×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳۱ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
الویری: تهران بی‌هویت و ناامن است


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تهران پرس، مرتضی الویری در نخستین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها اظهار کرد: شهرسازی و معماری در شرایط کنونی در شهرهای ایران، شاخص و آرام‌بخش نیست. خودرو و اتوبان دو عامل کلیدی هستند که معنا و هویت شهر را به اغتشاش کشانده‌اند و در شرایط کنونی یک بار برای همیشه باید انسان به‌عنوان کانون شهر مورد توجه قرار گیرد و متأسفانه اکنون پول، خودرو، ثروت‌اندوزی، کانون شهرسازی و معماری شده است.

رئیس شورای عالی استان‌ها ادامه داد: بافت‌های فرسوده شهر و نواحی اسکان غیررسمی دو مسئله اصلی شهرسازی ایران هستند و در برنامه ششم توسعه بازآفرینی شهری برای حل این دو مسئله در اولویت برنامه‌های دولت ملی و محلی قرار دارد و شهرداری‌ها لازم است نگاهی بلندمدت به شهر و شهرداری داشته باشند و بازآفرینی شهری، توجه به شهر و ظرفیت‌های درونی آن است، به‌عبارت روشن‌تر یکی از راه‌های شکوفایی شهری در شرایط کنونی بازآفرینی شهری است.

الویری افزود: به‌واسطه تأمین درآمد، از نظام ساخت‌وساز در شهرها، اساساً شهرهای کنونی توجهی به کیفیت ندارند و بی‌توجهی به کیفیت شهرسازی و معماری در ایران سبب شده است هویت و معنای سکونت مختل شود.

وی ادامه داد: اگر به ساخت‌وسازهای شهرک غرب، اکباتان و امثالهم توجه شود به‌روشنی می‌توانیم پی ببریم که ساکنان این شهرها با احساس تعلق بیشتر و حفظ مکانی جدی‌تر مواجه‌اند. این آرامش و تعلق به شیوه معماری و شهرسازی متناسب و مناسب برمی‌گردد، حال آنکه این احساس در مسکن مهر نیست و لذا تأمین خدمات در فضاهای شهری به‌درستی و نظام طراحی شهری در شهرسازی محورهای اصلی هستند و حال اینکه در شهرسازی کنونی ایران متأسفانه تنها متغیر کلیدی، تأمین درآمد است.

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: اجتماع رؤسای کمیسیون‌های معماری و شهرسازی شوراهای مراکز استان‌ها و تمرکز آنها بر موضوعات معماری و شهرسازی می‌تواند منجر به انتقال تجربه‌های موفق و راه‌حل‌های خلاقانه شود که از آن راه‌حل‌ها می‌توان به بازنگری در نظام درآمدی شهرداری، کاهش هزینه‌ها، مدیریت یکپارچه شهری و بازنگری قانون شوراها اشاره کرد.

الویری تصریح کرد: تهران شهری بی‌هویت از نظر معماری و شهرسازی و شهری ناامن در زمینه سوانح طبیعی است و تهران شهری پرتراکم از نظر جمعیت و آلودگی هوا و صدا و تهران شهری است غیرطبیعی از نظر ترافیکی و تهران شهری دارای بافت‌های فرسوده گسترده در مناطق مرکزی و جنوبی است که باید به این موارد توجه شود.

به گزارش تهران پرس،‌ مهدی جمالی‌نژاد در ادامه این اجلاس گفت: برای بررسی حوزه شهرسازی و اینکه چرا در این حوزه به موفقیت دست پیدا نکرده‌ایم باید به گذشته برگردیم و موارد را مورد بررسی قرار بدهیم.

وی افزود: اگر می‌بینیم معماری شیخ‌الاشراف و طوسی امروز هنوز بعد از سال‌ها پایدار است به‌دلیل این است که تنها از یک روح معنوی برخوردار بوده‌اند.

معاون وزیر کشور ادامه داد: باید مثل گذشته که معماری و شهرسازی ما را به عالم معنا وصل می‌کرد این موضوع مورد توجه قرار بگیرد و معماری جدیدمان متأسفانه تهی از این معنا و مفهوم هستند.

انتهای پیام/+

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

آرمان صالحی سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد