×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱۶ آذر - ۱۳۹۸  
true
true
راه‌اندازی سامانه ثبت دارایی‌ها و اموال مسئولان در انتظار پایان تدابیر امنیتی


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تهران پرس، حجت‌الاسلام حمید شهریاری، معاون قوه قضاییه و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در نشست خبری که به مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد، اظهار کرد: طرح مراقبت الکترونیکی از سال ۹۴ آغاز شده است و تا پایان خرداد ماه ۹۸ مجموعه پابند‌هایی که استفاده کردیم ۴۷۵ مورد بوده است که از این تعداد ۳۴۴ مورد حکمشان تمام شده است و ۱۳۱ مورد تحت نظارت هستند و در صدد هستیم این موارد را افزایش دهیم و با تاکید رئیس قوه قضاییه این طرح را توسعه دهیم.

شهریاری گفت: همچنین با عرضه بیش از هزار عنوان خدمت در ۲ هزار دفتر خدمات قضایی در سال گذشته با حد نصاب بالایی رسیده‌ایم و سامانه ثبت نام الکترونیک، ابلاغ الکترونیک، تمدید پروانه وکلا، تجدیدنظرخواهی و واخواهی شورا‌های حل اختلاف و… از جمله خدمات ارائه شده در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی است.

وی با اشاره به اینکه  طبق ارزیابی‌های صورت گرفته و مطالعه موردی صورت گرفته در شهر تهران ۸۹ درصد از مراجعه‌کنندگان از ارائه خدمات ابراز رضایت کرده‌اند که در نوبه خود نشان‌دهنده موفقیت است؛ در رابطه با زمان راه‌اندازی سامانه ثبت دارایی‌ها و اموال مسئولین گفت: در حال طراحی این سایت هستیم. سایت آماده است، اما با توجه به مسائل امنیتی تشخیص دادیم بیشتر روی زمان‌بندی آن کار کنیم. امیدواریم ظرف ۲ ماه تدابیر امنیتی و فنی برای آسانی استفاده مدیران و کارگزاران از سامانه فراهم شود؛ به نظر می‌رسد باید با رعایت مسائل امنیتی، بیشترین رعایت احتیاط را در این زمینه داشته باشیم، زیرا این موارد از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند. در این زمینه تدابیر اتخاذ و طراحی شکل گرفته و مجری هم انتخاب شده است. از شرکت‌های فناوری مختلف و جوانان دانشگاهی تقاضا می‌کنم پیشنهادات و طرح‌های امنیتی خود را ظرف هفته آینده برای ما ارسال کنند. ضمانت اجرایی این موضوع را قانونگذار تعیین کرده و ما منطبق بر آن عمل خواهیم کرد.

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه با اشاره به کیفیت گزینش دفاتر خدمات الکترونیک قضایی گفت: بر حسب تحصیلات، سابقه مدیریت، سابقه کار قضایی و حقوقی و سن متقاضیان امتیازات آن‌ها بسته‌بندی می‌شود و بر اساس امتیاز‌بندی سیستمی به متقاضیان نمره داده می‌شود؛  تا کنون با ایجاد دفاتر خدمات الکترونیک قضایی حدود ۲۲ میلیارد و ۶۷۹ میلیون تومان صرفه جویی شده است و با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی این امر محقق شده است.

وی با اشاره به رضایت‌مندی ۸۹ درصدی مراجعین از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی گفت: در مجموع ۴۰ شاخص در این رابطه در نظر گرفته شده است که می‌توان به پاسخ‌گویی، راهنمایی، علاقه و مسئولیت‌پذیری، رفتار یکسان با مراجعان، مهارت تایپ، سرعت خدمت‌دهی، دقت پرسنل، اطمینان از رعایت تعرفه و … اشاره کرد.

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه با بیان اینکه هر سال رضایتمندی مردم از خدمات الکترونیک قضایی افزایش می‌یابد، گفت: امیدواریم دولت به تجهیز الکترونیک قوه قضاییه توجه ویژه داشته باشد، ۸۰ درصد ابلاغ‌های ما الکترونیکی است و این موضوع تحول بزرگی در دستگاه قضایی است و نزدیک به ۹۰ درصد ابلاغ‌ها واقعی است و به دست افراد می‌رسد به طور مشخص از تاریخ دوم دی‌ماه ۱۳۹۷  تا دوم تیرماه ۱۳۹۸، ۲۵ میلیون و ۲۰۰ هزار ابلاغ الکترونیک داشته‌ایم.

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه در رابطه با طرح پابند الکترونیکی تصریح کرد: طبق برنامه ششم توسعه برای اینکه به ۳۰ هزار پابند برسیم، نیاز به سرمایه‌‌گذاری داریم و ریاست قوه قضاییه نیز بر توسعه این طرح تاکید کرد، همچنین ما نیاز به تغییرات قانونی داریم که پیشنهاداتی راجع به افزوده شدن مجازات درجه ۴ داده‌ایم.

شهریاری با تاکید بر نظارت بر دفاتر خدمات الکترونیکی گفت: دفاتر متخلف را شناسایی کرده‌ایم و بعضا حکم رسیدگی به تخلفات به آن‌ها ابلاغ شده است و در این رابطه یک دفتر سلب صلاحیت شد.

وی در رابطه با آمار‌های پرونده‌های یکتا تصریح کرد: در سال ۹۷، ۶ میلیون و ۲۹۲ هزار و ۲۸ پرونده آمار پرونده‌های یکتا وارده در دستگاه قضایی بوده است که در مقایسه با سال قبل ۸ درصد افزایش داشته است.

شهریاری تاکید کرد: قوه قضاییه باید روی کنترل ورودی پرونده‌ها متمرکز شود و وارده به دستگاه قضایی را کاهش دهند رویه‌های کاهش در سال جاری اعمال خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه وارده‌های پرونده‌ها در دادگاه‌ها و دادسرا‌ها ترکیبی است، گفت: بیشترین آمار وارده پرونده در دادگاه‌ها متعلق به استان مازندران بالغ بر ۹ هزار پرونده و چهارمحال و بختیاری و یزد است که این میزان نسبت به صد هزار جمعیت عنوان شده است. البته یکی از عللی که استان مازندران در صدر ورودی پرونده‌ها قرار گرفته به این دلیل است که مسافران مختلفی به این استان سفر می‌کنند.

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه اضافه کرد: کمترین وارده پرونده در دادگاه‌ها در استان سیستان و بلوچستان با ۳۶۲۰ پرونده، هرمزگان با حدود ۴ هزار پرونده و خراسان جنوبی با حدود ۵ هزار پرونده در ۱۰۰ هزار جمعیت است و در این میان استان تهران جزو استان‌های میانی قرار دارد.

شهریاری ادامه داد: بیشترین وارده پرونده در دادسرا‌ها متعلق به استان تهران با ۶۷۷۰ پرونده، استان مازندران با حدود ۶ هزار پرونده، استان خوزستان با ۶۴۰۹ پرونده است و در انتهای جدول استان‌های قم، آذربایجان غربی وسیستان و بلوچستان کمترین وارده دادسرا را رقم زدند.

وی گفت: حدود ۷ عنوان از عناوین اتهامی که به ترتیب شامل سرقت مستوجب تعزیر، ضرب و جرح عمدی، توهین به اشخاص عادی، ایراد صدمه بدنی غیرعمدی بر اساس تصادفات رانندگی، تهدید، رانندگی بدون پروانه رسمی و تخریب می‌شود بالغ بر ۵۰ درصد وارده دستگاه قضایی را شکل می‌دهد که متصدیان امر فرهنگ باید به این موضوع توجه داشته باشند.

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه ضمن تشکر از عوامل سریال دلدار که در ایام ماه مبارک رمضان از رسانه ملی پخش شد گفت: در این سریال به موضوع به ضرب و جرح عمدی توجه شده بود لذا از متخصصان در حوزه جامعه‌شناسی و فرهنگی دعوت می‌کنم راهکار‌ها و پیشنهادات مفید خود را در زمینه پیشگیری از وقوع جرم به ما ارائه دهند.

شهریاری با تاکید بر لزوم تلاش مضاعف برای کاهش پرونده  وارده به دستگاه قضایی گفت: توصیه ما به مجلس، رئیس جمهور و مسئولینی که بودجه در اختیارشان است این است که به این آمار‌ها توجه کنند و منابع انسانی و مالی و بودجه کافی در اختیار دستگاه قضایی قرار دهند.

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه در پایان در ارتباط با حضور مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه در نمایشگاه الکامپ گفت: اوایل مرداد در این نمایشگاه شرکت خواهیم کرد و مجموعه‌ای از خدمات الکترونیک و طرح‌های فناوری در آنجا ارائه خواهیم کرد.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد