×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۵ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
ادامه معادله بی‌اعتمادی عربستان به سعد حریری


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تهران پرس، روزنامه لبنانی الاخبار در مقاله‌ای به بررسی اهداف سفر نخست وزیران سابق لبنان به عربستان سعودی پرداخته و نوشت که بر کسی پوشیده نیست که مناسبات عربستان و سعد حریری نخست وزیر دولت لبنان در جا می‌زند. ریاض نقطه ضعف حریف را به خوبی می‌داند و حریری نیز این آمادگی را ندارد که در روند باقی ماندن در روند نخست‌وزیری لبنان تحت هر شرایطی، اخلال ایجاد کند.

این سفر به صورت ظاهری در راستای حمایت از سعد حریری و اختیارات وی و دستیابی به حمایت عربستان از وی و لبنان صورت گرفت، اما در واقع روندی جدید در حاکمیت حریری بود و باعث شد وی در موضعی قرار بگیرد که بالاترین هرم قدرت در میان اهل تسنن نباشد. این اتفاق یک اقدام بی‌سابقه در تاریخ مناسبات نخست وزیران لبنان با ریاض به شمار می‌رود، به ویژه این که این تاریخ مربوط به خانواده حریری باشد.

به این ترتیب باید گفت که سوال اصلی در خصوص این دیدار این نیست که نخست‌وزیران سابق لبنان از عربستان چه می‌خواستند، بلکه سوال اینجاست که عربستان از سعد حریری چه می‌خواهد؟

منابع آگاه به فضای عربستان سعودی معتقدند که موضع ریاض در قبال معادله‌ای که به روی کار آمدن رئیس جمهور جدید در لبنان منجر شد، همچنان ثابت مانده و تغییرات اساسی نداشته است. همچنین معادله بی‌اعتمادی عربستان سعودی به حریری نیز همچنان از سه سال پیش تاکنون به قوت خود باقی است. مواضع حریری نسبت به عربستان نیز درچارچوب سقف مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی باقی مانده و بیش از آن نیست. سعد حریری در عربستان عنصر نامطلوب به شمار نمی‌رود، بلکه یک فرد غیر قابل اعتماد تلقی می‌شود.

این موضوع از آن جهت است که عربستان موضع ضعف حریری یعنی تعهد وی به نخست‌وزیری لبنان برای ساماندهی اوضاع سیاسی و مالی این کشور در چارچوب اعلام نتایج کنفرانس سیدر یا مشارکت های نفتی را می‌دانند. علاوه بر اینکه نخست‌وزیری لبنان می تواند مصونیت سیاسی، منطقه ای و بین‌المللی برای او ایجاد کند، چرا که فعالیت های تجاری متزلزل شده و بدهی‌های وی در عربستان سعودی و کشورهای دیگر افزایش پیدا کرده است. این مسئولیت می تواند مانع از اجرای روند قضایی پیش‌بینی نشده در قبال وی باشد.

از این منظر می‌توان گفت که سفر نخست وزیران سابق لبنان به عربستان به صورت عملیاتی فواید قابل توجهی نداشت، چرا که روند فعالیت‌های حریری و سرنوشت وی در دست محمد بن سلمان ولیعهد عربستان قرار دارد و وی با هیئت سه جانبه دیدار نکرده است. مواضع صادر شده از سوی پادشاه عربستان نیز تنها در چهارچوب اعلام مواضع غیر تاثیرگذار در قبال حریری دنبال شد.

علاوه بر این‌ها دیدار اخیری که سعد حریری با محمد بن سلمان داشت، فایده ای جز عکس انداختن و ارائه وعده در خصوص ساماندهی اوضاع نداشت، البته این در صورتی بود که حریری بخواهد با نقشه راه عربستان سعودی تعامل داشته باشد، اما این اتفاق صورت نگرفت. تمامی ملاحظات عربستان در خصوص عملکرد نخست وزیر و روابط وی با جریان‌های موسوم به العهد که زیر نظر میشل عون رئیس جمهور لبنان قرار دارد، همچنان روی کاغذ باقی مانده و بهبودی در عملکرد حریری با متحدان عربستان جز در شرایط منافع فوری وی ایجاد نکرده است.

نکته دوم در خصوص حاشیه‌های این دیدار این است که دیدار مذکور فراتر از درخواست هیئت سه جانبه برای اعتباربخشی مجدد به توافق طائف یا پذیرش مجدد حریری توسط عربستان بود. این در حالی است که دولت لبنان ارتباط خوبی با عربستان سعودی ندارد.

از نظر زمان بندی منطقه‌ای این دیدار می‌‌توان گفت گرچه لبنانی‌ها اصرار زیادی برای این دیدار داشتند، اما این موضوع باعث نشده عربستان دستور کاری متفاوتی را در قبال آنان در پیش بگیرد، چرا که فشارهای آمریکا ضد این کشور افزایش پیدا کرده و تحریم‌های ضد حزب الله لبنان نیز گسترده‌تر شده است. به این ترتیب هر اقدام عربستان در سطح عالی می تواند اوضاع داخلی شکننده لبنان را بهبود بخشد و ریاض در حال حاضر به دنبال چنین اقدامی نیست. این موضوع از این منظر است که عربستان سعودی تحولات لبنان را به صورت یک مجموعه کامل دنبال نمی‌کند، بلکه با هر گروه و شخصیت سیاسی یا نظامی به صورت جداگانه تعامل می‌کند و توافقات امضا شده رسمی با دولت نیز تنها در چهارچوب رفع تکلیف انجام شده است.

حریری از لحاظ موقعیت خود در میان اهل تسنن دچار بحران شده است و به دنبال جایگاهی برای تقویت موقعیت خود می‌گردد و نمی‌تواند این موقعیت را نادیده بگیرد. از سوی دیگر نخست‌وزیران سابق لبنان نیز می‌دانند که حریری تقریباً به صورت دائمی در اسارت طرف‌های دیگر قرار دارد و این یک نقطه ضعف است و به نفع دولت لبنان نیست.

به این علت بود که آنها به دنبال اختیارات نخست‌وزیر و مناسبات وی با وزیر خارجه بودند و تلاش داشتند حمایت عربستان سعودی برای تقویت مواضع وی را جلب کنند، اما آنها بر اساس تجربه زنده خود می‌دانند که هر اندازه ماهیت این حمایت‌ها بیشتر شود، حریری نمی‌تواند از شرایطی که سه سال قبل گرفتار آن شده، رها شود. شرایطی که با سال ۲۰۰۵ متفاوت است.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد