شود.

وی با توجه به نظام مالیاتی در این کشور گفت: برای رقابت با کشورهای همسایه در زمینه جذب سرمایه گذاران باید برای آنها در تاجیکستان  شرایط بهتر و برتر سرمایه گذاری را نسبت به سایر کشورهای منطقه پیشنهاد کنیم.

بنابه باور برخی کارشناسان مالیات در تاجیکستان نسبت به سایر کشورهای همسایه بیشتر و طرح مالیات نیاز به تکمیل دارد.

«سعیدجعفر عثمان زاده» نماینده پارلمان تاجیکستان در نوبه خود تسهیل دریافت مجوز تشکیل شرکت و کارخانه‌ها برای سرمایه گذاران را برای جذب آنها به این کشور ضروری عنوان کرد.

وی افزود: تاجیکستان به سرمایه گذاران خارجی نیاز دارد و فراهم کردن شرایط بهتر و جلب سرمایه خارجی برای رشد اقتصادی این کشور بسیار مهم است.

طبق اطلاعات آژانس آمار تاجیکستان، سال گذشته میلادی در این کشور ۶۴۴٫۵ میلیون دلار سرمایه گذار خارجی انجام شده که بیش از ۳۲۸ میلیون دلار از آن را سرمایه گذاری‌های مستقیم تشکیل می‌دهند.

علاوه بر این، حجم واردات سرمایه مستقیم به تاجیکستان در مقایسه با یک سال قبل به میزان ۲۷٫۷ میلیون دلار کاهش یافته است.

کاهش سرمایه مستقیم در اقتصاد تاجیکستان در حالی است که این کشور برای بار مالیات بلند و فرار سرمایه گذاران پیوسته مورد انتقاد برخی سازمان‌های خارجی قرار گرفته است.

در سال جاری میلادی تاجیکستان در رتبه بندی « Paying Taxes 2019» که ۱۹۰ کشور مختلف جهان را در بر می‌گیرد از جمله ۱۰ کشور دارای بالاترین بار مالیاتی عنوان شد.

حجم عمومی مالیات در این کشور ۶۷٫۳ درصد را تشکیل داده که در مقایسه با استاندارد متوسط مالیات در سایر کشورهای منطقه آسیای مرکزی و اروپای شرقی که معادل ۳۲٫۸ درصد است حدود ۲ برابر بیشتر می‌باشد.

سایر کشورهای منطقه آسیای مرکزی از جمله قرقیزستان در این فهرست در جایگاه ۵۰، قزاقستان ۵۶ و ازبکستان ۶۴ قرار داده شدند.

انتهای پیام/.

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد