×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۷ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
حسنی: اینستکس به اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی ضربه می‌زند


هدیه حسنی مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شریعتی در گفت‌وگو با خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری تهران پرس گفت: مهلت دوماهه ایران به اروپا برای اجرای تعهدات برجامی‌اش در حال اتمام است و همهمه‌هایی از طرف‌های اروپایی درباره ایجاد ساختار مبادله‌ای جدیدی تحت عنوان اینستکس به گوش می‌رسد.

وی ادامه داد: اینستکس عهدنامه‌ای است که گویی قرار است جایگزینی برای برجام بی‌فایده باشد، فضاحت این قرار داد را می‌توان در چند کلمه «نفت در مقابل غذا و دارو»! خلاصه کرد. ساز و کاری مضحکانه که پیش ازین هم شاهد وقوع آن در عراق در دوران حاکمیت غاصب صدام علیه مردم جنگ زده این کشور بودیم.

این فعال دانشجویی یادآور شد: مفاد اینستکس تنها زمانی قابل اجراست که نفت ما به فروش برسد، یعنی اینستکس هیچ تضمینی برای فروش نفت به ما نخواهد داد.

حسنی تصریح کرد:‌ شرکای اروپایی تنها در صورتی پول خرید غذا و دارو را به ایران پرداخت می‌کنند که اقلام غذایی یا دارویی موردنظر را تایید کنند؛ به عبارتی دیگر از آنجایی که تمامی اقلام دارویی مورد نیاز کشور، اعم از داروهایی عمومی تا بیماری‌های خاص، مشمول این قراردادند، هیچ تضمینی برای تایید شدن این داروها توسط داوران اروپایی و درنتیجه پرداخت هزینه خرید آنها نیست!

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شریعتی تصریح کرد: حتی با فرض اینکه ایران موفق به دریافت و وارد کردن غذا و دارو شود؛ با توجه به این نکته که وارد کردن اقلامی که تا به امروز در تولید آنها خودکفا بوده ایم، آیا نتیجه ای جز واردکردن ضربه ای سنگین به استقلال اقتصادی و تولید داخلی کشور و زیر پا گذاشتن آرمان ها و اهداف اقتصاد مقاومتی مان خواهد داشت؟

وی ادامه داد: اگر بخواهیم با خوش بینی افراطی تمام موارد قبل را نادیده بگیریم و تن به اجرای چنین معاهده خفت باری بدهیم، باز این پرسش مطرح می‌شود که از کجا می‌توان اطمینان حاصل کرد که اغذیه و داروهای وارداتی به ایران، از لحاظ سلامت مسئله‌دار نباشند، مثلا دست کاری ژنتیکی (تراریخته) نشده باشند و طرف های اروپایی و صادر کننده این اقلام به ایران، ازین طریق قصد ترور بیولوژیکی نسل ایرانی را نداشته باشند؛ حربه‌ای ناجوانمردانه که به عنوان آخرین دستاویز سلطه گران جهان علیه ملت های آزادی خواه و مستقل انجام گرفته است.

این فعال داشنجویی افزود:‌جمهوری اسلامی ایران تا کنون نه تنها در زمینه اغذیه و دارو تحریم نبوده است، بلکه در چهل سال اخیر به یمن انقلاب اسلامی، هماره در مسیر صعود و پیشرفت در این زمینه ها قدم برداشته و خودکفا بوده است؛ علاوه براین لازم به ذکر است که طبق قوانین حقوق بشر، غذا و دارو، اقلامی غیر قابل تحریم اند؛ حال به خوبی می‌توان فهمید که پذیرش این قرار داد، یعنی قرار دادن کشور در معرض تحریم غذا و دارو، این یعنی گل به خودی!

حسنی گفت: اجرای اینستکس باعث خواهد شد که به ارز اصلی کشور، که حاصل از فروش نفت است، نه تنها ریالی افزوده نشود، که اختیار خرج و صرف آن نیز به دست اروپا بیفتد. اکنون با عمق جان می‌توان معنای سخن حکیمانه رهبر انقلاب درباره قرارداد را درک کرد که فرمودند « این کانال مالی (اینستکس) بیشتر شبیه به یک شوخی تلخ است و هیچ معنایی ندارد.»

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شریعتی اضافه کرد: ما دانشجویان این مرز و بوم از مقامات مسئول مطالبه داریم،
از مسئولین محترم در وزارتخانه‌های مختلف، نمایندگان مردم در مجلس می‌خواهیم به این سوال ما و ملت شریف ایران پاسخی مطمئن و قابل اتکا و اعتماد بدهند، اینکه چرا باید جامه عمل به قراردادی بپوشانیم که با آن دودستی منافع ملی خودرا در معرض تحریم های نو قرار دهیم، قرار دادی که پشت پا و ضربه سختی به سیاست های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی خواهد زد؟!

وی گفت: مسئولان چگونه می‌توانند تضمین کنند که اروپاییان، که تاکنون موفق به اثبات برادری خود نسبت به ایرانیان، نشده‌اند؛ همانند هزاران تعهد و قرارداد های عمل نکرده خود در طول تاریخ، این بار نیز دستان ملت ایران را در حنا نگذارند و صرفا به دنبال سودجویی خود نبوده باشند؟! 

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شریعتی تصریح کرد: ما وعده نسیه نمی‌خواهیم که بگویند: «اینستکس یک حرکت مقدماتی برای اجرای تعهدات اروپاست؛ و اینستکس بدون اجرای سایر تعهدات معنی ندارد.»! امیداست، حاملین و نمایندگان عزت و اقتدار ایران در وزارت امور خارجه و روابط بین الملل، بار دیگر فریب منافقین و نیرنگ اروپاییان به ظاهر دلسوز را نخورند.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

آرمان صالحی سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد