×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
تسریع در ایجاد دادسراهای مالیاتی در تهران و استان‌ها


به گزارش خبرگزاری تهران پرس،  امیدعلی پارسا در دیدار با رئیس قوه قضاییه، که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و جمعی از مدیران مالیاتی کشور، به‌مناسبت هفته فرهنگ مالیاتی برگزار شد، گفت: نظام مالیاتی باید به سمت نظام مالیاتی مطلوب اسلامی حرکت کند و شاه‌بیت چنین حرکت و اقدامی، عدالت مالیاتی است.

وی بر ضرورت پیگیری جدی و مستمر وصول معوقات مالیاتی و همچنین مبارزه قاطعانه با فرار مالیاتی تأکید و خاطرنشان کرد: در این رابطه نیازمند حمایت همه‌جانبه ارکان مختلف نظام هستیم.

پارسا، همچنین بر ضرورت ایجاد دادسرای ویژه مالیاتی در استان تهران تأکید کرد و گفت: هم‌اکنون مجموعه امکانات مورد نیاز برای ایجاد این دادسرا فراهم است و با حمایت و دستور مساعد ریاست محترم سابق قوه قضائیه، بستر لازم فراهم شده و امیدواریم که با همراهی دادگستری استان تهران این برنامه را نهایی کنیم.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور همچنین عنوان داشت: در استان‌ها نیز به شعبه ویژه‌‌ای برای رسیدگی به جرایم مالیاتی و بحث‌هایی از این‌ دست نیاز داریم و انتظار ما این است که در استان‌ها هم با ما همکاری لازم را به‌عمل آورند.

وی با اشاره به اینکه نظام‌های مالیاتی در دنیا از یک وضعیت سنتی به سمت یک نظام نوین مالیاتی حرکت کرده‌اند، گفت: در نظام مالیاتی سنتی، به دلیل اینکه اطلاعات دقیق اقتصادی در اختیار سازمان‎های مالیاتی نیست و با اتکا به شواهد و قرائن و اطلاعات ناقص و استانداردها و روندها و بحث‌های کارشناسی، به یک تشخیص‌هایی برای میزان مالیات می‌رسند که آن هم حاصل فرایندهای نسبتا طولانی است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: در حقیقت در یک نظام مالیاتی سنتی به دلیل عدم در اختیار داشتن داده‌های مربوط به فعالیت‌های اقتصادی و وضعیت مالی و بانکی و دارایی و املاک افراد، ممیز مالیاتی مجبور می‎شود به سراغ تشخیص‎هایی که برخی از آنها مبتنی بر اظهاراتی است که گه‌گاه ناقص و غیردقیق است برود و به‌عبارتی تشخیص علی الراس انجام دهد.

پارسا، در خصوص شیوه عملکرد نظام های نوین مالیاتی نیز گفت: در کشورهای توسعه یافته، اساس کار بر این است که کلیه ریزداده‎های مربوط به فعالیت اقتصادی شهروندان و همچنین اطلاعات هویتی افراد، در اختیار سازمان‎های مالیاتی قرار می گیرد و مبتنی بر این اطلاعات و با تکیه بر شیوه‎ها و فرایندهای مدرن و ابزارها و فناوری‎های پیشرفته و حتی با در نظرگیری میزان مصرف کالاها و خدمات از سوی افراد، مالیات عادلانه تعیین و وصول می شود.

وی افزود: در این کشورها، مالیات با درآمد، ثروت و مصرف اشخاص تناسب دارد و هدف ما هم این است که نظام فعلی مالیاتی را که نظامی مدرن و مکانیزه است و تمامی فرایندهای آن الکترونیکی است، به سمتی ببریم که مالیات عادلانه و براساس اطلاعات واقعی و اسناد و مدارک قطعی و غیرقابل کتمان تشخیص داده شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با ذکر این مطلب که هم اکنون تا این سطح از نظام مالیاتی توسعه یافته، فاصله داریم، گفت: در حال حاضر جهت گیری اصلی ما این است که این فاصله برچیده شود. البته با تکیه بر طرح جامع مالیاتی، امکان رصد آنلاین تمامی پرونده‌های مالیاتی و اینکه در چه وضعیتی قرار دارند؛ فارغ از اینکه در کدام اداره کل یا کدام استان هستند، فراهم شده و این دستاورد بسیار بزرگی است.

پارسا درخصوص حمایت‌های نظام مالیاتی از بخش‎های تولید، اشتغال و سرمایه گذاری نیز اظهار داشت: حمایت نظام مالیاتی از تولید، اشتغال و سرمایه‌گذاری، باید محدود، مشروط، کاهنده و تضمین‌دار باشد. همچنین در ارتباط با مطالبات معوق، زمینه بخشش جرایم بخصوص برای واحدهای تولیدی فراهم شده است.

وی با اظهار امیدواری به اینکه مجموعه برنامه‌ها و سیاست‌های نظام مالیاتی با اجماع، همراهی، همدلی و اقدام و عمل سه‌قوه، جنبه عملیاتی پیدا کند، گفت: انتظار داریم با کارآمدی و اثربخشی این حمایت‎ها به‌ویژه حضور مؤثرتر، قوی‎تر و منظم‎تر قضات محترم در هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی، فرایند دادرسی مالیاتی کارآمدتر و کوتاه‌تر شود تا احکامی که در بدو امر صادر می‌شوند، احکام متقنی باشند.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد