×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۵ آذر - ۱۳۹۸  
true
true
ائمه جماعات امانت داران رای مردم و مروجین امربه معروف اجتماعی در انتخابات شورایاری ها هستند

به گزارش تهران پرس،دومین نشست فصلی ائمه جماعات منطقه با حضور مجید فراهانی و افشین حبیب زاده اعضای شورای اسلامی شهر تهران، حجت الاسلام صادق زاده رئیس مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران، حجت الاسلام پرویزی مدیر ناحیه شهید مطهری مرکز رسیدگی به امور مساجد، فریدون حیدری شهردارمنطقه و ائمه جماعات ۷۶مسجد سطح منطقه بامحوریت پنجمین دوره انتخابات شورایاری  برگزار شد.

ائمه جماعات گروه مرجع مورد اعتماد مردم هستند

در این نشست فراهانی عضو شورای اسلامی شهر تهران ، با تاکید بر نقش کلیدی ائمه جماعات در جلب مشارکت مردمی برای حضور در عرصه انتخابات شورایاری ها از ائمه جماعات خواست تا با استناد به اصل هفتم قانون اساسی در اداره کشور مردم را تشویق به حضور در عرصه انتخابات شورایاری ها کنند و گفت : مشارکت مردمی یعنی اداره شهر توسط مردم و تبلور این  اصل در قانون اساسی گویای به رسمیت شناختن اداره کشور تا اعماق محلات است.

وی افزود : جایگاه مدیریت محله و شورایاران، جایگاه مهمی است و برای استفاده از  ظرفیت ها ، هنر شهرداری است که کار مردم را به خودشان در محلات واگذار کند و باید فضا و بستر را طوری آماده کنیم که مردم وارد صحنه شوند . اینجاست که نقش مساجد بسیار مهم است و ائمه جماعات به عنوان معتمدین مردم در قبل، حین و بعد انتخابات  بسیار تاثیر گذارند .

فراهانی افزود : ائمه جماعات ، به عنوان گروه مرجع مورد اعتماد مردم ، نقش مهمی برای جلب مشارکت نخبگان، تحصیل کرده ها و افراد اثر گذار دارند وبه همین دلیل است که در تمامی مساجد ، صندوق آرای انتخابات جانمایی می شوند و پس از انتخابات نیز ، شمارش و حفاظت از رای مردم به عهده مساجد است و اگر این امانت پذیری و احترام به رای مردم نباشد، حق الناس ضایع می شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به نقش تاریخی ائمه جماعات در انتخابات شورایاری ها گفت: شورایاری ها قاعده هرم تصمیم گیری کشور را می سازند و ائمه جماعات در ایفای نقش در مساجد ، از نخبگان، ریش سفیدان  و افراد کارآمد در محلات دعوت کنند تا کاندیدای شورایاری شوند، چرا باید شورایاران فقط از قشر خاصی باشند و ما از روحانیون در مساجد می خواهیم تا با تشویق عمومی، در این روزهای باقی مانده تا انتخابات، شهروندان را در دهه کرامت و اعیاد مذهبی پیش رو ، به شرکت در انتخابات شورایاری ها ترغیب کنند.

امامان جماعات از اعضای مهم و موثر شورای معتمدین محلات هستند که با جدیت در کنار منتخبین مردم و شورایاران، به خوبی می توانند از ظرفیت های محلی در حل مشکلات مردم استفاده کرده و گام مهمی در رضایت عمومی بردارند.

دست ائمه جماعات را برای برگزاری شایسته انتخابات شورایاری ها می فشاریم

افشین حبیب زاده عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران نیز پیشنهاد کرد ضمن دعوت افراد شایسته برای ثبت نام در این انتخابات،  حداقل ماهی یک جلسه در مسجد با حضور و فراخوان مردم محلات صورت گیرد تا مردم بتوانندموضوعات مربوط به شهرداری و شوراها را از نزدیک مطرح کنند و در قالب صورتجلسه در منطقه پی گیری شود.

وی بیان کرد که پس از حضور در محلات شهر و گفتگوبا بیش از ۱۵۰ تن از اعضای شورایاری ها که حدود ۴۰ در صد از شورایاران تهران را تشکیل می دهند توانستیم در کمیته های تخصصی آسیب  را تا حد امکان رفع کرده و مشکلات اصلی شورایاری ها را بشناسیم . کم توجهی مشارکت مردمی در امور محله ای خودشان ، کم رنگ بودن نقش متخصصان در محلات ، تمرکز روی رئیس شورایاری محلات ، ورودبه مسائل غیر مرتبط خارج از وظایف از نتایج مطالعات آسیب شناسی در شورایاری ها بود که به دلیل توجه شورای پنجم به برنامه ریزی برای اصلاحات در شورایاری ها این مسئله در ۴ کمیته تخصصی بررسی و پی گیری و نتایج به مناطق ابلاغ شد تا از طریق مناطق امکان اجرایی شدن آن بررسی شود و براساس اولویت هادر محلات  بودجه بندی انجام شود.

وی افزود : شورایاری ها باید مسایل، مشکلات و نیازهای محله را شناسایی کرده و برای حل معضلات محلی راهکار مناسب را  پیشنهاد دهند و برای برگزاری پرشور انتخابات، دراین بین نقش مساجد برای ترغیب عمومی بر کسی پوشیده نیست .

حبیب زاده در این نشست، تشویق مردم برای حضور حداکثری پای صندوق های رای و انتخاب افراد اصلح را در شورایاری ها  ضروری دانست و گفت : دست ائمه جماعات را برای رسیدن به به اهداف نظام که همانا خدمت به شهروندان است را می فشاریم و مشارکت امامان مساجد در برگزاری انتخابات شوراها، نشانگر پیوستگی مدیران شهری، روحانیون و مردم است .

هم افزایی روحانیت، شورایاران و مردم برای حل مشکلات محلات ضروری است

فریدون حیدری شهردار منطقه، دراین جلسه با اشاره به جایگاه مهم شورایاران گفت : حضور روحانیت در انتخابات شورایاری از اهمیت ویژه های برخوردار است و هم افزایی روحانیت و شورایاران ، می تواند بهترین اثرگذاری  را برای حل مشکلات محلات داشته باشد و صمیمیت دوسویه مردم و روحانیون ، پتانسیل مناسبی برای هدایت قالب های اجتماعی و اداره شهر است.

وی افزود : مشارکت مردمی موجب کاهش هزینه های شهرداری و شهروندان ، کاهش عوارض و ارائه خدمات شهری به مردم می شود و روحانیت می تواند با ایفای نقش موثر و روی گشاده ، هدایت مردمی را موجب شود و شهروندان را برای شرکت درپنجمین انتخابات شورایاری ها تشویق کند.

ترغیب مردم برای شرکت در انتخابات شورایاری ها وظیفه شرعی است

حجت الاسلام صادق زاده رئیس مرکز فعالیت های دینی شهر تهران هم با اشاره به این که ائمه جماعات بهترین و مسلط ترین افراد در محلات هستند ، تا افراد اصلح شناسایی شوند گفت : وظیفه شرعی است تا کمک کنیم که انتخابات شورایاری ها به طریق اصلح برگزار شود و رسالت ائمه جماعات ، تشویق و ترغیب مردم برای حضور پای صندوق رای ، مذاکره با افراد اصلح و معرفی آن ها به مردم محل است .

وی افزود : برای تضعیف دشمنان نظام، حضور وترغیب عمومی برای شرکت در انتخابات شورایاری ها ضروری است .

حجت الاسلام پرویزی مدیر ناحیه شهید مطهری مرکز رسیدگی به امور مساجد، دقت برای حضور افراد خوشنام و اصلح و توزیع بروشورهای تبلیغاتی در مساجد را از ائمه جماعات خواست  و خواستار مصوب شدن برگزاری جلسات شورایاری ماهانه در مساجد شد.

براساس این خبر، شیوه انتخابات شورایاری ها، تبلیغات و اطلاع رسانی در این حوزه و پخش دفترچه های توجیهی در مساجد ، افزایش بیلبوردها در خصوص انتخابات شورایاری ها و روش های ارتقای انگیزه مردم از مسائلی بود که ائمه جماعات در مورد آنها با مدیران شهری به گفتگو نشستند.

منبع:روابط عمومی شهرداری منطقه ۵ تهران

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد