×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۳ خرداد - ۱۳۹۹  
true
true
کاسبانِ آلودگی هوای تهران را کنترل کنید

محمدرضا سبزعلیپور اقتصاددان و رئیس مرکز تجارت جهانی ایران نسبت به تصمیمات اخیر اعضای شورای شهر تهران در خصوص تبدیل مناطق طرح ترافیک و زوج و فرد به منطقه آلوده آنهم به بهانه “کنترل آلودگی هوای تهران” شدیداً واکنش نشان داد و طی یادداشتی به قلم خویش، عملکرد سوال برانگیز اعضای شورای شهر تهران را زیر سوال برد و نسبت به تصمیمات غلط اتخاذ شده از جانب شورا هشدار داد و چنین نوشت: با توجه باینکه تخصص و زمینه فعالیت نگارنده این یادداشت “سیاسی اقتصادی” است هرگز تصور نمیکردم که روزی قلم به دست شده و به موضوعات “شهری و اجتماعی” بپردازم اما عملکرد تأمل برانگیز اعضاء محترم شورای شهر تهران باعث شد تا علیرغم میل باطنی ام به این موضوع بپردازم تا شاید مفید به فایده بوده و قدم مثبتی در جهت رفع مشکلات جامعه و مردم شریف ایران بردارم.

طبق تصمیمات جدید اعضای شورای شهر تهران اخیراً طرحی جالب به تصویب رسیده که برمبنای آن، “طرح کنترل آلودگی هوا” جایگزین “طرح ترافیک” و “طرح زوج و فرد” خواهد شد و پلاک خودروها دیگر مجوزی برای ورود به حلقه دوم ترافیکی مرکز شهر نخواهد بود!!.

حضرات شورای شهر تهران مقرر فرموده اند تا در هر فصل، خودروهای پلاک تهران فقط ۲۰ روز و خودروهای پلاک غیر تهران ۱۵روز مجاز به تردد رایگان در محدوده دوم یا همان زوج و فرد سابق هستند و برای تردد بیش از ۲۰ روز در هر فصل باید پولهای کلان بپردازند!! به این طرح ایرادات زیادی وارد میباشد که در ادامه به ابهامات، نواقص، ایرادات و دلنگرانی های اجرای این طرح خواهم پرداخت اما اجازه میخواهم تا ابتدا مقدمه و پیش زمینه ای را متذکر و سپس به اصل طرح و تصمیمات غلط و نادرست اعضای شورا بپردازم!!

تا آنجایی که بزرگانمان به ما آموخته اند، “شوراهای اسلامی”، بزرگترین نهاد مردمی در کشور میباشند بطوریکه خداوند نیز به پیامبر اکرم (ص) دستور داد تا در تمامی کارها با دیگران مشورت کند و همین امر مبین جایگاه رفیع شورا میباشد.

برهمین مبنا، شوراها یک جایگاه بزرگ و اساسی در نظام جمهوری اسلامی ایران دارند که به فرمان امام خمینی (ره) تحت عنوان حلقه اتصال “دولت و ملت” تأسیس شدند.

هدف اصلی از تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا این بود که از سلیقه های فردی در مدیریت و سازندگی شهرها و روستاها کاسته و از خرد جمعی در این امور استفاده شود. لذا باید به این مهم توجه داشت که شوراها در چهارچوب نظریه “حاکمیت مردم” می گنجد که در آن هر یک از افراد با هم مساوی اند و بدون سلطه یکی بر دیگری، در تعیین سرنوشت خویش نقش تعیین کننده ای دارند و میتوانند در اداره امور خود مستقیم و غیرمستقیم دخالت کنند.

از همین رو باید نقش شوراهای اسلامی را در عمران و آبادانی شهرها مهم دانست و تصریح نمود که: ورود افراد کارآمد، متخصص، دلسوز، مدیر و مدبر، پاکدست و بومی به این نهاد مردمی و در صورت آشنایی آنان با قوانین و مقررات و وظایف شوراها میتواند نقش شوراها را بیش از پیش بهبود بخشیده و ارتقاء دهد.

با تاکید بر اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران باید عرض کنم: در کشور ما، شورا ها بعنوان یکی از ارکان اصلی انقلاب اسلامی از سوی امام خمینی (ره) در راستای تمرکز زدایی و ایجاد فضای بازتر برای مشارکت عامه مردم در عرصه های مدیریت محلی و توسعه مناطق ایجاد شد که هم اکنون شاهد فعالیت آن شوراها هستیم.

هر چند بر لزوم وجود شوراهای مختلف در قانون اساسی ایران تصریح شده‌است اما تدوین سازوکار و اجرایی شدن شوراهای اسلامی شهر و روستا تا دولت اصلاحات به تعویق افتاد. اولین دورۀ انتخابات سراسری شوراهای اسلامی کشور در ۷ اسفند سال ۱۳۷۷ با استقبال زیاد مردم در بیش از ۴۰۰۰۰ حوزه انتخاباتی برگزار گردید و نهایتاً حدود ۲۰۰ هزار نفر از منتخبین مردم جهت اداره امور شهرها و روستاهای کشور بعنوان عضو شورای اسلامی شهر یا روستا برگزیده شدند.

تأسیس شوراهای اسلامی شهر در ایران با اهداف خاص و مشخصی در جهت بهبود اوضاع مدیریت شهری و ارتقاء سطح زندگی شهرنشینی و رضایت مردم صورت گرفت و به همین خاطر حدود (۳۴ مورد) وظیفه و اختیارات مهم برعهده شوراهای اسلامی شهر میباشد.

سردبیرتهران پرس

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد