×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۲ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
«این بانگ آزادی» در قامت کامل‌ترین مجموعه آثار«حمید»


به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری تهران پرس، ۲۲ خردادماه ۹۵ بود که خبر درگذشت حمید سبزواری رسانه‌ای شد و سراینده این بانگ آزادی چشم از جهان فرو بست.

بر اساس این گزارش، پرستو علی‌عسگرنجاد از پژوهشگران و نویسندگان کشورمان با نگاهی به کتاب «این بانگ آزادی»، مجموعۀ آثار مرحوم حمید سبزواری یادداشتی را در اختیار خبرگزاری تهران پرس قرار داده است.

بانگ آزادی از زبان پدر شعر انقلاب

چه اهل فن و موسفیدان عرصۀ ادبیات، چه شاعران جوان و میان سال و چه حتی ویکی‌پدیای همه‌فن‌حریف، آثارش را «شناسنامۀ زمان‌مند شعر انقلاب» می‌دانند. به جرأت می‌توان گفت پس از پیروزی انقلاب اسلامی، واقعۀ تاریخی یا سیاسی مهمی نبوده که در شعر او بازتاب نیافته باشد. اشعارش را که کنار هم بگذاریم، سیری آهنگین و موزون است از آن‌چه در طول چهاردهه بر این‌مرز و بوم گذشته است. هم از این‌روست که «این بانگ آزادی» در قامت کامل‌ترین‌مجموعۀ آثار او، اهمیتی درخور توجه و ارزشی بسیار می‌یابد.

«حسین‌آقا ممتحنی» که «حمید سبزواری» تخلص می‌کرد، از آن‌شاعرها بود که مردم کوچه و بازار، حتی در دورافتاده‌ترین‌روستاها، آثارش را می‌شناختند و بلکه با آن‌ها، زندگی کرده بودند. نه از آن رو که آثار مکتوب او همچون «سرود درد» و «سرود سپیده» به دستشان رسیده باشد. نه! بل از آن رو که سروده‌های او، «سرود» بودند! شعرهای غنی و پرمغزی که با موسیقی و نغمۀ خوش خوانندگان انقلابی همراه می‌شدند و بسیار سریع‌تر و آسان‌تر از کتاب‌ها، جاده‌ها را تا عمق دل‌ها می‌پیمودند. بهترین‌مثال از این‌سرودهای آشنا و ماندگار، «خمینی ای امام!» و «این بانگ آزادی است کز خاوران خیزد» هستند که تا ابد به‌عنوان سرود مبارزین انقلابی در خاطرۀ ایران نقش بسته‌اند.

سال گذشته بود که انتشارات شهرستان ادب با همکاری انتشارات سیمرغ هنر که وابسته به سازمان بسیج هنرمندان است، همت کردند و با همیاری اساتید اهل فضل و ادب، این‌سرودهای ماندگار و ارزشمند را در کنار همۀ آثار منتشرشده و نشدۀ این‌چهرۀ ماندگار ادبیات، گردآوری کردند. رضا اسماعیلی، مصطفی محدثی خراسانی و حسین اسرافیلی، کارشناسانی بودند که با ساعت‌ها تلاش و بررسی آثار استادسبزواری، کامل‌ترین‌مجموعۀ اشعار او را در چهار جلد با عنوان «این بانگ آزادی» تدوین کردند تا با همکاری این‌دوانتشارات، به بازار نشر عرضه شود.

نام این‌مجموعه که دربردارندۀ بیش از هزار قطعه شعر از مرحوم سبزواری است، از یکی از معروف‌ترین‌سرودهای وی اقتباس شده که ذکرش پیش از این رفت. از دیگرسو، این‌سه‌تن به همت بلندشان، آرشیو عظیم سازمان صدا و سیما را کاویده‌اند و بیش از دویست‌عنوان‌سرودی را که در همۀ این‌چهاردهه توسط مرحوم سبزواری سروده شده، گردآوری و تنظیم کرده‌اند. شعرهایی که پیشتر منتشر شده بودند نیز با دقت و تأمل این‌کارشناسان صاحب‌نظر، تحت ویرایش و بازنگری و تطبیق با نسخه‌های اصلی قرار گرفته‌اند. بهتر از همۀ این‌ها، شعرهای تازه‌ای است که برای اولین‌بار با هماهنگی و همیاری فرزند ارشد استاد، در این‌مجموعه منتشر شده است. همۀ این‌ها سبب می‌شود این‌کتاب، شایان توجه و خواندنی باشد.

حمید سبزواری هم نشان درجه‌یک هنری داشت و هم در دورۀ سوم چهره‌های ماندگار به‌عنوان چهرۀ ماندگار ادبیات ایران انتخاب شد. مطالعۀ آثار او، جدا از ارزش ادبی و زیبایی‌های کلامی آن‌ها، شکلی از مطالعۀ تاریخ ایران در بهترین‌ و هنری‌ترین‌شکل ممکن است. بی‌سبب نبود که در نشست رمضانیۀ امسال شاعران با رهبر انقلاب، وقتی ذکر خیر شاعران از دنیا رفته بود، رهبر با نام کوچک از استادسبزواری یاد کردند تا همه بار دیگر، محبت ایشان را به مرحوم سبزواری به خاطر بیاورند.

اینک این‌مجموعۀ چهارجلدی با همۀ دقت، سلیقه و ظرافت طبعی که در تدوین آن به کار رفته، بهترین‌مرجع برای دسترسی به آثار پدر شعر انقلاب اسلامی ایران است.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد