×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۳ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
عاملی: فناوری می‌تواند در شناسایی زمینه‌های فسادزا کمک‌رسان باشد


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تهران پرس، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و هیئت همراه از پارک فناوری پردیس بازدید کردند، در این دیدار مسئولان این پارک گزارش فعالیت‌های انجام شده و برنامه‌های پیش روی پارک فناوری پردیس را ارائه کردند.

براساس این گزارش، مهدی صفاری‌نیا رئیس پارک فناوری پردیس در این بازدید طی سخنانی، گفت: این پارک به عنوان یک مجموعه پیشرو در زمینه اقتصاد دانش‌بنیان تا کنون پذیرای بیش از ۱۷ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بوده و بیش از ۴ هزار نفر نیز در این پارک شاغل هستند.

وی افزود: این مجموعه از سال ۱۳۸۴ کار خود را آغاز کرد و با مجوز اخذ شده از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به صورت هیئت‌امنایی اداره می‌شود.

رئیس پارک فناوری پردیس ادامه داد: با مجوزهای اخذ شده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه سلامت، دارو و… هم ورود پیدا کرده‌ایم.

صفاری‌نیا گفت: طرح نهایی این مجموعه تبدیل پارک به یک شهر و ناحیه فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان است.

وی افزود: هم‌اکنون حدود ۱۰۰۰ هکتار از اراضی ملی برای طرح توسعه اختصاص یافته است.

رئیس پارک فناوری پردیس ادامه داد: خاصیت این پارک فناوری آن است که فعالان در این منطقه می‌توانند در سطح منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی تأثیرگذار باشند.

همچنین پس از سخنان صفاری‌نیا، گزارش تفصیلی اقدامات انجام شده توسط قنبرپور معاون توسعه فناوری پارک فناوری پردیس ارائه شد.

در این گزارش با اشاره به نقش تجاری‌سازی فناوری‌ها در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، اعلام شد که بیش از ۸۰ درصد از محصولات فناورانه به مرحله تجاری‌سازی نمی‌رسند و تقریباً از بین می‌روند.

در بخش دیگری از گزارش با این عنوان که محصولات فناورانه باید تقاضا‌محور باشند، تأکید شد که اصلی‌ترین عامل در این مشکل عدم ارتباط بین تولیدکنندگان فناورانه با بازار مصرف است.

در بخش دیگری از گزارش با اشاره به تقسیم‌بندی تولیدات پارک فناوری به تولیدات دارای فناوری پایین و دارای فناوری بالا عنوان شد که «مأموریت اصلی این پارک؛ تشویق و حمایت از مراکز فناورانه در راستای توسعه فناوری است.»

همچنین در ادامه، موارد کمک به افزایش ثروت در جامعه، افزایش قدرت رقابت شرکت‌های دانش‌بنیان، ایجاد فضای رقابت بین‌المللی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و… مورد اشاره قرار گرفت.

در ادامه این گزارش با تشریح ساختار و تشکیلات اداری و هیئت‌امنای پارک فناوری پردیس، نحوه اداره و مدیریت این پارک نیز تشریح شد.

این گزارش می‌افزاید، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره گفت: از مشکلات هیئت‌های امنای نهادهای علمی و پژوهشی کشور حضور چهره‌های دولتی و اجرایی در این هیئت‌ها و عدم توجه به حضور ذی‌نفعان است، بنابراین در همین پردیس و پارک مهم علم و فنآوری کشور حضور چند نفر از رؤسای شرکت‌های دانش‌بنیان بخش خصوصی لازم است.

وی افزود: ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز با این مشکل مواجه هستیم و قصد داریم این مشکل را با حضور ذی‌نفعان در تصمیم‌گیری‌ها برطرف کنیم، البته این اقدام در ستاد راهبری نقش جامع علمی کشور و شورای اسلامی شدن دانشگاه تا حدودی محقق شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: هنگامی نهادهای علمی و پژوهشی موفق هستند که اکثر افراد عضو هیئت‌امنای این نهادها فعالان علم و فناوری باشند.

همچنین پس از سخنان عاملی ارائه گزارش رئیس پارک فناوری پردیس ادامه یافت و اعلام شد که ۴۱ درصد ظرفیت پارک به فناوری اطلاعات و ۱۶ درصد به صنعت نانو اختصاص یافته و زیست‌فناوری هم ۱۵ درصد را به خود اختصاص داده است و در بخش مربوط به شرکت‌های فناوری هم اعلام شد ۲۳۵ شرکت در پارک فناوری پردیس حضور دارند که تعدادی از این شرکت‌ها در حال ارائه خدمات بازرگانی به سایر شرکت‌ها هستند.

در ادامه گزارش و در بخش مربوط به سرمایه‌گذار خارجی در این پارک اعلام شد که ۳۱۵ میلیون دلار و ۶ میلیون یورو در این پارک سرمایه‌گذاری خارجی شده است.

در این گزارش همچنین اعلام شد که ۳۵۱۲ متخصص در پارک مشغول هستند و مبلغ فروش محصولات پارک فناوری پردیس نیز تاکنون ۶۲۰۰ میلیارد ریال بوده است.

براساس این گزارش، عملکرد پارک فناوری پردیس، با اشاره به این نکته که اکثر اعضای هیئت‌مدیره شرکت‌های فعال در این پارک، عضو هیئت علمی دانشگاه نیز هستند، این موضوع نیز مورد اشاره قرار گرفت که اشتراک‌گذاری محصولات و تعریف پروژه‌های مشترک از اهم برنامه‌های مورد تأکید برای شرکت‌های حاضر در این پارک است.

در بخش دیگری از گزارش عملکرد پارک فناوری پردیس نیز با اشاره به راه‌اندازی سامانه تسهیل ارتباط شرکت‌های فناور “صدف” به این موضوع اشاره شد که رفع نیازهای فناورانه کشور هدف اصلی از راه‌اندازی این سامانه است.

در بخش مربوط به معافیت‌ها و مزیت‌های حاکم بر فعالیت‌های دانش‌بنیان در پارک فناوری پردیس مواردی مانند حمایت حقوقی از شرکت‌های دانش‌بنیان، معافیت‌های مالیاتی، تقدم در تخصیص اعتبارات، محیط مناسب برای فعالیت دانش‌بنیان و… مورد اشاره قرارگرفته است.

این گزارش می‌افزاید، در بخش مربوط به عملکرد ملی بین‌المللی پارک فناوری پردیس مواردی مانند حضور در جوایز ملی و بین‌المللی، زمینه‌سازی برای همکاری‌های مشترک علمی و فناوری با سایر کشورها و به‌ویژه کشورهای منطقه، توجه به سایر شهرستان‌ها و استان‌های کشور در ایجاد زمینه برای سرمایه‌گذاری و تبادل فناوری، کمک به بازاریابی و فروش محصولات فناورانه، انتقال فناوری به داخل و صادرات فناوری به خارج و… مورد اشاره قرار گرفته است.

در ادامه گزارش، عملکرد پارک فناوری پردیس و در بخش مربوط به عرضه محصولات دانش‌بنیان تولید شده در این پارک با اشاره به استفاده از ظرفیت موجود کشور در این زمینه اعلام شد سایت مربوط به بازاریابی فناورانه این پارک ۱۵ سال پیش فعال بوده است و توانسته زمینه بازاریابی فناورانه در کشور را گسترش دهد.

عاملی در ادامه جلسه با اشاره به موضوع نوآوری اجتماعی و نقش آن در پیشرفت فناوری، گفت: این موضوع مهم است و باید با نگاه وسیع‌تر به آن نگاه شود.

وی افزود: اگر این حوزه درست برای جامعه تبیین شود و نقش آن در حل مشکلات نشان داده شود قطعاً جامعه از آن استقبال می‌کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ما کلاً خواهان کار فردی هستیم و اگر بشود در امثال این پارک‌ها زمینه‌ای ایجاد کنند تا زنجیره به هم متصل فناوری ایجاد شود، بسیار کار بزرگی شده است.

عاملی گفت: به عنوان مثال شرکت گوگل زنجیره گسترده‌ای از شرکت‌های مرتبط را در کنار خود دارد که پیشرفت گوگل پیشرفت این شرکت‌ها را نیز ایجاد خواهد کرد، در واقع گوگل و بعد آلفابیت یک هدف را دنبالی می‌کرده که زنجیره‌ای از فنآوری‌های حول آن هدف شکل گرفته‌اند.

وی با اشاره به موفقیت پارک فناوری پردیس در جذب سرمایه‌گذاری افزود: پردیس علم و فنآوری یک نمونه بسیار موفق در حوزه علم و فنآوری با تکیه بر بخش خصوصی است که همواره مثال زدنی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به موازی‌کاری‌ها در نگارش برخی نرم‌افزارهای خدماتی و هزینه‌های کلان این موازی‌کاری‌ها، به‌ویژه در مؤسسات اقتصادی نظیر بانک‌ها گفت: با توجه به منطق فضای مجازی که یک بار هزینه و تولید این برنامه‌ها به صورت با کیفیت می‌تواند نیازهای تمام مؤسسات را برطرف کند، در واقع دیجیتال با منطق آنالوگ تفاوت‌های جوهری دارد، در منطق دیجیتال، مسیر تولید متفاوت می‌شود و در اینجا یک تولید به منزله متمایل به بی‌نهایت تولید می‌شود و امکان متمایل به بی‌نهایت توزیع و بی‌نهایت مصرف را فراهم می‌کند.

وی افزود: اگر فناوری رقومی و دیجیتالی در همه ابعاد جاری شود هزینه‌ها و تولید، توزیع و… به نحو قابل ملاحظه‌ای کاهش خواهد یافت.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به موضوع صنعت نسل ۴ ادامه داد: صنعت نسل ۴، کشاورزی نسل ۴ و خدمات نسل ۴ که فیزیکی-سایبری است، بازار کسب و کار بزرگی است که تمرکز پارک بر آن می‌تواند جهت‌گیری‌های مثبتی را برای پردیس فراهم کند.

عاملی با تأکید بر تمرکز بر اهداف مشخص به عنوان مثال بر کسب و کار و حوزه بزرگ شهرهای هوشمند اشاره کرد. فضای امروز و آینده ما حرکت به سمت شهرهای هوشمند است که به نوعی بسیاری از عملکردهای شهری به این فضا منتقل می شوند و دامنه بزرگی از فعالیت‌های دانش‌مبنا و شتاب‌دهنده‌ها را جذب خود می‌کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: موضوع خانواده و رفع نیازهای این نهاد اجتماعی می‌تواند یک زمینه گسترده برای فعالیت‌های دانش‌بنیان باشد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: باید همراهی با فرهنگ و جامعه به عنوان یک معیار در ارزیابی‌های فناورانه مدنظر باشد.

وی با اشاره به حمایت‌های رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» از بخش علم و فناوری افزود: ایشان در کنار این حمایت‌ها، توجه به منطق مدیریت اجتماعی را نیز بارها مورد تأکید قرار داده‌اند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اگر مدل‌های ما از مدل‌های غربی تبعیت کنند با مشکل مواجه می‌شوند.

عاملی اضافه کرد: فنآوری نقش مهمی در فرهنگ و چگونگی فرهنگ جوامع دارد و یک نوع ریل‌گذاری‌های می‌کند که جامعه در چارچوب آن حرکت می‌کند، بنابراین اهمیت راهبردی و شالوده‌ای دارد.

وی افزود: در کشورهای توسعه‌یافته، متخصصان علوم انسانی و اجتماعی به عنوان متخصصان در فهم ریشه‌های جامعه و رفتارهای اجتماعی نقش بسیار مهمی در شرکت‌های تجاری دارند، امروز در اروپا بازخوانی تجربیات گذشته بسیار رواج پیدا کرده است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: ما باید به زنجیره‌ای فکر کنیم که بتواند یک تصویر همه‌جانبه و جامع از فعالیت‌های دانش‌بنیان ارائه دهد، باید زنجیره ایده تا محصول با توجه به علائق و سلایق مصرف‌کننده تکمیل شود.

عاملی با اشاره به لزوم مبارزه با فساد ادامه داد: فناوری می‌تواند با تعریف ساختار و شناسایی زمینه‌های فسادزا در این زمینه کمک‌رسان باشد.

وی با اشاره به تغییر الگوی فناوری از تحقیق و توسعه به تحقیق و کار گفت: این تغییر الگو موجب کاهش بسیاری از هزینه‌ها و افزایش ثروت شده است، لازم است به اختصاص اعتبارات مناسب برای تحقیق و کار، مسیر رشد و ترقی تضمین کنیم.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد