×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۹ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
گزارش| لبنان؛ تعیین تکلیف کارگران خارجی یا پروژه ناامن سازی


به گزارش گروه بین  الملل خبرگزاری تهران پرس، ماه ژوئن گذشته «کمیل ابوسلیمان» وزیر کار لبنان یک ماه به صاحبان مشاغل در لبنان فرصت داد تا تکلیف کارگران غیرقانونی خود را تعیین کنند؛ مهلتی که در نهم جولای (هجدهم تیر ماه) به پایان رسید و اقدامات وزارت کار برای روشن شدن تکلیف این کارگران در دهم جولای آغاز شد.

وزارت کار لبنان پس از پایان مهلت یک ماهه، اقدامات خود برای روشن کردن تکلیف حدود ۷۰ هزار کارگر غیرقانونی در این کشور را آغاز کرد اما این اقدامات با اعتراضات شدید طرف‌های فلسطینی روبرو شد.

از جمله اقدامات وزارت کار لبنان تعطیلی سازمان‌ها و محل کسب و کارهایی بود که کارگران بدون مجوز در آنجا کار می‌کردند و بر اساس گزارش‌ها، ۱۱ مؤسسه که در آن آوارگان فلسطینی و لبنانی در آن فعال بودند، بسته شده است.

در واکنش به این اقدام، گروه‌های فلسطینی، آن را اجرای طرح «معامله قرن» آمریکا دانستند و گفتند، هم‌زمان با تلاش برخی طرف‌ها برای حذف حق بازگشت آوارگان فلسطین به کشورشان، وزیر کار دولت سعد الحریری، وضعیت را بر آنان سخت کرده است.

جنبش حماس اعلام کرده است که اقدامات وزارت کار لبنان در بستن سازمان‌های تجاری آوارگان فلسطینی را مردود می‌داند.  ‌این اقدام به روابط لبنانی- فلسطینی خدمتی نمی‌کند و در راستای خدمت به محتوا و اهداف طرح معامله قرن است که حذف آرمان فلسطین و آوارگان را دنبال می‌کند.

جهاد اسلامی فلسطین نیز تصمیم کمیل ابوسلیمان را مورد انتقاد قرار داد و اعلام کرد در زمانی که دولت آمریکا به جنگ خود برای پایان دادن به مسئله فلسطین، حل مسئله آوارگان و محاصره موسساتی مانند آنروا ادامه می‌دهد تا آوارگان را ناچار به پذیرش برون‌رفت‌های معامله قرن و تن دادن به نتایج نشست بحرین کند، وزارت کار لبنان اقداماتی ظالمانه علیه کارگران فلسطینی در لبنان به کار گرفته، آن‌ها را در مکان‌های کارشان مورد تعقیب قرار داده و سازمان‌هایشان را بسته است، آغاز گفت‌وگوی لبنانی-فلسطینی برای ساختن موضع واحد و محکم دو طرفه برای مقابله با فشارهای آمریکا آغاز شده است.

 در ادامه این بیانیه آمده، هدف قرار دادن کارگران فلسطینی در برهه کنونی در راستای خدمت به طرح‌های دولت آمریکاست.

جهاداسلامی از «میشل عون» رئیس‌جمهور و «نبیه بری» رئیس پارلمان و «سعد الحریری» نخست‌وزیر درخواست کرد با اعمال فشار بر وزارت کار لبنان، این وزارتخانه را مجبور کنند به اقدامات خود پایان دهد.

«منیر المقدح» از اعضای ارشد فتح هم به خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» گفته است: این اقدامات برای ملت فلسطین «کُشنده» است و در راستای خدمت به معامله قرن و پروژه‌ آمریکاست. گزینه‌ای دیگر در برابر فلسطینی‌های مقیم لبنان جز مهاجرت وجود ندارد و این تصمیمی سخت است.

وی افزود، میزان بیکاری در اردوگاه‌های فلسطینی در لبنان ۷۰ درصد است و اقدامات وزارت کار لبنان وضعیت را در این اردوگاه‌ها سخت‌تر خواهد کرد.

جبهه آزادیبخش فلسطین نیز در بیانیه‌ای از تصمیم وزارت لبنان برای بستن سازمان‌های فلسطینی‌ها یا تحت پیگرد قرار دادن کارگران فلسطینی در اماکن کاری با شعار «مقابله با کارگران خارجی غیرقانونی» ابراز تعجب کرد.

تعداد آوارگان فلسطینی در اردوگاه‌های لبنان بیش از ۱۷۴ هزار و ۴۲۲ نفر اعلام شده که در ۱۲ اردوگاه در مناطق مختلف این کشور زندگی می‌کنند.

تصمیم وزارت کار لبنان درباره کارگران خارجی از جمله پناهندگان فلسطینی سبب شد تا آنها دست به اعتصاب زده و ورودی های تعدادی از اردوگاه هایشان را در لبنان ببندند.

اعتراضات از شامگاه یکشنبه ۲۳ تیر بعد از یک راهپیمایی خودرویی، در شهر صیدا و اردوگاه عین الحلوه آغاز شد. این راهپیمایی از مقابل مدرسه راهبات در خیابان های جنوب این شهر همراه با کارگران فلسطینی در رد و اعتراض به اقدامات وزارت کار در حق فلسطینیان مقیم این کشور آغاز شد. کاربران در شبکه های اجتماعی ویدئوهایی از این تظاهرات منتشر کردند که در آن تعدادی از خودروها در خیابان ساحلی صیدا با پرچم های فلسطین دیده می شوند.

تظاهرات کنندگان بر خواسته خود مبنی بر تصمیم گیری های منصفانه دولت لبنان در رابطه با آوارگان فلسطینی تاکید کردند. این اعتصاب روز دوشنبه در مقابل دفتر الصاعقه (تشکیلات نظامی سیاسی فلسطینی) در تقاطع بازار سبزی در اردوگاه عین الخلوه انجام شد.

معترضان ضمن احترام به ملت لبنان اعلام کردند که اقدامات وزارت کار را رد می کنند. آنها تاکید کردند: تمام چیزی که ما می خواهیم کار است و کمک نیز نمی خواهیم، ما یک زندگی شرافتمندانه می خواهیم نه زندگی این چنینی، اگر نمی خواهند، مارا به فلسطین بازگردانند.

تعیین تکلیف کارگران خارجی یا تلاش برای ناامن سازی لبنان

احمد رضا روح الله زاد تحلیلگر مسائل جهان اسلام درباره تصمیم جدید وزیر کار لبنان و واکنش‌های خشمگینانه آوارگان فلسطینی به آن، به تهران پرس می گوید : آوارگان فلسطینی ساکن لبنان در واکنش به اقدام وزارت کار این کشور مبنی بر جلوگیری از فعالیت کارگران غیر قانونی در لبنان دست به اعتراضات گسترده ای زدند. وزیر کار لبنان پس از اتمام فرصت یک ماهه به صاحبان مشاغل، از هجدهم تیر اقدام به تعطیلی موسسات و شرکت های بسیاری کرد که کارگران غیر قانونی در آن فعالیت می کردند. گزارشها حاکی از آن است که در ۱۱ موسسه تعطیل شده، کارگران فلسطینی مشغول کار بودند.

این کارشناس افزود کمیل ابو سلیمان وزیر کار لبنان مدعی است این کشور میزبان بیش از ۷۰ هزار کارگر غیرقانونی است و باید وضعیت آنها تعیین تکلیف شود. این یک حق قانونی برای هر کشوری است که وضعیت فعالیت شهروندان دیگر کشورها در کشور خود، مشخص کند. اما این قاعده در باره جامعه فلسطینی ساکن لبنان متفاوت است. این فلسطینیان چندین دهه است که به دلیل اشغال وطنشان به لبنان آواره شده و در اردوگاه های آوارگان در این کشور زندگی می کنند. اسرائیل اجازه بازگشت این آوارگان را به وطنشان نمی دهد و آنها به جبر در لبنان ساکن شده و منتظر تغییر شرایط و بازگشت به وطن هستند.

زندگی در شرایط آوارگی به خودی خود سخت است و این آوارگان با کمک های بین المللی خصوصا سازمان آنروا که اساسا پس از بحران اشغال فلسطین و آوارگی یک ملت از سوی سازمان ملل متحد تاسیس شده است، زندگی بسیار سختی را پشت سر گذاشته اند.

پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا، وی در تلاش است تا بحران فلسطین را بر اساس نیازهای امنیتی اسرائیل و به نفع آن یکسره سازد. بر همین اساس طرح فراگیری موسوم به معامله قرن از سوی آمریکا ارائه شده است. در این طرح با نقض همه قوانین بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل متحد، همه حقوقی که بر فلسطینیان مترتب بوده است، نادیده گرفته شده است و موضوع حق بازگشت آوارگان فلسطینی نیز که یک حق مشروع است ، در طرح آمریکا جایی ندارد. دولت آمریکا حتی کمک به سازمان آنروا را قطع کرده است تا فلسطینیان در شرایط فشار حداکثری از بازگشت به وطن مأیوس و ناگزیر از انتخاب پذیرش تابعیت یک کشور دیگر و یا تن دادن به وطن جایگزین باشند.

روح الله زاد افزود اقدام وزارت کار لبنان در قرار دادن آوارگان فلسطینی در فهرست کارگران غیرقانونی در این شرایط، تنها چیزی که به ذهن متبادر می کند، آن است که آقای ابو سلیمان در چارچوب دستورالعمل معامله قرن رفتار می کند. خصوصا که وی از اعضای جریان ۱۴ مارس است که قویا در راستای دستورات رژیم سعودی حرکت می کند. دلیل حمایت جریان ۱۴ مارس از اقدام وزیر کار لبنان در همین چارچوب ارزیابی می شود. به ویژه که رژیم سعودی حاکم بر عربستان یکی از مزدوران منطقه ای آمریکا در اجرای طرح معامله قرن محسوب می شود.

اعتراضات فلسطینیان آواره اقدامی بر حق است. آنها ضمن اینکه قدردان میزبانی دولت و ملت لبنان در ۷ دهه گذشته هستند، انتظار دارند که دولت لبنان خواسته یا ناخواسته در زمین آمریکا و اسرائیل علیه فلسطین بازی نکند. کارشناسان تاکید دارند که این اقدام وزارت کار لبنان با طراحی آمریکا و اسرائیل و به دستور عربستان انجام شده است و مهمترین هدف آن می تواند ایجاد شکاف میان لبنان و فلسطین و نیز شکاف درون جریان های سیاسی لبنان و در نهایت وارد کردن لبنان به عرصه ناامنی مانند پیش از اشغال بیروت توسط اسرائیل در سال ۱۹۸۲ باشد. به همین دلیل هم به دولت لبنان و جریان های سیاسی و هم به جامعه فلسطینی توصیه می کنند که با اتخاذ تصمیمات مناسب از افتادن لبنان در ورطه ناامنی جلو گیری کنند. خصوصا که در نشست هرتزلیا بر تشدید قطب بندی جامعه لبنان با هدف تضعیف جایگاه حزب الله تاکید شده است.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد