×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۲ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
دهقانی: تداوم و حفظ برجام صرفا با هزینه ایران امکانپذیر نیست


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تهران پرس، غلامحسین دهقانی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (سه شنبه) ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ضمن تقدیر از تلاشهای مدیرکل و آژانس در ارتباط با راستی آزمایی اجرای برجام در جمهوری اسلامی ایران، بر اهمیت حرفه ای گری، بی طرفی و استقلال آژانس به عنوان سرمایه واقعی این نهاد، تأکید کرد.

دهقانی افزود: جمهوری اسلامی ایران ارزش زیادی برای حمایت گسترده کشورهای حاضر در این نشست در حمایت از تداوم برجام و چندجانبه گرایی قائل است و این حمایت باید به عنوان یک نشانه امیدوارکننده از تعهد قوی و  قاطع کشورها، برای احترام به چندجانبه گرایی و حاکمیت قانون در امور بین الملل نگریسته شود.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه افزود که با وجود اجرای کامل و مداوم تعهدات برجامی توسط جمهوری اسلامی ایران از روز اجرایی شدن این توافق، آمریکا هیچگاه به تعهداتش پایبند نبوده است و حتی فشار حداکثری بر سایر کشورها برای بی اعتبار کردن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد وارد ساخته است، که برای صلح، ثبات و امنیت منطقه ای و فرامنطقه ای مضر است.

دهقانی با اشاره به بیانیه صادره از سوی شورای عالی امنیت ملی کشور و گامهای جدید معرفی شده در این زمینه، گفت: ایران از مکانیسم پیش بینی شده در بند ۳۶ برجام استفاده کرد و کمیسیون مشترک برجام دوبار در سطح مدیران سیاسی و دوبار در سطح وزرای امور خارجه تشکیل جلسه داد. در این جلسات، کشورهای باقیمانده در برجام صریحا تأکید کردند که برداشتن تحریمها و بهره مندی ایران از فوائد اقتصادی ناشی از آن، بخش اساسی برجام را تشکیل می دهد، و بر این اساس متعهد شدند تا «راههای عملی» برای عادی سازی و حتی ارتقای همکاریهای اقتصادی با ایران، از جمله از طریق ایجاد کانالهای بانکی مؤثر و تداوم صادرات نفت، گاز و محصولات پتروشیمی، طراحی کنند.

وی همچنین افزود: اما متأسفانه، علیرغم صدور بیانیه های سیاسی بیشمار و حمایتهای لفظی، هیچ مکانیسم اجرایی برای مقابله با تحریمهای آمریکا و جبران تأثیرات آن بکارگرفته نشده است. 

وی گفت که تحریمهای یکجانبه آمریکا بخش وسیعی از برجام را خنثی و بی اثر کرد و بطور اساسی توازن آن را از بین برد. بر همین اساس، ایران به اعضای برجام اعلام کرد که خروج آمریکا و اعمال مجدد تحریمهایی که در نتیجه برجام برداشته شده بود، یک «عدم کارکرد مهم» توسط یک عضو از برجام و نقض جدی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد محسوب می شود و بر این اساس به اقداماتی ذیل بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام متوسل شده است.

دهقانی با اشاره به گذشت یکسال از آن زمان، افزود: متأسفانه به دلیل عدم برداشتن گامهای معنادار و مؤثر توسط کشورهای باقیمانده در برجام برای جبران تأثیرات مخرب اقدامات آمریکا، جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت تا در راستای استیفای حقوق شناخته شده خود ذیل بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، گامهای عملی بردارد تا توازن از دست رفته در برجام را احیاء کند.

معاون وزیر امور خارجه در ادامه ضمن تشریح گامهای مشخص شده توسط شورای عالی امنیت ملی کشور در این رابطه، افزود: ایران حداکثر خویشتن داری را در این رابطه نشان داده است. در این مقطع، ایران با این تصمیم خود در واقع به حفظ برجام کمک کرده و همزمان، آمادگی خود را برای ادامه مشورتها با جامعه بین المللی، بویژه کشورهای باقیمانده در برجام، به منظور یافتن راههای عملی مؤثر برای حفظ این توافق اعلام داشته است. ایران بر اهمیت برجام تأکید دارد و آماده است تا در صورت یافتن راه حلی رضایت بخش در رابطه با وضعیت غیرقابل قبول کنونی و بازگرداندن توازن و تضمین منافع مربوط به برداشتن تحریمها، در تصمیم خود بازنگری کند.

دهقانی اظهار داشت که ایران قویترین اراده را در همکاری برای اجرای برجام و تعامل با آژانس در این رابطه، از خود نشان داده است که قابل مقایسه با دیگران نیست، و همچنان معتقد به اهمیت دیپلماسی و چندجانبه گرایی در روابط بین الملل است؛ اما، اگر حفظ چنین سطحی از تعامل و همکاری برای اجرای برجام هدف محسوب می شود، تعهد به پایبندی عملی به تعهدات، جزو الزامات می باشد. 

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه تأکید کرد تداوم برجام صرفا با هزینه ایران امکان پذیر نیست و این بازی زننده با ایران، کارساز نخواهد بود.

وی افزود اکنون این وظیفه کشورهای باقیمانده در برجام و اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی است تا  حسن نیت خود را نشان دهند و گامهای عملی و جدی برای حفظ برجام در ظرف مدت تعیین شده بردارند.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد