×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۷ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
حناچی: مسکن مهر فرصت خوبی برای دولت بود


به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری تهران پرس، پیروز حناچی شهردار تهران در نخستین اجلاس مجمع مشورتی روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی کلانشهر ها و مراکز استانها گفت: چنین مجامعی فرصت خوبی است برای تبادل اطلاعات.

شهردار تهران گفت: به اعتقاد من در قانون اساسی ما شوراها به عنوان رکن چهارم کشور دیده شده آمد و معمولا وقتی حرف از آراکان کشور می شود یا مان میرود اسم شوراها را بگوییم.

وی افزود: یک ظرفیتی در قانون اساسی دیده شده و آن هم شورای عالی استانها ست و این یک رکن در قانون اساسی است که البته از این ظرفیت به درستی استفاده نشده است.

حناچی گفت: ما تا دهه ۳۰ شهر بالای یک میلیون نفر نداشتیم و قوانین پایه ما که همان قانون شهرداری ها ۵۰ بندش برای سال ۱۳۳۵ است و بقیه اش بعد از آن به مرور تدوین شده است.

شهردار تهران تصریح کرد: در آن زمان پدیده کلانشهرها نبوده و به همین دلیل قانونی هم برایش نوشته نشده است اما در سایر کشورها این روند متفاوت بوده و قوانین مختص به کلانشهرها وجود دارد.

حناچی افزود: به نظر می‌رسد که ما هم باید جهت گیری عمومی داشته باشیم و قوانین را متناسب با موضوعات امروز اصلاح کنیم.

وی گفت: در دنیا سرانه های فرهنگی و اجتماعی ۵۳ متر است به ازای هر نفر در حالی که در کشور ما ۳۵ متر است که از این میزان ۲۴ مترمربع هم صرف خدمات عمومی میشود.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: این به آن معناست که اگر در این شهر اجازه ساخت یک واحد ۱۰۰ متری داده میشود به واسطه بعد خانواده ۴ متری باید بتوانید ۱۰۰ متر مربع هم زمین آزاد کنید.

وی گفت: اگر نمی توانیم خدمات را به ازای هر نفر ایجاد کنیم یعنی یک مشکل به مشکلات شهرمان اضافه کرده ایم امروز متاسفانه شهرهایمان را با فروش بخشی از شهر اداره میکنیم.

حناچی تصریح کرد: ما چه اقدامی باید بکنیم تا این چرخه معیوب شکسته و اصلاح شود؟ امیدواریم این دو لایحه مالیات بر ارزش افزوده و لایحه منابع درآمدی پایدار در مجلس به نتیجه برسد.

وی افزود: این موضوع نیاز به یک تغییر نگاه دارد و باید در این مسیر هم هماهنگی حرکت داشت و هم استمرار و ثابت قدمی که حتما با این دو عملکرد به موفقیت می رسیم.

شهردار تهران گفت: حتما با این تغییر رویکرد و تغییر نگاه نوع اداره شهرها هم تغییر میکند و حتما باید نوع مدیریت مان هم عوض شود.

حناچی ادامه داد: فضاهای تاریخی هر شهر بخشی از هویت هر شهر حساب می شوند اما کسی برنده است که بتواند فضای تاریخی را با فضای امروزی و نیازهای امروزی گره بزند.

وی خاطرنشان کرد: امروز شاهد این هستیم که زنجان و خرمشهر شبیه هم می شوند مشهد و تبریز هم همینطور در حالی که در گذشته اینگونه نبوده و هر کدام این شهرها یک هویت مستقل داشته اند.

شهردار تهران به موضوع مسکن هم اشاره کرده و گفت امروز مسکن به یک موضوع مهم تبدیل شده است و در این حوزه باید برای کم درآمدها کاری بکنیم.

وی گفت مسکن مهر یک اقدام خوب و یک فرصت عالی بود تا دولت به بخشی از وظایف خود عمل می‌کرد که نباید این مدل فراموش شود.

حناچی به تمرکز زدایی و خروج صنعت از شهرها و توسعه بخش خصوصی اشاره کرد و گفت این سه عامل عواملی است که کشورهای پیشرفته به سمت آن حرکت کرده اند.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

آرمان صالحی سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد