×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۵ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
اعزام بازنشستگان تأمین اجتماعی به مشهد مقدس در سال جاری


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تهران پرس؛ محمدرضا جعفریان در نشست خبری که در هفته تامین اجتماعی برگزار شد، اظهار کرد: تأمین اجتماعی یکی از مسائل مهم اجتماعی و سیاسی کشورها محسوب می‌شود و  ۱۵۵ کشور عضو سازمان بین‌المللی تامین اجتماعی “ایسا” هستند و تمام کشورهای مترقی دنیا بر این باورند که اساسی‌ترین حق از حقوق بشر و کلید توسعه اجتماعی، تأمین اجتماعی است.

وی با اشاره به اینکه تامین اجتماعی از سال ۱۳۰۹ با صندوق کارگران شروع به کار کرد و در ۱۳۳۱ قانون بیمه اجتماعی کارگران مصوب شد، گفت:  علاوه بر آن، قوانین جدید فعلی، در سال ۱۳۵۴ مصوب و در اصل ۲۹ قانون اساسی به آن اشاره شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: این سازمان در ۱۰۰۰ واحد کاری و بیمه‌ای و درمانی خود به بیش از ۴۳ میلیون نفر خدمات می‌دهد که از این تعداد شش میلیون نفر بازنشسته و مستمری بگیر اصلی و تبعی هستند.

جعفریان  ادامه داد: این سازمان دارای ۵۵۶ شعبه اصلی، ۲۳۲ شعبه اقماری، ۲۱۹ کارگزاری، ۷۶ بیمارستان، ۵ دی کلینیک و ۲۸۹ مرکز درمانی در سراسر کشور است علاوه برانیکه حوزه معاونت فرهنگی سازمان تامین اجتماعی از سال ۷۸ فعالیت خود را آغاز کرد که البته در مقطعی فعالیت این معاونت تعطیل شد اما در اواخرا سال ۹۲ مجدداً فعالیت این معاونت شروع شد و معاونت فرهنگی محل اتصال قوی سازمان با شرکای اجتماعی اعم از کارگران و کارفرمایان است.

وی در ادامه به جانمایی مفاهیم تأمین اجتماعی در کتب درسی برای نخستین بار در مقطع ابتدایی و دبیرستان  اشاره کرد و افزود:  این موضوع با مشارکت  آموزش و پرورش انجام شده است که البته در حدود آشنایی با کلیدواژه‌هاست و دانش آموزان در سال‌های آتی با مطالب و مفاهیم بیشتری آشنا خواهند شد علاوه بر اینکه دانش آموزان را برای بازدید وارد مراکز تأمین اجتماعی کردیم که شمار آنها به بیش از ۱۰۰ هزار نفر می‌رسد.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: سال  ۹۷ به حیطه پیشگیری از حوادث ناشی از کار ورود پبد کردیم و  برای ۵۰ هزار کارگر ساختمانی دوره‌های ایمنی و پیشگیری حوادث ناشی از کار برگزار کردیم. ۶۰ کلاس ارتقای سلامت سالمندان نیز برگزار شد و امسال به ۳۰۰ کلاس در سراسر کشور افزایش می‌یابد. همچنین در حوزه بازنشستگان طرح نسیم سلامت اجرا شد و در روز تکریم سالمندان، بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر از بازنشستگان در پارک‌ها در برنامه های نشاط افزایی شرکت کردند.

جعفریان به طرح کرامت رضوی اشاره کرد و گفت:  طرح کرامت رضوی از ابتدای امسال بدون وقفه اجرا شده است و وقفه‌ای در اعزام نداشتیم؛ امسال در نظر داریم که ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر را با توجه به بودجه اعزام کنیم. سال گذشته ۳۲ هزار نفر اعزام داشتیم و اگر بودجه تأمین شود شاید بتوانیم تا ۴۰ هزار نفر را اعزام کنیم؛ انتخاب بازنشستگان برای اعزام به کانون‌های بازنشستگی واگذار شده است  و سیاست‌گذاری ما این بوده است که زیارت اولی‌ها، حداقل‌بگیران و بازنشستگان مناطق محروم در اولویت باشند.

وی همچنین در ارتباط با بیمه هنرمندان و خبرنگاران تصریح کرد: سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای با وزارت ارشاد امضاء شد همچنین تفاهم‌نامه‌ای نیز برای استفاده ۲۰۰۰ نفر دیگر از صندوق هنرمندان منعقد شده است که هم‌اکنون حدود ۲۰ هزار نفر از خبرنگاران و هنرمندان تحت حمایت این صندوق قرار دارند.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد