×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۶ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
پیاده روهای تهران مناسب شهروندان سالم هم نیست

به گزارش تهران پرس؛ مرتضی الویری در جلسه امروز شورای شهر تهران به ۴ بن بست از ارائه گزارش از سوی معاونت معماری و شهرسازی شهردار تهران به ۴ موضوع اشاره کرد و گفت: ساماندهی پیاده روهای پایتخت که هزینه چندانی ندارند اما باعث رضایت شهروندان می‌شوند، باید در اولویت قرار گیرند. پیاده روهای تهران وضعیت مناسبی برای شهروندان سالم نیز ندارند. به طور مثال در خیابان سپند ضلع غربی موسسه دایره المعارف اختلاف ارتفاع پیاده رو به ۸۰ سانتی متر می‌رسد که انسان سالم نیز نمی‌تواند از این شیب تند عبور کند. وقتی ما از پیاده محوری سخن می‌گوییم باید فضای مناسب را نیز برای عابر پیاده مهیا کنیم.

وی با اشاره به نماهای شهر تهران خاطرنشان کرد: اگر ۵ دقیقه در یکی از شهرهای کشورهای دنیا تردد کنیم متوجه می‌شویم در کجای شهر هستیم اما در تهران به دلیل اینکه هر فردی می‌تواند نمای خود را برای خانه‌هایشان انتخاب کند، در تهران چنین هویتی مشاهده نمی‌شود.

الویری گفت: نمای ساختمان بیش از آنکه در مالکیت مالک باشد باید به شهرداری متعلق باشد تا هر شهروندی هر طور دلش می‌خواهد نتواند نمای خود را بسازد تا ما با چنین شهر بی هویتی مواجه نشویم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: سومین موضوع عمر ساختمان‌های پایتخت بود که این عضو شورای شهر در خصوص آن توضیح داد. با وجود آنکه عمر ساختمان‌ها مشخص شده اما این میزان قابل معامله است و به دلیل آنکه نظارت‌های دوره‌ای وجود ندارد این سرمایه ملی می‌تواند از سوی سازندگان تغییر کند.

وی همچنین خواستار تقویت اتوماسیون در معاونت شهرسازی شد و گفت: این کار جلوی تخلفات و امضاهای طلایی را می‌گیرد. به طور مثال در یک محفل خانوادگی که یک بساز و بفروش حضور داشت گفته شد: «فلان پلاک تا چه اندازه اجازه ساخت دارد» که این بساز و بفروش گفت «اگر الویری برود ۵ طبقه و اگر من بروم ۸ طبقه. زیرا او را می‌شناسند و من را نه.» این نشان می‌دهد که چگونه می‌توان نسبت به اجرای قوانین بی توجه بود.

در ادامه رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی به گزارش تخلفات ساختمانی که به شهرداری ارسال کرده، اشاره کرد و گفت: آنقدر روند رسیدگی به این تخلفات طولانی شد که من از نفس افتادم و فکر می‌کنم اگر مسائل شهرسازی از طریق اتوماسیون دنبال شود و دست انسان به حداقل برسد در جهت سالم سازی گام برداشته ایم.

آرمان صالحی سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد