×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۲ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
نباید تئاتر شهر را محصور کنیم/ تالار وحدت هم باید ازحصار خارج شود

به گزارش تهران پرس، حجت نظری در جلسه بررسی وضعیت پیرامونی مجموعه تئاتر شهر و هماهنگی لازم برای تصمیم گیری در خصوص پیامدهای از سدمعبر و حضور دستفروشان در چهارراه ولیعصر که پیش از ظهر امروز برگزار شد، گفت: به طورکلی معتقدم که الزاماً اولین راه بهترین راه نیست، ممکن است اولین راهی که انتخاب می کنیم ساده ترین راه باشد، اما باید با دقت و برنامه ریزی بیشتری مناسب ترین راه حل را برای این محدوده انتخاب کنیم. ما نمی توانیم دستفروشی را اقدامی کاملاً منفی و غلط بدانیم و بعد بگوییم باید دستفروشی را کنار بگذاریم، این قطعاً بهترین راه حل نیست.

نظری با اشاره به مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون اظهارکرد: هنگامی که در حال تدوین طرح این مصوبه بودیم، تاکید داشتم که دستفروشی معضل نیست، امروز هم باید تاکید کنم که دستفروشی معضل نیست، بلکه عدم ساماندهی دستفروشی معضل است. افرادی به هر دلیلی از مشکلات اقتصادی گرفته تا حتی تلاش برای درآمد بیشتر اقدام به دستفروشی کرده اند و حالا راه حل این نیست که به شکل حذفی با آن برخورد کنیم.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به انتظار بسیاری از هنرمندان برای تبدیل تئاتر شهر به قطبی گردشگری گفت: اگر می خواهیم مجموعه تئاتر شهر به یک قطب گردشگری فرهنگی و حتی میراثی تبدیل شود، اتفاقاً باز هم حضور دستفروشان می تواند به آنجا کمک کند، البته حضور ساماندهی شده و با ضابطه که ما در مصوبه مشاغل سیار و بی کانون آن را پیش بینی کرده ایم. بر این اساس در اطراف مجموعه ای مانند تئاتر شهر دستفروشان طی فرآیندی شفاف می توانند به مدت محدودی حضور داشته و اجناس مرتبط با فرهنگ و کاربری آن مجموعه را به فروش برسانند و سپس گروه دیگر از دستفروشان بر اساس تقاضای خود جایگزین می شوند.

نظری با تاکید بر اینکه قطعاً نباید در اطراف مجموعه تئاتر شهر ابزار آلات صنعتی و اقاتم غیر مرتبط به فروش برسد، اظهارکرد: ما باید به سراغ ساماندهی این فضا برویم تا امکان حضور تمام اقشار جامعه در آن فراهم شود. نه اینکه بخواهیم محیط را ایزوله و محصور کنیم.

وی با اشاره به برخی گمانه زنی ها در مورد احتمال دیوارکشی در اطراف مجموعه تئاتر شهر گفت: اینکه بخواهیم فضا را ایزوله کنیم تجربه نشان داده که اتفاق خوبی نخواهد بود. نمی شود گفت که فقط افراد فرهنگی و علاقه مندان به تئاتر در این فضا تردد کنند و بقیه حق ندارند وارد شوند، چرا باید یک فضای فرهنگی را از حضور دیگر شهروندان محروم کنیم؟

نظری با اشاره به یکی از تفاوت های مدیریت شهری اصلاح طلبان با مدیریت شهری قبلی، گفت: ما یک تفاوت عمده ای با مدیریت قبلی داریم و این بود که ما گفتیم که می خواهیم شهر انسان محور داشته باشیم، با این تفکر نمی شود هرجا که رسیدیم بگوییم می خواهیم آنجا را محصور کنیم. به نظرم همان نقدی که در مورد محصور کردن چهارراه ولیعصر وجود دارد، در مورد احتمال محصور شدن تئاتر شهر هم وجود دارد و البته نمی دانم در نهایت این اتفاق رخ می دهد یا نه.

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه ما باید بتوانیم مجموعه تالار وحدت را هم از این حصر خارج کنیم، گفت: اگر مردم نتوانند با امکان مختلف فرهنگی، میراثی و اماکن مهم شهرشان ارتباط برقرار کنند نمی توانیم همه آنها را شهروند شهر بدانیم چون آنها را از هویتشان دوره کرده ایم و این برای شهر و شهروندانش خطرناک است.

نظری با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای خارجی مردم می توانند تا حیاط مراکز حساس دولتی هم بروند، گفت: در یکی ازکشورهای خارجی ما با دوچرخه به وسط حیاط وزارت امور خارجه شان رفتیم و آنجا هیچکس به ما نگفت که آنجا نرویم و امینت کشور به خطر می افتد، حالا ما اینجا می خواهیم یک پارک و فضای فرهنگی را هم از مردم بگیریم و مانع حضورشان شویم؟ ما نباید پارک را از مردم بگیریم من خواهشم این است که این کار را نکنیم. محدودیتی ایجاد نکنیم و مانع نشویم.

وی با بان اینکه قطعاً بهتر شدن فضا در محدوده تئاتر شهر کار سختی است، گفت ما اگر کار سخت انجام دهیم هنرمندیم. کار راحت را همه می توانند انجام دهند، اما میخواهیم ثابت کنیم که آدم کار سخت هستیم.
عضو شورای شهر تهران در واکنش به برخی اظهارنظرها در مورد اینکه فرهنگ برخی از افراد حاضر در محدوده تئاتر شهر متناسب با شان فرهنگی این محدوده نیست، گفت: اولاً که ما مرجع تشخیص و تعیین فرهنگ مردم نیستیم، ثانیاً اگر این گذاره هم درست باشد و ما بگوییم که بعضی از آدم هایی که در این فضا هستند، فرهنگشان به اندازه حضور در آن فضاها رشد نکرده، این موضوع ناشی از ضعف ماست که نتوانستیم درست فرهنگسازی کنیم.

نظری درپایان تاکید کرد: بهتر است به جای پاک کردن صورت مساله، کار سخت را انتخاب کنیم تا انشاالله شهر بهتری هم برای مردم و هم برای آیندگان داشته باشیم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد