×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۰ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
بیان دیدگاه‌های چهره‌های شاخص فرهنگی در تلویزیون پیرامون مقوله تخریب قبرستان بقیع


به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، سید کاظم احمد زاده، در مستند «پایان یک سکوت»، موضوع تخریب بقیع در هشتم شوال را روایتگری کرده است. مستندی که ضمن ارائه روایت پژوهشی از ماجرای تخریب بقیع که در ۹۶ سال پیش صورت گرفته است، دیدگاه تعدادی از وعاظ و اشخاص فرهنگی نظیر حجت‌الاسلام و المسلمین حامد کاشانی‌، حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان، نجمالدین شریعتی، حجت‌الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی، محمد صادق کوشکی و … را جویا شده است.

در این مستند ۵۵ دقیقه‌ای، کاظم احمد زاده، تصویری عجیب و متفاوت را در دست گرفته است. عکسی که نشان می‌دهد، قبرستان بقیع، برخلاف غربت امروز خود، روزگاری شاهد بارگاه و قبه‌هایی برای ائمه اطهار بوده است و بسیاری از مسلمانان به شوق زیارت مقبر مطهر چهار امام معصوم به این قبرستان تاریخی می‌آمدند.

مستند پایان یک سکوت، شب گذشته از شبکه سه سیما پخش شد و بسیاری از وعاظ معروف کشور و چهره‌های فرهنگی، حرف‌های مهمی را در آن مطرح کردند. در این گزارش مروری بر بخشی از این صحبت‌ها خواهیم داشت:

حامد کاشانی: آیا پاره تن پیغمبر اسلام به اندازه یک سنگ آسمانی احترام ندارد؟!

حجت‌الاسلام و المسلمین کاشانی در واکنش به عکس قدیمی قبرستان بقیع، تعبیر جالبی را عنوان می‌کند. او می‌گوید: «وقتی به مسجد الحرام رفتم، درد عیجبی را در خود احساس کردم. دیدم که مردم با شور عجیبی به زیارت «حجرالاسود» می‌آیند که کار بسیار خوبی است. جالب است حتی آن خبیث‌هایی که قبرستان بقیع را به این روز انداختند نیز این سنگ را زیارت می‌کنند. با این حال، یک سوال اساسی دارم و آن هم این است که آیا پاره تن پیغمبر به اندازه آن سنگ احترام ندارد؟ چگونه است که به آن سنگ دست می‌کشند و می‌گویند که شفابخش است اما به مقبره امام حسن مجتبی علیه‌السلام که پاره تن پیغمبر بوده است، بی‌احترامی می‌کنند»؟

نجم الدین شریعتی: خدا لعنت کند آن‌هاییکه قبور مطهر بقیع را تخریب کردند

نجم‌الدین شریعتی، پس از دیدن عکسی که در دستان کاظم احمدزاده بود، واکنشی احساسی داشت. او گفت: در این عکس، غربت موج می‌زند. اصلا بقیع یعنی غربت. خدا لعنت کند آن‌هایی را که این قبور مطهر را تخریب کردند. 

کاظم صدیقی: از بین بردن قبور بقیع، ریشه در استعمار انگلیسی دارد/ چرا قبور یهودیان مدینه نماد شرک نیست؟

حجت‌الاسلام و المسلین کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران، واکنش دیگری به عکس بارگاه‌ها در قبرستان بقیع دارد. او می‌گوید: «خداوند عشق و مودت به اهل بیت علیهما السلام را واجب نموده است. عاشق، همیشه آثار معشوق را برجسته می‌کند. از بین بردن این قبور ریشه در استعمار انگلیس دارد و تلاش می‌کنند تا نشانه‌های اسلام را از بین ببرند. فلذا، نه تنها این قبور را تخریب کردند بلکه قلب‌های مسلمانان را جریحه‌دار کردند. آنان با این کار تلاش می‌کنند تا علاوه بر تخریب احساسات میلیاردها مسلمان، تاریخ اسلام را نیز محو کنند. می‌بینید که قبور یهودیان در شهر مدینه دست نخورده باقی مانده است و آن را شرک نمی‌دانند اما نشانه‌های اسلام را شرک می‌دانند. اکنون نفرت عمومی بسیار زیادی نسبت به آنان شکل گرفته است. این نفرت، نوید به پایان رسیدن زمان‌شان را می‌دهد. جوانان ما باید خود را برای عمران بقیع آماده کنند

پناهیان: در ماجرای تخریب بقیع تنها به شیعیان ظلم نشده است بلکه اهل سنت نیز متضرر شده‌اند

حجت‌الاسلام و المسلمین پناهیان به ماجرای تخریب بقیع اشاره کرده و می‌گوید: زمانی که بقیع را تخریب کردند، ترس و وحشت بسیار زیادی در دل برادران اهل سنت در حجاز ایجاد شده بود. بنابراین نمی‌توان گفت که تنها به شیعیان ظلم شده است بلکه اهل سنت نیز متضرر شده است. بر همین اساس، کل امت اسلام در اعتراض به این موضوع باید متحد شده و بر روی ساخت مجدد این بناهای شریف پافشاری کنند. تخریب این بناها آغاز سلطه استعمار بر این منطقه بوده است و اگر بتوانیم در این زمینه به پیروزی برسیم، بستر پیروزی‌های بعدی نیز هموار می‌شود.

رجبی دوانی: کل عالم اسلام برای رقم زدن یک اتفاق مهم بسیج شود

استاد محمدحسین رجبی دوانی این واقعه را از دید تاریخ مورد بررسی قرار می‌دهد و می‌گوید: این جنایت، ۹۶ سال پیش اتفاق افتاد. در آن زمان دولت عثمانی فروپاشیده است و دولت ترکیه بر سر کار است. اگر به منابع تاریخی نگاه کنید می‌بینید که در آن مقطع، عالم اسلام مستعمره انگلیس و فرانسه است و ایران نیز حاکمی همچون رضاخان را بالای سر خود دارد. البته علمای ما مواضع سختی را بر علیه این موضوع داشتند. این موضوع به‌گونه ای بود که رژیم پهلوی، هیئتی را به عربستان فرستاد اما نتیجه‌ای نداشت. به نظرم، کل عالم اسلام باید بسیج شده تا اتفاقی مهم را در این زمینه رقم بزنند.

تخریب بقیع، بزرگ‌ترین جنایت وهابیت در طول تاریخ است/ تخریب قبور مطهر در زمان حکومت اهل سنت رخ نداد

حجت‌الاسلام و المسلمین رفیعی پس از یکی از سخنرانی خود در حرم حضرت معصومه در برابر دوربین کاظم احمدزاده قرار گرفته و حرف های بسیار مهمی را پیرامون تخریب بقیع مطرح می‌کند. او می‌گوید: تخریب بقیع یکی از بزرگ‌ترین جنایاتی است که وهابیت در طول تاریخ خود مرتکب شده است. آنان مکان‌های بسیار مهم دیگری را نیز تخریب کردند که از آن جمله می‌توان به خانه وحی، منزل حضرت خدیجه سلام‌الله علیها اشاره کرد. پیامبر اسلام، ۲۸ سال در این منزل زندگی می‌کرده است اما این اثر مهم اسلام را نیز از بین بردند. به نظرم، امروز با توجه به گسترش فضای مجازی باید ضمن انتشار این تصاویر اعلام کنیم که جریان وهابیت کاملا متفاوت با اهل سنت است چرا که اهل سنت در زمان حکومت خود بر مکه، این بارگاه‌ها را بنا نهادند. اخیرا در عراق، قبر ابوحنیفه که از نواب اربعه است را دیدیم. این موضوع نشان می‌دهد که ساخت قبور بدعت نیست بلکه حرف آنان بدعت است. دقت داشته باشید که تخریب بقیع، جسارت و توهین به دنیای اسلام است نه دنیای شیعه. قبر بسیاری از صحابه، دختران و همسران پیامبر در بقیع بوده است و بنابراین تخریب آن توهین به کل اسلام است.

بی‌حرمتی به حرم حضرت زینب در ادامه پروژه تخریب قبرستان بقیع است/ بقیع، نمادی برای همه مسلمانان است

نفر دیگری که نسبت به عکس «جنه‌البقیع» واکنش نشان داد، محمد صادق کوشکی بود. او ضمن مروری تاریخی بر قبرستان بقیع گفت: بقیع برای همه مسلمانان محترم بوده است و همه کسانی که به زیارت قبر پیامبر می‌رفتند، پس از آن به قبرستان بقیع می‌رفتند. دقت کنید که از قبرستان بقیع تا مسجدالنبی به محله بنی‌هاشم معروف بوده است. قبرستان بقیع یک نماد برای همه مسلمانان است چرا که به آنان می‌فهماند، این محل ادامه مسجد النبی است و در کنار همدیگر معنا پیدا می‌کنند. کسی که این مکان را تخریب کرد به دنبال تخریب یک بارگاه و مقبره نبود بلکه به دنبال تخریب یک نشانه و یک فلش بزرگ مسلمانان بود. جالب است بدانید که بعد از تخریب بقیع، قبور مطهر دیگر نزدیکان پیامبر نظیر حضرت خدیجه، حضرت ابوطالب و حضرت ابومطلب نیز تخریب می‌شود. پروژه بقیع هنوز تمام نشده است و تخریب حرم حضرت زینب در ادامه همان ماجرا است. 

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد