×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
هفته فرهنگی ترکمنستان در تهران آغاز بکار کرد


به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ آیین افتتاحیه هفته فرهنگی ترکمنستان صبح امروز  با حضور  آتاگلدی شاه‌مراداف وزیر فرهنگ ترکمنستان، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سفرای خارجی و شخصیت‌های فرهنگی در محل تالار وحدت برگزار شد.

در این مراسم ابراهیمی ترکمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت:کشور دوست و همسایه ترکمنستان دوستی خوبی با جمهوری اسلامی داشته و دارد.

وی افزود: جمهوری اسلامی جزو دو کشور اولی بود که استقلال ترکمنستان را پس از  فروپاشی جماهیر شوروی  به رسمیت شناخت. دوستی جمهوری اسلامی و ترکمنستان همواره روبه افزایش بوده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: ترکمنستان در بین ١۵ کشور همسایه با وجود مرز طولانی با ایران از اهمیت بالایی برخوردار است. مشترکات فرهنگی ایران با ترکمنستان بسیار زیاد است. ما دو ملت هستیم در یک بدن.

در ادامه این مراسم شاه مراداف وزیر فرهنگ ترکمنستان گفت: فرهنگ ملی و رسوم و سنت های عمومی مردم در ادامه روابط دوستانه هزاران ساله موجب تحکیم تاریخ غنی و میراث فرهنگی مردم ترکمن و ایران شده است.

وی ادامه داد: افزایش هرچه بیشتر همکاری های بین دولت ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران نشانه روابط گرم و نزدیک مردم ما در پرتو دوستی برادری و حسن همجواری است.

وزیر فرهنگ ترکمنستان افزود: حضور هنرمندان عرصه فرهنگ و هنر مردم ترکمن و ایران در نشست های بین المللی فرهنگی  در پرتو توسعه روابط دوستانه  بین دولت ترکمنستان و همچنین جهموری اسلامی ایران پیوسته ادامه دارد.

وی با بیان اهداف از برگزاری این مراسمات گفت: هدف اصلی از برگزاری اینگونه مراسمات توسعه و تکامل همکاری های دوستانه، آشنایی با هنر و فرهنگ های با ارزش قدیمی بین مردمان ما و نیز نمایش آن به تمام دنیا می باشد.

شاه مراد اف در پایان گفت: روابط دوستانه ترکمن ها و ایرانی ها که از قدیم الایام تا الان ادامه داشته امروز با معنی و مفهوم جدید صورت مدرنی به خود گرفته است. در ارتباط با موضوعات فرهنگی با هماهنگی و زحمات نهادهای مختلف، همکاری های موثر به بار نشست.امروز اتفاق مهمی در  تاریخ روابط مردم ترکمن و ایران است که مراسم روزهای فرهنگی ترکمنستان در جمهوری اسلامی ایران نمود این مهم می باشد. برگزاری جلسات در ادامه روزهای فرهنگی اهمیت تحکیم دوستی بین مردم ترکمن و ایران را نشان میدهد.

 انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

آرمان صالحی سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد