×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۵ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
خشونت یهودیان ارتودکس صهیونیست بالاتر از خشونت داعش قرار گرفت


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تهران پرس، موسسه مطالعاتی و افکارسنجی «پیو» در جدیدترین پژوهش خود گزارش داد که سختگیری‌ها و محدودیت‌های مذهبی در فلسطین اشغالی به شدت افزایش یافته و اکنون این رژیم در رده پنجم برخوردهای خشن در این شاخص‌ها در کل جهان قرار دارد.

نتیجه این تحقیقات – که دهمین گزارش جهانی پیو درباره محدودیت‌های مذهبی دولتی است – روز دوشنبه (بیست‌وسوم تیر ماه) منتشر شد و تحولات ۱۹۸ کشور و منطقه خودگردان را از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ بررسی کرده است.

بر این اساس، رژیم صهیونیستی در دهه مذکور، محدودیت‌های مذهبی – شامل قوانین، سیاست‌ها و اقدامات مقامات رسمی که آزادی و فعالیت‌های مغایر با آموزه‌های یهودیت را محدود می‌کند – به میزان قابل توجهی افزایش داده است. همچنین خشونت‌های مذهبی – که شامل برخوردهای متقابل بین افراد مقید به اصول دینی و افراد طرفدار آزادی می‌شود – در بین صهیونیست‌ها افزایش پیدا کرده است.

این موسسه افکارسنجی توضیح می‌دهد که محدودیت‌های مذهبی دولتی توسط رژیم صهیونیستی به روش‌های مختلفی افزایش پیدا کرده است و قوانین و سیاست‌های محدودکننده آزادی مذهبی (شامل الزام گروه‌های مذهبی به ثبت‌کردن خود در صورت تمایل برای فعالیت) و طرفداری دولتی از برخی گروه‌های مذهبی خاص (از طریق تامین مالی برای آموزش‌های مذهبی و غیره) شیوه‌هایی هستند که بیشترین استفاده در اعمال محدودیت‌های مربوطه را دارند.

تحقیقات پیو نشان می‌دهد که محدودیت‌های مذهبی در سراسر جهان در حال افزایش است اما این روند در رژیم صهیونیستی سرعت بیشتری نسبت به دیگر مناطق دارد به‌گونه‌ای که حتی کشتار و خشونت‌های مذهبی گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق نیز نتوانست بالاتر از اقدامات یهودیان ارتودکس در فلسطین اشغالی قرار بگیرد.

 


وقتی یهودیان ارتودکس بین مرد و زن در خیابان دیوار می‌کشند!

 

بر این اساس، یهودیان و خاخام‌های ارتودکس اگر در روز «شبّات» (روز شنبه که از نظر آنها روز تعطیل مخصوص برای پرداختن به امور مذهبی است) ببیند کسی در حال راندن خودرو شخصی در خیابان است، با سنگ به او حمله کرده یا مورد آزار و اذیت‌های کلامی و پرتاب آب‌دهان قرار می‌دهند. این در حالی است که فعالیت نکردن شبکه حمل‌ونقل عمومی در روز شبات نیز نوعی اجبار مذهبی تلقی می‌شود.

رژیم صهیونیستی همچنین از طرفی خود را تنها «دولت یهودی» در جهان می‌خواند، خاخام اعظم ارتودکس نیز به‌صورت قانونی بر تمام ازدواج‌ها، طلاق‌ها، مراسم‌های تدفین و گرویدن به یهودیت نظارت می‌کند؛ و این یعنی که تمام ازدواج‌ها، طلاق‌ها، کفن و دفن‌ها و گرویدن‌هایی که خارج از شبکه ارتودکس‌ها انجام شود، تحت حمایت دولتی تل‌آویو قرار ندارد و در صورت بروز مشکلات آتی نیز قابل پیگیری قانونی نیست.

شکل دیگری از محدودیت‌های مذهبی که رژیم صهیونیستی اعمال می‌کند این است که ازدواج درون ملیت‌ها یا نژادها یا مذهب‌های دیگر را به رسمیت نمی‌شناسد و حقی برای آنها قائل نمی‌شود.

از طرفی در محله‌های یهودیان ارتودکس (برای نمونه محله میا شعاریم Mea She’arim در غرب قدس اشغالی) برخی خیابان‌ها از وسط دارای دیوارهای حائل برای جداسازی جمعیت زن و مرد هستند و اگر فردی این قانون را رعایت نکند، مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد.

این مطالعه پیو همچنین نشان می‌دهد که ۵۲ دولت در جهان – شامل کشورهای پرجمعیت مانند چین، اندونزی و روسیه – سطوح «بالا یا بسیار بالایی» از محدودیت‌های مذهبی را اعمال می‌کنند، که این تعداد نسبت به سال ۲۰۰۷، به میزان ۱۲ (کشور) افزایش پیدا کرده است. به‌علاوه در این ده سال، تعداد کشورهایی که در آن خشونت اجتماعی بالایی در ارتباط با محدودیت‌های مذهبی وجود دارد، از ۳۹ به ۵۶ کشور افزایش یافته است.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد