×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۵ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
حدود ۱۴ هزار آبادی فاقد سکنه هستند/ اتمام بررسی لایحه دهیاری‌ها


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تهران پرس، سعیدرضا جندقیان معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در مراسم مدیران کل امور روستایی و شوراهای استانداری‌های کشور اظهار داشت: در سال ۹۸ نزدیک به ۲۲۰ درصد سرانه‌های روستایی ما نسبت به سرانه‌های شهری اضافه شده است. 

وی افزود: ۶۰ هزار میلیارد تومان بودجه شهرهای سراسر کشور است و از سویی دیگر ۵ هزار میلیارد تومان بودجه روستاهای سراسر کشور است که این مبالغ قابل مقایسه با یکدیگر نیستند. 

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: در حال حاضر سرانه روستایی ۲۰۰ هزار تومان است و سرانه شهری یک میلیون و ۵۷ هزار  تومان. 

جندقیان گفت: به دلایل مختلف نتوانستیم عملکرد موفقی در حوزه روستایی داشته‌ایم.

وی گفت: دستگاه‌های روستایی ما دچار بیماری هستند و باید یک پزشک و متخصص بر بالین بیمار ببریم ولی کسانی وارد حوزه روستایی شده‌اند که بعضاً تخصص لازم را ندارند و ما در دو هفته آینده مدیران کل روستایی را به سه دسته تقسیم می‌کنیم که در حوزه مرزی،‌کوهپایه‌ای و فلات مرکزی تقسیم می‌شوند. 

وی گفت: در حال حاضر ۷۵ هزار و ۵۰۰ آبادی داریم که از این تعداد ۶۲ هزار آبادی دارای سکنه هستند و ۳۹ هزار و ۵۰۰ روستا بالای ۲۰ خانوار زندگی می‌کنند. 

جندقیان افزود: ۳۷ هزار و۵۹ دهیاری را در سراسر کشور ایجاد کرده‌ایم که این تعداد باید افزایش یابد. 

وی با اشاره به اینکه ما از منابع دهیاری‌ها انتفاع نمی‌بریم گفت: بنیاد مسکن بابت پروژه‌ها ۲ تا ۷ درصد حق نظارت می‌گیرد که این موضوع برای بودجه‌های ما که حدود ۵ هزار میلیارد تومان است بسیار خطرناک است. 

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: از ابتدای تاسیس دهیاری‌ها تا پایان سال ۹۷ حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان برای دهیاری‌ها اختصاص داده‌ایم که ۱۹ درصد این مبلغ قبل از دولت روحانی پرداخت شده است و ۸۱ درصد کل منابع ما در دولت یازدهم و دوازدهم اختصاص یافته است. 

وی گفت: در سال ۹۲ سرانه هر نفر روستایی ۷۰ هزار تومان بود که تا پایان سال ۹۶ به ۲۲۰ هزار تومان رسید و سرانه هر نفر در شهر در سال ۹۲ حدود ۷۰۰ هزار تومان بود که در حال  حاضر به یک میلیون و ۹۷ هزار تومان رسیده است. 

جندقیان گفت: ما در نظام برنامه‌ریزی،‌اداری و بودجه‌ریزی دچار خلل‌هایی هستیم که به دنبال رفع آن هستیم ولی هنوز اقدامات ناکافی است. 

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور افزود: ما از ابتدای احداث دهیاری‌ها تاکنون ۳۵ هزار و ۵۰۰ نفر دهیار داشته‌ایم که ۶۸٫۵ درصد از کل دهیاران در دوره پنجم ادغام شدند و تنها ۴٫۵ درصد دهیاران جابجا شدند و ۲۷ درصد نیز برکنار و یا عزل شدند. 

وی گفت: هفته گذشته در کمیسیون کلانشهرها بررسی لایحه دهیاری‌ها به اتمام رسید و امیدواریم این لایحه ۱۸ ماده‌ای اگر در دولت به تصویب رسید به مجلس ارسال شود و بدون چالش بررسی و مصوب شود که با این لایحه خواسته بسیاری از دهیاران و دفاتر روستایی برطرف می‌شود. 

جندقیان افزود: یکی دیگر از اقدامات ما احصا روستاهای بدون بیکار است. تاکنون ۳۰ روستا در این خصوص معرفی کردند. 

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور افزود: درحال حاضر ۵۸۵ پروژه در روستاهای سراسر کشور تعریف شده است که نزدیک به ۱۹۰ میلیارد تومان به این پروژه ها اختصاص یافته و تا ۵۰۰ میلیون تومان از دهیار بابت این پروژه‌ها ضمانت درخواست نمی‌شود. 

وی خاطرنشان کرد: در حادثه سیل اخیر استان‌های خوزستان، لرستان و گلستان خسارت‌های بسیاری دیدند که باید در راستای حمایت از روستاهای این استان‌ها اقدامات موثری صورت بگیرد. 

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد