×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۷ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
ساماندهی بازار اجاره مسکن با ایجاد اپراتورهای بزرگ


مهدی غلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تهران پرس در پاسخ به این سئوال که آیا استارتاپ ها به تنهایی می توانند موجب ساماندهی بازار اجاره مسکن شوند گفت: اصل ماجرا این است که دولت‌ها برای تاثیر در بازار مسکن به خصوص اجاره نیاز به زیرساخت ها و ابزار دارند. یکی از این ابزارها  یک اپراتورهای بزرگ اجاره‌داری است.

وی افزود: وقتی این اپراتورها با حمایت و برنامه‌ریزی دولت فعالیت می‌کنند قیمت‌گذاری هم دولت‌ها می‌توانند روی آن‌ها انجام و به نوعی ساماندهی انجام دهند.

غلامی ادامه داد: به عنوان مثال وقتی دولت برنامه ریزی و هدفگذاری می‌کند که نرخ اجاره‌بها نباید بیش از ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش یابد یکی از ابزارهای کنترلی همین اپراتورهای اجاره‌داری است که زیرنظر دولت کار می‌کنند و وقتی این اپراتورها نرخ اجاره را ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش می‌دهند کل بازار اجاره متأثر از این رشد ۱۰ تا ۲۰ درصد خود را تطبیق می‌دهد.

وی گفت: این اپراتورها مالک نیستند و بدون اینکه مالک و مستأجر همدیگر را ملاقات کنند کارهای حقوقی را انجام می‌دهد و مستأجر را با یک نرخ مشخص و معقول در واحد مسکونی موردنظر اسکان می‌دهد. اما این اپراتورها در کشور وجود ندارد و نمی‌توانیم چنین دخالتی در قیمت‌گذاری از سوی استارتاپ‌ها داشته باشیم.

این کارشناس اقتصادی افزود: پس ابتدا باید اپراتورها راه‌اندازی شوند و سپس این استارتاپ‌های موجود با ایجاد نرم‌افزار به فعالیت خود در ساماندهی بازار اجاره فعالیت کنند.

وی بیان داشت: مستأجر و یا موجرها با مراجعه به این اپراتورها و استارتاپ‌ها که با حمایت دولت همراه هستند می‌توانند ملک خود را به راحتی با قیمت‌گذاری مناسب به اجاره بدهند و یا اجاره کنند پس وزارت راه و شهرسازی می‌تواند با ایجاد و آماده‌سازی زیرساخت‌ها این موضوع را در کشور پایه‌گذاری کنند. 

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

آرمان صالحی سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد