×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۳۰ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
ظریف: تعهدات خود را متناسب با تعهدات اروپا انجام می‌دهیم


به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تهران پرس، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: ما تعهدات خود را به همان شکلی انجام می‌دهیم که  اروپا تعهدات خود را انجام دهد و اقدام بعدی نیز عدم‌رعایت سقف ۳٫۶۷ است که ما متناسب با نیازمان تصمیم می‌گیریم.

وی افزود: اروپایی‌ها می‌گویند تراکنش مالی در اینستکس در حال انجام است.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بعد از اینکه ترامپ از برجام خارج شد، ما جلسه‌ای در سطح وزرای خارجه سه کشور اروپایی و بعد از آن نیز دو جلسه با وزرای اعضای باقیمانده در برجام داشتیم. در جلسه سه کشور و در جلسات بعدی، اروپایی‌ها ۱۱ تعهد اعلام کردند. این ۱۱ تعهد شامل فروش نفت ایران، بازگشت پول نفت ایران، سرمایه‌گذاری در ایران، حمل و نقل، هوانوردی و کشتیرانی می‌شود که تعهدات به صورت رسمی همان روز اعلام شد.

ظریف تصریح کرد: در هیچ کدام از این تعهدات اینستکس یا سازو کار مالی وجود ندارد بلکه آنچه وجود دارد ۱۱ تعهد است. اینستکس اگر عملیاتی شود مقدمه‌ای برای اجرای ۱۱ تعهد خواهد بود. اروپایی‌ها باید آن ۱۱ تعهد را انجام دهند؛ از آن ۱۱ تعهد، اروپایی‌ها در چهارچوب خود برجام مواد ۱ تا ۳ ضمیمه را ببینند در ماده ۳ ضمیمه ۲ به طور صریح آورده شده است.

وی ادامه داد: اینکه اروپا یک اقدامی انجام داده و یک قانونی را لغوکرده کافی نیست بلکه آثار آن قانون را باید نشان دهد. ما به صراحت گفتیم اگر اروپا به برجام متعهد باشد ما هم به برجام متعهد خواهیم بود.

وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی که یکی از مقامات گفته اینستکس فرزند معلول برجام است و مسؤولان نباید این فرزند ناقص را قبول کنند، نیز اظهار کرد: معلول یا غیرمعلول؛ به هر صورت ما از اروپایی‌ها می‌خواهیم که تعهدات‌شان را انجام دهند. تعهدات اروپا بسیار فراتر از اینستکس است.

ظریف همچنین درباره واکنش رئیس‌جمهور آمریکا به کاهش تعهدات ایران در زمینه غنی‌سازی، تصریح کرد: ایشان می‌تواند به هر چیزی واکنش نشان دهد، اگر ایشان می‌خواهد به خودش حق دهد که چنین واکنشی را نشان دهد اول باید نقض برجام و خروج از آن را متوقف کرده و تحریم‌های غیرقانونی که به مثابه تروریسم اقتصادی علیه ۸۲ میلیون ایرانی است را متوقف کند، بعد تصمیم بگیرد. این واکنش به عدم رعایت سقف ۳٫۶۷ درصد است.

وی  همچنین درباره انتشار برخی اطلاعات درباره فروش نفت در رسانه‌های داخلی گفت: این کار در جهت منافع ملی نیست و به منافع ملی ضربه خواهد زد. وزیر نفت از من ذیصلاح‌تر هست تا در این زمینه صحبت کند و او این کار را برای منافع ملی نامناسب می‌داند.

در حال تکمیل…….

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

آرمان صالحی سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد