×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۵ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
روزنامه نگار کرد عراقی: ترکیه فشارهای خود به پ ک ک و اقلیم کردستان را افزایش خواهد داد


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تهران پرس، اقلیم کردستان این روزها به دلیل حضور گروه مسلح پ.ک.ک از یک سو و حملات ارتش ترکیه و نقض حاکمیت ملی عراق از سوی دیگر، روزهای دشواری را می‌گذارند.

پ.ک.ک و عناصر آن که در قندیل مستقر هستند، با اشغال مزارع و منازل مردم و پناه گرفتن در روستاها، سبب حملات هوایی ارتش ترکیه و ویرانی مناطق اقلیم و نقض حاکمیت ملی عراق شده‌اند. در برخی مناطق مانند شنگال نیز، عناصر پ.ک.ک مانع بازگشت آوارگان کُرد ایزدی شده‌اند.

ترکیه نیز به بهانه حضور عناصر پ.ک.ک، پادگان‌های متعددی در اقلیم تاسیس کرده و با حملات خود، غیرنظامیان را نیز هدف می‌گیرد.

در تازه‌ترین تحول عصر چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ رسانه‌ها گزارش دادند که در حملات مسلحانه و تیراندازی به یک رستوران در اقلیم کردستان عراق (اربیل) عده‌ای کشته و زخمی شده‌اند و در میان کشته‌ها و مجروحین، دیپلمات‌های ترکیه نیز وجود دارند. این امر، سبب ناآرامی و ناامنی بیشتر در این منطقه خواهد شد و احتمال بروز جنگ داخلی و تشدید تنش‌های بین احزاب را افزایش خواهد داد.

با توجه به کشته شدن‌ دیار غریب، از اعضای شورای رهبری پ.ک.ک در حملات هوایی ارتش ترکیه، عده‌ای اعتقاد دارند که این حمله به رستوران، می‌تواند توسط پ.ک.ک سازماندهی شده باشد.

برخی از کارشناسان معتقدند که همکاری نیروهای مسعود بارزانی (رئیس حزب دموکرات کردستان موسوم به پارتی) و دولت نچیروان بارزانی با ارتش ترکیه علیه پ.ک.ک، زمینه این حمله تروریستی و حتی آغاز جنگ داخلی در اقلیم را فراهم آورده است.

این گمانه از آن جهت تقویت می‌شود که پ.ک.ک طی روزهای اخیر، تاسیس یک نیروی جدید در اقلیم کردستان را رسماً اعلام کرده است.

در همین زمینه عثمان باشقالی روزنامه نگار کرد عراقی بر این باور است «با توجه به اینکه اخیراً ترکیه در حملات هوایی، دیار غریب عضو شورای رهبری پ.ک.ک را به قتل رساند و پ.ک.ک و ارتش ترکیه عملاً در سوریه، عراق و ترکیه وارد نبرد جدی نظامی با یکدیگر شده‌اند، این حمله و قتل دیپلمات‌های ترکیه، می‌تواند توسط عناصر پ.ک.ک صورت گرفته باشد».

وی معتقد است حملات هوایی مکرر ارتش ترکیه به مواضع پ.ک.ک در اقلیم و حتی سوریه، این گروه را در موضع ضعف قرار داده و کاملاً محتمل است که این حمله، توسط پ.ک.ک برنامه‌ریزی و اجرا شده باشد.

اثرات جنگ ترکیه علیه پ.ک.ک، دامن اقلیم را گرفته و ثمره‌ای جز ناامنی و ترویج خشونت نداشته است. عثمان باشقالی معتقد است «نکته مهم، محل وقوع این حمله است. یعنی رستورانی در اربیل (مرکز اقلیم کردستان عراق). وی این موضوع را برای ثبات و امنیت اقلیم و مناطق کردنشین مضر توصیف کرده و معتقد است ترکیه از عواقب جنگ با پ.ک.ک آگاه و هزینه‌های زیادی برای آن پرداخت کرده است. اکنون می‌توان انتظار داشت که ترکیه به پ.ک.ک در اقلیم پاسخ سخت‌تری بدهد و هزینه‌های سیاسی و نظامی بیشتری به اقلیم کردستان تحمیل کند».

شرایط سیاسی و اجتماعی کردها در ترکیه و محدودیت‌های تاریخی علیه آنها و همچنین حملات مکرر ترکیه به مواضع پ.ک.ک نیز از دید باشقالی عامل مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی معتقد است که جنگ پ.ک.ک و ترکیه، تمام اقلیم را درگیر کرده و طرفین، از هر اقدامی علیه یکدیگر استفاده می‌کنند. هر دو هم، صرفاً به یک منطقه بسنده نکرده و قصد کنترل تمام مناطق کردنشین اقلیم کردستان عراق را دارند.

همچنین، نقش احتمالی دولت موازی (دولت پنهان) ترکیه و سازمان اطلاعات این کشور (میت) در همکاری با پ.ک.ک و حتی تاسیس این گروه، مورد توجه کارشناسان قرار دارد. باشقالی می‌گوید: «دولت موازی و پ.ک.ک، کمالیست هستند و رویکرد مخربی علیه کردها اتخاذ کرده‌اند. هماهنگی میان این دو نیز منجر به ناامنی در اقلیم شده است».

این روزنامه‌نگار به صراحت اعلام کرد که «در ترکیه از چپ تا راست، لائیک تا اسلام‌گرا تحت عنوان هر حزب و گرایشی، به هیچ عنوان حاضر نیستد هویت کردها و هویت کُردی را به رسمیت بشناسند. این موضوع، یعنی هویت کردی در ترکیه، پذیرفته نشده است. متاسفانه سیاست‌های خشن ترکیه در یک قرن سبب شده یک حزب خشن و مسلح، مانند پ.ک.ک نیز ظاهر شود که فقط به جنگ و سلاح متکی است. ترکیه از هر فرصتی برای هدف قرار دادن اقلیم استفاده می‌کند. در دوره حکومت صدام هم ترکیه میزبان وزرای خارجه کشورهای منطقه بود. در این جلسات، دولت ترکیه از کشورها می‌خواست حداکثر فشار را بر کردها وارد کنند. نباید فراموش کنیم که در سال ۲۰۰۳ اردوغان خواستار نابودی اقلیم از طریق حمله نظامی شده بود. سیاست ترکیه، انکار هویت کُردی است و کردها حتی اقلیم را به رسمیت نمی‌شناسد. حتی اگر روابط سیاسی و اقتصادی با آن داشته باشد».

باشقالی معتقد است تا «زمانی که این سیاست خشن ترکیه ادامه یابد، سازمان خشن پ.ک.ک نیز وجود خواهد داشت. تحولات سیاسی اقلیم مانند قدرت گرفتن نچیروان بارزانی و همکاری وی با ترکیه نیز به تشدید تنش‌ها و جنگ، منجر خواهد شد».

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد