×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۸ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
رونمایی از دستگاه "اسکن عنبیه" برای شناسایی معتادان تهرانی


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تهران پرس؛ صبح امروز با حضور داریوش بیات‌نژاد مدیر کل بهزیستی استان تهران، فرزانه جوادی معاون توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران و همچنین برخی از معاونین بهزیستی استان تهران از دستگاه اسکن عنبیه در مرکز نگهداری معتادان متجاهر “ماده ۱۶” (مرکز اخوان) رونمایی شد.

جوادی؛ معاون توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران در ارتباط با فعالیت مرکز نگهداری اخوان تصریح کرد: این مرکز از سال ۹۲ تحت عنوان مرکز نگهداری معتادان متجاهر (ماده ۱۶) فعالیت خود را آغاز کرد.

وی تصریح کرد:‌ این مرکز دارای ۴ فاز است که در هر فاز خدماتی به معتادان در فرآیند درمان و بهبود ارائه می‌شود.

معاون توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران ادامه داد:‌ این مرکز دارای ۵۴ نفر نیرو شامل پزشک، پرستار، مددکار، مددیار و… است و این مرکز ظرفیت پذیرش ۱۴۰۰ نفر معتاد متجاهر را دارد؛ ۱۳۲۳ نفر در این مرکز پذیرش و نگهداری می‌شوند.

وی تصریح کرد: از ۱۳۲۳ معتاد متجاهر در مرکز اخوان، ۹۵۹ نفر از تهران و ۳۶۴ نفر از شهرستانهای غرب استان تهران در این مرکز پذیرش شده‌اند.

جوادی در ارتباط با فعالیت بخش‌های مرکز اخوان تصریح کرد: فاز یک معروف به بخش سلامت بوده که هم‌اکنون ۱۳۲ نفر در این بخش پذیرش شده‌اند فاز دوم که بزرگترین فاز مجموعه محسوب می‌شود و ظرفیت نگهداری ۵۸۶ معتاد متجاهر را دارد و فاز ۳ ظرفیت پذیرش ۴۰۰ نفر و فاز چهار ظرفیت پذیرش ۳۷۲ معتاد متجاهر را دارد.

وی با تأکید بر اینکه این مرکز از پذیرش افراد زیر ۱۸ سال معاف است، گفت: طبق بخشنامه ابلاغ‌شده افراد بالای ۶۵ سال در این مرکز نمی‌توانند پذیرش شوند.

معاون توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران ادامه داد:‌ فاز ۵ در مرکز اخوان نیز که ظرفیت ۳۱۲ نفر را دارد از اواخر سال ۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد.

جوادی درباره دستگاه اسکن عنبیه گفت: این دستگاه برای نخستین بار است که در مرکز نگهداری معتادان متجاهر فعالیت خود را آغاز می‌کند و از اردیبهشت ۹۷ تا به امروز مشخصات ۲۲۰۰ نفر در این سامانه و دستگاه ثبت شده است.

وی تصریح کرد: یکی از اهداف راه‌اندازی این دستگاه سامانه، ثبت بانک اطلاعاتی بیماران مرکز است و در واقع با ثبت مشخصات افراد مشخص می‌شود چند نفر از این افراد مجدداً به اعتیاد بازگشته‌اند.

معاون توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران  افزود:‌ نوع و میزان مصرف، هویت بیمار، تعداد مراجعات به مراکز نگهداری از دیگر ویژگیهای سامانه اشاره‌شده است.

وی هزینه خرید این دستگاه را ۲۳ میلیون عنوان کرد و گفت: در حال حاضر حدود ۱۰ میلیارد تومان ستاد مبارزه با مواد مخدر در ارتباط با هزینه‌های انجام‌شده از سوی این مراکز بدهکار است که امیدواریم ستاد هرچه زودتر بدهی خود را به مراکز تسویه کند.

انتهای پیام/+

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد