×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۸ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
تخلیه و بارگیری ۳ میلیون تن کالا در بندر چابهار/ استقبال تجار از بندر اقیانوسی ایران


محمد راستاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تهران پرس در تشریح جزئیات بازدید امروز خود از بندر چابهار اظهار داشت: امروز به همراه مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی (سیف)، استاندار سیستان و بلوچستان و تعدادی از مقامات محلی از بندر چابهار بازدید انجام شد و پس از آن جلسه‌ای برای بررسی وضعیت فعالیت‌های بندر و اقداماتی که می‌تواند منجر به تسهیل و بهبود این بندر شود، برگزار شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: از مواردی که در این جلسه مورد تأکید قرار گرفت این بود که ضرورت دارد تناسبی بین ظرفیت‌های بندر از نظر ظرفیت زیرساخت پهلوگیری کشتی‌ها (اسکله‌ها) و دسترسی دریایی، روبناها و انبارهای نگهداری و دسترسی پس‌کرانه‌ای برقرار شود.

* انبارهای نگهداری کالای اساسی در بندر و پسکرانه چابهار افزایش می‌یابد

وی ادامه داد: این مستلزم آن است که با سرعت بالاتری اماکن نگهداری کالا درون و پیرامون بندر توسعه یابد، تعدادی طرح‌های سرمایه‌گذاری برای احداث انبار توسط بخش خصوصی در حال اجرا است، اما تعدادی از انبارهای متعلق به شرکت بازرگانی دولتی و منطقه آزاد چابهار هم آماده بهره‌برداری است که می‌تواند کمک مؤثری به افزایش ورود کشتی و کالا، خصوصاً کالای اساسی به بندر چابهار شود، به‌خصوص با در نظر گرفتن اینکه ما ترافیک بالایی در بندر امام خمینی (ره) به عنوان بندر هاب کالای اساسی داریم.

راستاد گفت: همه اعضای جلسه اتفاق نظر داشتند که بدون محدودیت از انبارهای پس‌کرانه بندر چابهار برای کالای اساسی بتوان استفاده کرد.

* تشویق صاحبان کالا برای استفاده از بندر چابهار

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: در این جلسه مقرر شد با مساعدت گمرک جمهوری اسلامی ایران و پیگیری سازمان بنادر و دریانوردی به سمتی برویم که بتوانیم کالاهایی که وارد بندر چابهار می‌شود و احیاناً از نظر ظرفیت انباری در محدوده خود بندر دچار مشکل هستیم به انبارهای پس‌کرانه منتقل شود؛ قطعاً این امر می‌تواند مؤثر باشد بدین ترتیب ما درصد بیشتری از کالاهای اساسی که وارد کشور می‌شود را به سمت بندر چابهار سوق می‌دهیم و صاحبان کالا ترغیب می‌شوند که کالاهای اساسی خود را به سمت بندر چابهار بیاورند.

*  توسعه دسترسی جاده‌ای بندر چابهار 

وی افزود: موضوع دیگر جلسه امروز در ارتباط با ایجاد تناسب بین زیرساخت‌ها و روبناهای بندری، دسترسی پس‌کرانه بندر و خصوصاً دسترسی جاده‌ای است، ما اعلام آمادگی کرده‌ایم که توسعه دسترسی جاده‌ای بندر چابهار‌ از خروجی دروازه تا کمربندی را برعهده بگیریم و احداث کنیم، این مستلزم آن است که محدوده مورد نیاز برای اجرا در اختیار و تحویل سازمان بنادر شود که استاندار سیستان و بلوچستان دستور آن را به مسئولان استانی صادر کرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت:‌ انتظار داریم به محض آنکه این اراضی و محدوده اجرای طرح در اختیار سازمان بنادر قرار گرفت بتوانیم تحول مناسبی در دسترسی پس‌کرانه‌ای بندر ایجاد کنیم که موجب سهولت تردد و بهبود وضعیت ترافیکی بندر چابهار شود.

*  پروژه‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بندر چابهار ارتقا می‌یابد

راستاد افزود: از دیگر نکات مهم این‌ بازدید برگزاری جلسه‌ای با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در بندر چابهار بود، این سرمایه‌گذاران در بندر چابهار طرح‌های متنوعی در قالب قرارداد سرمایه‌گذاری در حال اجرا دارند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: در این جلسه نظریات‌ و مشکلاتی که این سرمایه‌گذاران در ارتباط با قراردادشان دارند، از زبان سرمایه‌گذاران مطرح شد و درباره مواردی که احیاناً از طرف سازمان بنادر مطرح بود، بابت اینکه پروژه‌ها بعضاً متناسب با برنامه زمان‌بندی وضعیت مناسبی نداشتند، تصمیمی اتخاذ شد که چگونه مشکلات مرتبط را رفع کنیم.

راستاد بیان کرد: سرمایه‌گذاران در قالب قراردادهای BOT این سرمایه‌گذاری را انجام می‌دهند که امیدواریم با اصلاح برخی مشکلات شاهد این باشیم که پروژه‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بندر چابهار ارتقا یابد.

* پیش‌بینی تخلیه و بارگیری ۳ میلیون تنی در بندر چابهار

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: در بندر چابهار سال گذشته و سه ماهه ابتدای امسال روند روبه رشدی در تخلیه و بارگیری داشته‌ایم؛ این بندر ‌از بنادری است که روند رشد آن از نظر جذب کشتی و کالا ادامه دارد و انتظار داریم اگر همین روند ادامه یابد (تخلیه و بارگیری ۷۰۰ هزار تن در سه ماهه اول سال ۹۸) ما تا پایان سال بتوانیم به رقم ۳ میلیون تن تخلیه و بارگیری کالا برسیم و این نشان‌دهنده جایگاه مناسب بندر چابهار بین بنادر کشور است.

* استقبال صاحبان کالا از بندر اقیانوسی ایران

راستاد گفت: به دنبال آن هستیم که کیفیت خدمات در بندر چابهار ارتقا یابد و این بندر رقابت‌پذیری‌اش افزایش یابد، مطمئناً چنانچه توفیق حاصل شود که کیفیت خدمات در این بندر افزایش یافته و رقابت‌پذیری آن ارتقا یابد، صاحبان کالا، تجار و بازرگانان خارجی تمایل بیشتری پیدا می‌کنند تا از بندر چابهار برای واردات، صادرت و ترانزیت بهره ببرند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: قطعاً با این موارد استقبال از بندر چابهار افزایش می‌یابد.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد