×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۰ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
اجرای طرح‌های ساماندهی کودکان کار نوعی سرگرمی است


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تهران پرس، شری نجفی مدیرعامل انجمن‌یاری کودکان در معرض خطر در نشست تخصصی «تهران شهری برای همه کودکان»‌که در معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد، اظهار داشت:‌ طرح‌های ساماندهی کودکان کار تا کنون بیشتر به طرح‌های بی‌سر و سامان شباهت داشته و عملاً مشکلی را برای این افراد حل نکرده است و می‌توان گفت که حتی شرایط بدتری را برای آنها به همراه داشته است.

وی افزود: علت اینکه طرح‌ها تاکنون ناموفق بوده و نتیجه‌ای جزء رشد فزاینده کودکان کار نداشته است این است که کار کودک یک سیاست است که متأسفانه به عرف تبدیل شده و این سیاستی به شمار می‌رود که در دنیا منافع کلان دارد.

مدیرعامل انجمن‌یاری کودکان در معرض خطر ادامه داد:کار کودک ارزان و درآمدزا است بدون اینکه هیچ دغدغه و مشکل سازمانی داشته باشد و اجرای طرح‌های ساماندهی کودکان کار نوعی بازی و سرگرمی به شمار می‌رود.

نجفی با اشاره به اینکه کودک با کارش در واقع کودکی‌اش را می‌فروشد، بیان داشت: سال ۸۱ اولین ساماندهی کودکان خیابانی انجام گرفت و تا کنون بارها این طرح‌ها اجرایی شده است ولی هیچکدام نتیجه ریشه‌ای به همراه نداشته است.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح‌ها باید پشتوانه علمی،‌اخلاقی و انسانی داشته باشد، تصریح کرد: دولت‌ها نباید این موضوع را نادیده گرفته و سهل‌انگاری کنند؛ ساماندهی کار کودک بدون رهایی او از فقر خانواده‌اش امکانپذیر نیست و باید به اصل موضوع پرداخت.

مدیرعامل انجمن‌یاری کودکان در معرض خطر ادامه داد: مدتی پیش ما شنیدیم که یکی از سازمان‌های مرد‌م‌نهاد با کلینیکی دلال کودکان کار شده‌اند و من زمانی که این موضوع را شنیدم متأثر شده و یادداشتی نوشتم.

نجفی گفت: برخی برای ساماندهی کودکان کار و اجرای طرح‌های مربوطه هزینه‌های میلیاردی گرفته‌اند و این موضوع را یکی از معاونین شهرداری خودش چند سال پیش به من اعلام کرد.

وی عنوان کرد:‌جزیره‌ای کار کردن سازمان‌ها مشکلی حل نمی‌کند و باید همه ما مطالبه‌گر باشیم و دولت را وادار به برنامه‌ریزی اقتصادی کنیم شهرداری و سازمان‌های دیگر باید بررسی کنند که واقعا چرا اجرای طر‌ح‌های ساماندهی کودکان کار نتیجه‌ای نداشته است.

مدیرعامل انجمن‌یاری کودکان در معرض خطر خاطرنشان کرد: متأسفانه امروزه کودکان کار در طلای کثیف زباله در حال جمع کردن سرمایه برای برخی از پیمانکاران شهرداری هستند و توجه و مقابله با این مسئله می‌تواند مؤثر واقع شود.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد