×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳ شهریور - ۱۳۹۸  
true
true
"پلمب مدارس" راهکار بنیاد شهید برای گرفتن املاک متعلق به خود


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تهران پرس؛ پلمب دو مدرسه در شهر تهران آن هم به فاصله چند ساعت! خبری بود که در دو روز اخیر بازتاب بسیاری در فضای آموزش‌وپرورش کشور داشت؛ مدارسی که جمعیت دانش‌آموزان آنها به بیش از ۶۰۰ نفر می‌رسد پلمب شده‌اند و به دنبال آن بیش از ۶۰۰ دانش‌آموز و خانواده‌های آنها سرگردان و آواره!

نکته قابل‌تامل ماجرا آنجاست که بنیاد شهید به عنوان مالک حقوقی این مدارس، حکم پلمب آنها را از محاکم قضایی دریافت و اقدام به اخراج دانش‌آموزان و کادر مدارس کرده است!

برای بررسی وضعیت این دو مدرسه پایتخت سری به آنها زدیم تا به صورت میدانی وضعیت را مشاهده و مطالبات خانواده‌ها را بازگو کنیم.

دبستان دخترانه شهید غلامرضا زیوری، در منطقه ۳ آموزش‌وپرورش تهران و در خیابان بهبودی قرار دارد؛ ساختمان قدیمی مدرسه همانند بیشتر مدارس تهران دارای فضای کوچکی است  و در مجاورت آن دبستان دیگری قرار دارد که از قضا مدرسه شاهد است.

بر روی در دبستان، نشانه‌ای از پلمب مشاهده نمی‌شود و تنها تکه‌هایی از کاغذ کنده شده که  نشان می‌داد مدرسه پلمب شده است.

نگهبانی برای ممنوعیت ورود به مدرسه!

برای چندمین بار که زنگ مدرسه را می‌زنم، فردی در را باز می‌کند و در برابر این پرسش که کادر مدرسه کجا هستند؟ می‌گوید: “هیچ‌کس داخل مدرسه نیست، اینجا پلمب شده است!” او حتی می‌گوید: “سرایدار مدرسه هم نیست و او را به عنوان نگهبان در اینجا گذاشته‌اند تا هیچ‌فردی نتواند وارد مدرسه‌ شود!”

با تعدادی از خانواده‌ها و اهالی محل که گفت‌وگو می‌کنم، در روایت روز حادثه می‌گویند “با چند ماشین نیروی انتظامی آمدند و عوامل مدرسه را اخراج و اقدام به پلمب آن کردند.”

مگر مدرسه را هم پلمب می‌کنند؟!

مادر یکی از دانش‌آموزان می‌گوید: سال گذشته همین اتفاق برای مدرسه پسرم “مدرسه رجایی” رخ داد یعنی می‌‌خواستند مدرسه را پلمب کنند اما خوشبختانه ماجرا حل شد و امسال این داستان برای مدرسه دخترانه “زیوری” رخ داده اما سؤال ما این است که مگر مدرسه را پلمب می‌کنند؟!

مادر دیگری هم که فرزند دخترش در مدرسه شاهد مجاور دبستان “زیوری” تحصیل می‌کند، می‌گوید: مدت‌‌ها بود که دخترم می‌گفت، در مدرسه‌شان می‌گفتند، دبستان شهید “زیوری” را می‌گیریم چون فضای آن بزرگتر است.

او می‌گوید: ما اکنون نگرانیم که با تعطیل شدن مدرسه “زیوری” با توجه به اینکه در این اطراف هم مدرسه دیگری  وجود ندارد، دانش‌‌آموزان آنها را به اینجا منتقل کنند، هم‌اکنون دخترم در کلاس درس در هر میز سه نفری می‌نشینند و اگر دانش‌آموزان دیگری هم به مدرسه اضافه شوند واقعا نمی‌دانیم، چه خواهد شد! مگر اینکه آنها را در شیفت دوم ساماندهی کنند.

اما مدرسه شهدای هسته‌ای که در منطقه دو آموزش وپرورش شهر تهران قرار دارد، دبیرستانی با بیش از ۱۵۰ دانش‌آموز است که امروز دانش‌آموزان  در اعتراض به پلمب مقابل مدرسه‌شان تجمع کرده و شعارهایی را سر می‌دهند مبنی براینکه “بنیاد شهید مدرسه ما را پس بده”.

یکی از والدین در اینباره می‌گوید: مدرسه را پلمب کرده‌اند و مامانده‌ایم که باید چه کار کنیم؟ بچه‌ها را از مدرسه بیرون کرده و هیچ فردی را به مدرسه راه نمی‌دهند ما از مسئولانی که در راس امور هستند می‌خواهیم با هم به توافق برسند اختلاف آنها نباید منجر به سرگردانی خانواده‌ها و دانش‌آموزان شود، الان ما فرزندانمان را برای ثبت‌نام به کجا ببریم؟!

دانش‌آموزان به‌شدت معترضند که فصل دریافت کارنامه‌شان بوده و در حالیکه منتظر دریافت کارنامه بودند، مدرسه را پلمب کرده‌اند و اجازه ورود به عوامل مدرسه را نمی‌دهند تا کار ثبت‌نام و تحویل کارنامه دانش‌آموزان انجام شود.

مهدوی مدیر دبیرستان شهدای هسته‌ای نیز پیش از این به خبرنگار تهران پرس گفته بود: سند مالکیت زمین این مدرسه در اختیار بنیاد شهید است و ۲۰ خرداد حکمی را به ما نشان دادند که از دستگاه قضایی برای پلمب مدرسه دریافت کرده بودند و روز دوشنبه ۱۰ تیر ماه در حالیکه دانش‌آموزان برای گرفتن کارنامه آمده بودند اقدام به پلمب مدرسه کردند، همچنین پایگاه تابستانی دانش‌آموزان در این مدرسه برگزار بود.

همچنین مسئولان مدرسه می‌گویند: بنیادشهید به تخلیه ملکی مصادره‌ای که از اول انقلاب به عنوان مدرسه دولتی و عام‌المنفعه استفاده می‌شد، اقدام کرده است.

بنیاد شهید: مدارس را تهاتر می‌کنیم!

در حالیکه تعیین تکلیف این  دو مدرسه مهمترین مطالبه بیش از ۶۰۰ دانش‌آموز و خانواده آنهاست اما به نظر می‌رسد حل این ماجرا با گفت‌وگو میان طرفین اختلاف یعنی بنیاد شهید و وزارت آموزش وپرورش حل نخواهد شد؛ چرا که علی امینی؛ معاون حقوقی سازمان اموال و املاک کوثر که مسئول مستقیم این مسئله در بنیاد شهید است از  آمادگی این سازمان برای هر نوع همکاری با آموزش و پرورش برای حل مسئله مدارس متعلق به این سازمان از جمله تهاتر با املاک غیرآموزشی وزارت آموزش و پرورش در سطح شهر تهران خبر داده است و این مسئله موضوعی فراتر از گفت‌وگو خواهد بود.

عواید حاصل از این املاک منبعی برای تامین هزینه‌های درمانی در بنیاد شهید!

او همچنین گفته است:‌ این اموال دارای سند رسمی است و فرآیند قانونی آن به‌صورت کامل اجرا شده و از سال ۱۳۸۳ جلسات متعددی برای حل این مشکل برگزار شده است؛ این املاک متعلق به بنیاد شهید است و عواید حاصل از آن منبعی برای تامین هزینه‌های درمانی و خدماتی به این عزیزان محسوب می‌شود.

مالکیت ۱۱ مدرسه پایتخت در اختیار بنیاد شهید؛ بازهم خطر قلع و قمع

پلمب دو مدرسه پایتخت در شرایطی رخ داده  که آموزش‌وپرورش شهر  تهران می‌گوید: بنیاد شهید مالکیت حقوقی ۱۱ مدرسه شهر تهران را داراست و حکم قلع و قم را گرفته است و اگر این احکام اجرا ‌شود ۸۰۰۰ دانش‌آموز این مدارس سرگردان می‌شوند از سوی دیگر در شهر تهران بالغ بر ۴ هزار مدرسه وجود دارد که در حال حاضر حدود ۴۷ مدرسه با مالک حقیقی و ۲۳ مدرسه با مالک حقوقی در معرض قلع و قمع هستند که در صورت اجرای احکام این مدارس نیز تعداد زیادی از دانش‌آموزان تهران سرگردان می‌شوند.

به نظر می‌رسد مشکل از هر کجا که ریشه می‌گیرد یا حق با هر کدام از طرفین ماجرا که باشد، آنچه در اولویت است تأمین امنیت روانی دانش‌آموزان و خانواده‌های آنهاست، اختلاف میان دو نهاد دولتی نباید منجر به سرگردانی دانش‌آموزان و ایجاد بار مضاعف بر دوش خانواده‌ها شود.

در این ماجرا نیز با توجه به اینکه طی سال‌های اخیر گفت‌وگو نتیجه‌ای  نداشته و بنیاد شهید تأکید دارد تا از ۱۱ مدرسه کاربری ۵ مورد مسکونی تعریف شود! در این شرایط نیاز به طرح موضوع  و مشکل در هیئت دولت توسط سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش و ورود شخص رئیس‌جمهور یا معاون اول به این ماجراست تا پرونده این موضوع با نظر آنها بسته شود و سایه تهدید ونگرانی از سر ۸ هزار دانش‌آموز تهرانی و خانواده‌های آنها که هر سال را با احتمال پلمب و تعطیلی مدرسه به پایان می‌رسانند، بألاخره برداشته شود.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد