×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۱ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
انیمیشن صاحب شبکه تلویزیونی می‌شود/ «سگ مورد علاقه ملکه» در vodها چه‌کار می‌کند؟


به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تهران پرس، همین چند وقت پیش بود که خبری از جشن تولد نود و سه سالگی ملکه الیزابت دوم در سفارت انگلیس مطرح شد، سفارتی که در این هفته‌های اخیر، خبرساز بوده و نگاه‌های بسیاری را به پایین خیابان فردوسی جلب کرد، از افطاری پرحرف‌وحدیث ماه قبل با حضور مدیران دولتی ــ تعدادی از معاونان وزرا و مدیرکل‌های دولت ــ و بخش خصوصی در سفارتخانه گرفته تا پارتی ولنجک با حضور بازیگران سینما که رایزن اقتصادی سفارت انگلیس را چند ساعتی راهی بازداشتگاه کرد.

انیمیشن «سگ مورد علاقه ملکه» چالشی جدید از جنسِ انگلیس

دفعات قبل هم مانند اتفاقی که در سال ۸۶ رخ داد، با برگزاری مراسمی این‌گونه در سفارت انگلیس صدا‌ها بلند می‌شد، مانند مراسم روز ملی انگلیس که در آن ایام جنجال‌ساز شد؛ جایی که دیپلمات‌های این کشور در حضور میهمانان ایرانی‌شان و البته در حلقه محافظت نیروی ویژه پلیس تهران، ۸۱ساله شدن ملکه الیزابت دوم را جشن گرفتند.

حالا خبری دیگری بیرون می‌آید از یک انیمیشن به‌نام «سگ مورد علاقه ملکه» محبوب‌ترین سگ سلطنتی بریتانیا که در vodهای دارای مجوز هم حضور داشته است. اصل داستان به محبوب‌ترین سگ سلطنتی بریتانیا به‌نام «رکس» مربوط است که مسیر خود را گم می‌کند و به‌صورت ناخواسته وارد خانواده‌ای از تمامی سگ‌ها شده‌اند و همواره با همدیگر مبارزه کرده در حین اینکه «رکس» سفر طولانی را برای بازگشت به خانه شروع کرد.

پای سرویس اطلاعاتی MI6 در میان است!

این پخش و گسترش توزیع انیمیشن «سگ مورد علاقه ملکه» در حالی اتفاق افتاده که شبکه خبری «بی‌بی‌سی» هم در هفته‌های اخیر با یک موج فزاینده‌‌ای به کودک می‌پردازد؛ بخش کودک را راه‌اندازی کرده و البته همگان می‌دانند که قصد و هدف‌شان جز ترویج سبک زندگی غربی و تثبیت سند ۲۰۳۰ در ایران و میان کودکان ما نیست. ناگفته نماند پشت همه این اسناد و اهداف شوم، سرویس‌های اطلاعاتی MI6 برای کودکان ما برنامه بلندمدتی دارند.

رئیس مرکز صبا در گفتگویی که با خبرنگار خبرگزاری تهران پرس انجام داد فارغ از فضای راه‌اندازی شبکه تخصصی انیمیشن و پویانمایی در تلویزیون، تکنولوژی‌های پیشرفته انیمیشن‌سازی در کشور، ماجرای برندسازی و رفتن «کلاه قرمزی»، تجاری‌سازی و فروش انیمیشن‌های ایرانی در خارج از کشور، چرا آن‌قدر «بچه رئیس‌ها» را در تلویزیون پخش می‌کنیم به ماجرای مهمان ناخوانده‌ای از جنسِ «سگ مورد علاقه ملکه» در vodها پرداخت.

چند روز پیش بخش اول گفتگو با لیوانی درباره توجه بی‌بی‌سی به کودک و نقش انیمیشن‌های ایرانی در این راستا صحبت کردیم که او به نکات خوبی از جمله تکذیب حضور برخی از هنرمندان حوزه کودک در این بخش راه‌اندازی‌شده شبکه‌های غربی و رسیدن به سطح ۵۰۰ ساعت در سال پایان برنامه پنج‌ساله پویانمایی تلویزیون اشاره کرد.

مشروح بخش دوم گفتگوی تهران پرس با محمدرحیم لیوانی رئیس مرکز صبا در ادامه آمده است:

انیمیشن صاحب شبکه تلویزیونی می‌شود

لیوانی رئیس مرکز صبا در پاسخ به این مطلب که “شنیده‌ایم قرار است انیمیشن و پویانمایی ما هم صاحب یک شبکه تلویزیونی شود”، تصریح کرد: سال گذشته پیشنهاد شبکه مستقل پویانمایی را به رئیس سازمان صداوسیما دادیم و در حال حاضر این طرح در اختیار کارگروه‌های مرتبط قرار گرفته و در صورت فراهم بودن زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی یک شبکه تلویزیونی جدید این اتفاق خواهد افتاد. همان‌طور که ما تصور می‌‌کنیم ایجاد یک شبکه مستقل پویانمایی قطعاً کمک می‌کند به اینکه ما در مقابل هجمه‌های متنوع و متفاوت غربی‌ها و دشمنان ما نسبت به کودکان و خردسالان در حوزه‌های فرهنگی بتوانیم رویارویی قدرتمندانه‌تری داشته باشیم، خصوصاً این روزها که آخرین چشمه آن حضور بی‌بی‌سی در تولید برنامه کودک است.

حتماً برای کودک ما برنامه طولانی‌مدت دارند

وی درباره نقشه‌های دشمنانی از جنسِ شبکه خبری «بی‌بی‌سی»، گفت: حتماً این‌ها نقشه‌های شومی برای کودکان و خردسالان ما دارند. وقتی می‌بینند از حوزه‌های تهاجم فرهنگی، سیاسی و فشارهای اقتصادی به جایی نرسیده‌اند و نتوانستند اهداف شوم‌شان را محقق کنند خردسالان و کودکان ما را هدف قرار می‌دهند. مسلماً حضور «بی‌بی‌سی» در برنامه‌های کودک به امسال و سال دیگر نمی‌رسد بلکه برنامه‌های درازمدتی دارد که می‌خواهند روی نسلی سرمایه‌گذاری کنند تا این نسل بتواند در آینده اهداف آن‌ها را پیگیری کند. حتماً برای مقابله با این اهداف شوم و آلوده غربی، ضرورت دارد یک شبکه مستقل پویانمایی راه‌اندازی شود تا کودکان، خردسالان و نوجوانان ما در معرض تولیدات این فرهنگ مرز و بوم قرار بگیرند.

«سگ مورد علاقه ملکه» در vodها چه‌کار می‌کند

رئیس مرکز صبا در پاسخ به این سؤال که “اعلام کردید با ساخت «شکرستان» چند دقیقه‌ای برای شبکه‌های اجتماعی، در فضای مجازی حضورتان را جدی‌تر و مؤثرتر کنید چرا که در عین حال یا زمان‌بندی‌ها خوب نیست یا تبلیغات درست انجام می‌شود تا انیمیشن‌های مرکز صبا بهتر در تلویزیون دیده شود و در عین حال VODها انیمیشن‌های مخربی دانلود می‌شود”، افزود: متأسفانه در این vodها که هر روز مثل قارچ هم سَبز می‌شود یکی دو کار دیدم مثل «سگ مورد علاقه ملکه» که دقیقاً تبلیغ نظام سلطنتی انگلیس است. این انیمیشن سینمایی کاملاً در خدمت فرهنگ سلطنتی غربی، ترامپ و ملکه است. علت آن این که بین انتخاب‌های ما و در برخی از vodها که مجوز هم دارند، چیست، این جز پروژه نفوذ است؟

پشت این انیمیشن، ملکه انگلیس و ترامپ است

وی ادامه داد: مخاطب این کودک و خردسال است، هم سگ‌بازی را ترویج می‌دهد که جزو محرمات ماست و حوزه استعماری که پشت آن ملکه انگلیس و رئیس جمهور آمریکا هستند، حتماً باید این را در چارچوب نفوذ ارزیابی کنیم و غیر از این نیست. ما نیازمند شبکه مستقلی هستیم که اگر پدر و مادری احساس کردند کودک‌شان نیاز به محتوایی دارد بتوانند در مقابل این شبکه قرار بدهند که خیال‌شان راحت باشد محتوایی پاک در اختیار فرزندشان قرار می‌دهند.

دنبالِ استحاله هستند اما انیمیشن ما پاک است

وی با اشاره به اینکه فصل‌های جدیدی از انیمیشن‌هایی ساخته می‌شود و برخی از خانواده‌ها که به ماهواره هم عادت دارند فرزندشان پای این نوع کارهای مخرب می‌نشینند، خاطرنشان کرد: انیمیشن ما پاک است و این‌ها در مقابل این پویانمایی‌های ارزشی، به‌روشی کار می‌کنند تا استحاله شکل بگیرد. خیلی از مسائلی که قبیح است کم‌کم با تکرار، قبح‌زدایی آن‌ها صورت بگیرد. خانواده‌ها هم کمتر متوجه این اتفاقات می‌شوند و برخی از VODها در این راستا گام برمی‌دارند و حتماً باید این را در حوزه پروژه نفوذ ارزیابی کنیم.

«بچه رئیس» سبک زندگی آمریکایی را تبلیغ می‌کند

لیوانی در پاسخ به این سؤال که چرا امثال «بچه رئیس» با آن سبک زندگی آمریکایی تبلیغ می‌کند روی آنتنِ سیما هم می‌رود، اظهار کرد: این انیمیشن کاملاً در خدمت سبک زندگی آمریکایی است؛ از نوع لباس، رفتار و دیالوگی که با پدر و مادر دارد تا ترکیب‌بندی نوعی سبک زندگی آمریکایی است. ما توسعه تولیدات داخلی انیمیشن را به‌جد دنبال می‌کنیم برای اینکه نیاز شبکه‌های داخلی را تأمین کنیم که به‌هیچ‌عنوان نیازمند آن نباشد تا جایی که امکان دارد از تولیدات داخلی استفاده شود. این را هم بدانید همان کار بچه رئیس در تلویزیون مناسب‌سازی هم شده و کوتاه هم شده است، دست بردند آسیب‌هایش کم شود.

مشکل «کلاه قرمزی»، تلویزیون نیست

وی در پاسخ به این سؤال که مشکل تلویزیون برندسازی است، برنامه‌هایی که می‌آیند و می‌روند و در رأس آن «کلاه‌قرمزی» مطرح می‌شود، ابراز کرد: بخشی که می‌گویید حوزه کوچکی است و تلویزیون در بخش‌های دیگر به‌شکل گسترده‌ای در حال برندسازی است. ما در همین پویانمایی تولیدات ۱۰۰قسمتی را به‌راه انداختیم که مبتنی بر برندسازی و شاخص‌سازی است. ما یک مجموعه‌ای را شروع می‌کنیم و از آن ۲۰۰ تا ۵۰۰ قسمت می‌سازیم و در همین راستای برندسازی است.

لیوانی تأکید کرد: برندسازی به‌شکل گسترده در دستور کار قرار دارد و در خصوص مجموعه‌هایی مثل «کلاه قرمزی» مشکلات دیگری دارند. مشکلات گروه‌های تولیدی است که در واقع نسبت به تلویزیون می‌دهند؛ واقعاً مشکل تلویزیون نیست. تلویزیون همواره اعلام آمادگی کرده و دوستان‌مان کاملاً اذعان دارند این برند و حقوق برای تلویزیون است و تلویزیون هم همواره می‌خواهد با دوستان هنرمندمان ارتباط داشته باشد و بنابر احترامی که برای مخاطب قائل است بتواند مورد پسند چندساله‌اش را کماکان دنبال کند. این فضاسازی که می‌کنند اهداف دیگری دارند.

هرچقدر تحریم‌ها بیشتر شد ما شکوفاتر شدیم

رئیس مرکز صبا در خصوص فضای تجاری و رونق بازار خارجی انیمیشن‌های داخلی با وجود تحریم‌ها، گفت: شما می‌بینید که مسئولین صنف انیمیشن‌سازی و تهیه‌کنندگان ما در بدترین سال‌های اقتصادی کشور اذعان دارند نه تعهد معوق و نه طلبی دارند و در ضمن تلویزیون هم به آن‌ها پیشنهاد گسترش تولید هم داده است. اتفاقی که در ابتدای سال افتاد و یک گستره تولیدات در دستور قرار گرفت و تبدیل به قراردادی شد. این نشان‌دهنده این است که این فشارهای تحریم‌ها هرچقدر زیادتر شده ما شکوفاتر شدیم و مثمرثمرتر عمل کردیم.

ترس از آمریکا باعث شده انیمیشن ایرانی را غیرمستقیم بخرند

وی با بیان اینکه “صریحاً اعلام می‌کنم برخی از کشورهایی که از آمریکا می‌ترسند غیرمستقیم انیمیشن ایرانی می‌خرند”، خاطرنشان کرد: صریحاً می‌گویم مشتری‌های بین‌المللی ما به‌وفور هستند و تنها مانع این‌ها تحریم‌های آمریکاست، می‌ترسند مستقیم خرید کنند و الآن غیرمستقیم انیمیشن ایرانی می‌خرند. آن‌قدر تولیدات ما خوب هست که حاضرند ریسک تحریم‌ها را هم بپذیرند و تولیدات ما را خریداری کنند.

از تکنولوژی انیمیشن‌سازی دنیا عقب نیستیم

لیوانی درباره رسیدن به پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های جهانی انیمیشن‌سازی، اظهار کرد: تسلط جوانان ایرانی روی حوزه نرم‌افزار باعث شده ما در آن تحریم‌هایی را که در حوزه سخت‌افزار ایجاد شده به‌یک‌گونه‌ای دور بزنیم. ما در حوزه “رندر فارم” کاملاً وابسته بودیم و باید سخت‌افزار وارد می‌شد تا “رندر فارم” شکل بگیرد. این محدودیت‌ها باعث شد وارد عرصه‌های جدیدی بشویم و دو پروژه “جوانمردان” و “یوز ایرانی” ما از سیستم “آنریل” استفاده می‌کند و از موتورهای “گیم اوپن سورس” هستند و فایل‌های باز هم دارند، جوانان ما استفاده و کدنویسی کردند.

وی خاطرنشان کرد: تولید پویانمایی را در این موتورها انجام می‌دهند که نیازی به رندر ندارند. به‌محض اینکه پویانمایی انجام می‌‌شود می‌توان از آن‌ها خروجی “فورکی” گرفت که در سینماها قابل پخش است. این تکنولوژی‌ها الآن در کشور بومی شده و وابستگی تولید ما را به سخت‌افزار به‌شدت پایین می‌آورد. در دیگر حوزه‌های نرم‌افزاری هم همین طور. کل تولیدات ما الآن در نرم‌افزارها شکل می‌گیرد بنابراین حوزه پویانمایی ما در لبه تکنولوژی دنیا قرار دارد و هیچ‌گونه عقب‌ماندگی نداریم.

سوپراستارهای سینما دوست دارند انیمیشن کار کنند

رئیس مرکز صبا در خصوص حضور بازیگران و سوپراستارهای سینمایی دیگر به‌غیر از شهاب حسینی به‌عنوان صداپیشه کاراکترهای انیمیشنی، ختطرنشان کرد: ما قاعدتاً باید از هر شیوه‌ای برای جذب مخاطب استفاده کنیم، امسال چند مورد را در دستورکار داریم یکی اضافه کردن ترانه‌ها و شعرهای جذاب به همه تولیدات که این تولیدات جدید ترانه ابتدایی داشته باشند و در واقع به‌سمت تیتراژسازی تلفیق شعر و موسیقی برویم. این کارها اجازه برند شدن را می‌دهد و این ترانه‌ها در شبکه‌های اجتماعی به‌خوبی پخش می‌شود. در وهله بعدی استفاده کردن از جذابیت‌هایی مثل حضور بازیگران در تمامی آثارمان که قابلیت و استعدادِ کار در پویانمایی را دارند. مذاکراتی هم داشته‌ایم و جالب است بدانید برخی از بازیگران درجه یک و سوپراستارهای سینمایی خودشان خواستند و ابراز علاقه کردند و حتی گفتند خیلی برایشان حوزه‌های مالی هم اهمیت ندارد. اگر کیفیت کار بالا برود حتماً هنرمندان ما رغبت پیدا می‌کنند خودشان را در معرض کارهای پویانمایی و انیمیشن هم قرار دهند، همان اتفاقی که برای شهاب حسینی افتاد و در «شکرستان» حضور دارند.

انتهای پیام/+

 

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

آرمان صالحی سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد