×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ فروردین - ۱۳۹۹  
true
true
گفتمان امام (ره)، چالش ابرقدرت‌های امروز جهان

به گزارش تهران پرس؛ هنوز هم برای ابرقدرت های جهانی و حامیان و مرعوبین آنها، فکر و اندیشه امام خمینی(ره) قابل درک نبوده و نتوانسته اند پاسخی در خور برای آن بیابند و از این جهت است که تلاش دارند به مخاطبان القا کنند که این تفکر در دنیای امروز جایی ندارد و تاریخ مصرف آن گذشته است. اما با وجود همه تلاش ها گفتمان امام خمینی(ره) در میان مسلمانان و آزادیخواهان جهان با برتری قابل توجهی نسبت به سایر گفتمان ها، مشهورتر است وگرایش گروه های مختلف مسلمانان و غیر مسلمانان به آن همچنان ادامه دارد.

آنچه سبب شده اندیشه امام (ره) هنوز هم برای آنها پر هزینه باشد، اعتقاد به آموزه های اسلام در خصوص تبری و تولی( دشمنی با ظالمان و دوستی و یاوری مظلومان) بود. امام(ره) در رویارویی با ابرقدرت ها و دولت های نژاد پرست و غاصب بر خلاف محافظه کاران، اهل سازش و تقیه نبودند ، و بدون رودربایستی های رایج در دیپلماسی کنونی، با صراحت کامل سخن گفته و رفتار می کردند. در صورتی که می دانستند ممکن است آنها نیز در مقابل تلاش کنند اقدامات و تصمیماتی علیه انقلاب اسلامی بگیرند اما به قدرت خداوند و نصرت او ایمان داشتند.

ایشان بر این باور بودند که باید در مقابل ظالم چه کوچک و چه بزرگ ایستاد و از تهدیدها و ترفند ها و حیله های آنان نباید هراس داشت. این شجاعت در تدابیر ایشان از آن جهت بود که همیشه محاسبات معنوی را در درجه ی اول قرار می دادند. در درجه ی اول هدفشان کسب رضای الهی بود نه پیروزی و به دست گرفتن قدرت.

ایشان حتی زمانی که در بحبوحه جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، روس ها پیشنهاد دادند که در صورت دست برداشتن از شعار مرگ بر شوروی و حمایت نکردن از مجاهدین افغان علیه شوروی حاضرند در جنگ مقابل عراق، از ایران حمایت کرده و سلاح های پیشرفته شان را در اختیار ایران قرار دهند، نپذیرفتند و دست از تکلیف شرعی و اسلامی خویش در حمایت از مجاهدین افغانستان و رسوا کردن دولت شوروی بر نداشتند.

اعتماد به وعده الهی

امام به وعده ی الهی اطمینان و اعتماد داشت. او معتقد بود برای خدا مجاهدت می کنیم و برای او قدم برمیداریم، پس همه ی تلاش خودمان را به میدان می آوریم؛ نتیجه را خدای متعال طبق وعده هایی که داده محقق خواهد کرد. امام می فرمود ما مامور به تکلیف هستیم و خدای متعال طبق همین عمل برای تکلیف، بهترین نتیجه را به ما خواهد داد.

وقتی انسان هدفش رضای خدا بوده و به وعده ی الهی هم اعتماد و اطمینان داشته باشد، دیگر یأس و ترس و غرور معنا ندارد. ایشان زمانی که تنها بود، به وحشت و ناامیدی دچار نشد و زمانی هم که همه ملت ایران یکصدا نام او را فریاد زدند، دچار غرور نشد.

توصیه ایشان به شهید بهشتی
مشهور است که زمانی که شهید دکتر بهشتی بخاطر جوسازی منافقین بدنام شده بودند و مردم تبلیغات سو آنها را باور کرده و علیه ایشان شعارهایی می دادند، خدمت امام(ره) آمدند و از ایشان خواستند با استعفا و کناره گیری ایشان موافقت کنند. ایشان خطاب به شهید بهشتی گفتند:

«مردم درباره من چه می گویند؟»

شهید بهشتی گفت: «می گویند درود بر شما»

امام فرمودند : « والله ! اگر دلهایشان منقلب شود و به جای این شعارها همه بگویند مرگ برخمینی ، من از راه و حرف خود برنمی گردم.»

اسلام ناب در تقابل با اسلام آمریکایی

در مقابل اسلام حقیقی، امام خمینی(ره)  اصطلاح «اسلام آمریکائی» را در فرهنگ سیاسی جهان پدید آوردند. اسلام آمریکائی یعنی اسلام همراه با اشرافیگری، یعنی اسلام بی تفاوت در مقابل ظلم، فساد، تبعیض، بی عدالتی، یعنی اسلام بی تفاوت در مقابل تجاوز به حقوق مظلومان و محرومان، یعنی اسلامی که با ستمکاران و زورگویان سازش می کند و با آنها همراه است . ایشان خطاب به دولت هایی که بخاطر ضعف اعتقادی چنین رویه را پیش گرفته بودند، فرمودند: «از گرگ‌ها و درنده‌ها برای شبانی و حفظ منافع خود استمداد نطلبید. این ابرقدرت‌ها آن لحظه‌ای که منافعشان ایجاب کند، شما و دوستان خود را قربانی می‌کنند و پیش آنان دوستی و دشمنی و صداقت، ارزشی ندارد.»( صحیفه نور ج ۲۰، ص ۱۲۰)

ایشان تحقق اسلام ناب را تنها در حاکمیت اسلام و تشکیل نظام اسلامی می دید. لذا به حق معتقد بود اگر نظام سیاسی کشور بر پایه ی اسلام ناب محمدی باشد، می توان با قدرت های ستمگر و زورگوی عالم، مبارزه ی حقیقی کرد.

کارشناس ارشد مشاوره

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد