×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
مسابقاتی که دست کشتی‌گیران را برای کادرفنی رو کرد؛ گره کوری در کار نبود!


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تهران پرس، غلامرضا محمدی پیش از این در نشست مطبوعاتی روز چهارشنبه‌اش خبر داده بود که انتخابی تیم ملی در چند وزن برگزار خواهد شد که این اوزان در دو سه روز آینده اعلام می‌شود.

روز گذشته فدراسیون کشتی ۵ وزن ۶۵، ۷۴، ۸۶، ۹۷ و ۱۲۵ کیلوگرم را به عنوان اوزانی اعلام کرد که روز ۶ و ۷ تیر ماه باید در مسابقه انتخابی شرکت کنند.

پیمان بیابانی، امیر محمد یزدانی، مرتضی قیاسی و ایمان صادقی در ۶۵ کیلوگرم، مصطفی حسین‌خانی، رضا افضلی، محمد نخودی، سیداحمد محمدی و حامد رشیدی در ۷۴ کیلوگرم، حسن یزدانی و کامران قاسمپور در ۸۶ کیلوگرم، رضا یزدانی، حامد طالبی زرین‌کمر، علیرضا گودرزی و علی شعبانی در ۹۷ کیلوگرم و همچنین پرویز هادی، کمیل قاسمی و یدالله محبی در ۱۲۵ کیلوگرم نفراتی هستند که باید با مسابقه انتخابی دوبنده تیم ملی در مسابقات جهانی قزاقستان از آن خود کنند.

وضعیت در دو وزن ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم شبیه هم است. هر دو وزن چند مدعی عنوان‌دار دارند. حسن یزدانی در سال‌های اخیر طلاییِ قابل‌تحسین کشتی ایران در المپیک و جهانی بوده است و در کنارش قاسمپور با عملکرد یک سال اخیرش، کادرفنی تیم ملی را مجاب کرده که بین او و قهرمان المپیک ۲۰۱۶ ریو و جدی‌ترین شانس کشتی ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو مسابقه انتخابی برگزار کنند.

در سنگین وزن هم شرایط به همین شکل است و تنها مسابقه انتخابیِ رودررو می‌تواند گره این وزن را باز کند، وزنی که نفر سوم جهان در سال ۲۰۱۸ (هادی)، دارنده دو مدال المپیک ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ (قاسمی) و همچنین یک جوانِ جویای نام و مدعی (محبی) در آن حضور دارند.

وضعیت اما در ۶۵، ۷۴ و ۹۷ کیلوگرم به گونه‌ای دیگر است. در این سه وزن با توجه به اینکه اختلاف فنی بین نفرات خیلی ملموس نیست، مربیان تیم ملی ترجیح داده‌اند در این سه وزن مسابقه انتخابی با حضور همه بضاعت‌های کشتی‌مان، صاحب دوبنده تیم ملی در جهانی نورسلطان را مشخص کند.

در ۵ وزن ۵۷، ۶۱، ۷۰، ۷۹ و ۹۲ کیلوگرم نیز کادرفنی به آن شناخت و آگاهی که برای انتخاب ملی‌پوش لازم است، رسیده و به نظر می‌رسد رضا اطری، بهنام احسانپور، یونس امامی، بهمن تیموری و علیرضا کریمی گزینه‌های اصلی ملی‌پوش شدن هستند، هرچند که غلامرضا محمدی در روزهای گذشته تاکید کرد که تیم اعزامی به جهانی ۲۰۱۹ روز ۱۶ شهریور معرفی خواهد شد و تا پیش از آن حضور هیچ کشتی‌گیری در قزاقستان قطعی نیست.

رضا اطری بعد از اینکه در چند سال اخیر نفر اول سبک‌وزن ایران بود و نتوانست نتایج قابل قبولی کسب کند، در جام تختی که کادرفی پیش از آن گفته بود ملاک اصلی انتخاب تیم ملی است، در بین ایرانی‌ها بهترین نتیجه را گرفت و بعد از دو کشت‌گیر روس و ترک، رده سوم را از آن خود کرد. او در مبارزه رده‌بندی نیز نادر حاج‌آقا نیا را شکست داد و در مقابل حاج‌آقا نیا و علیرضا سرلک نیز در مسکو (جام‌جهانی) و جام ساساری کشتی گرفتند و افشین رحمانی نیز در مسابقات قهرمانی امیدهای آسیا حضور داشته و حتی احسان جعفری که به تازگی از تیم ملی نوجوانان به رده جوانان رفته نیز در اردوها حضور دارد.

در سبک‌وزن معقول نیست بیش از این کشتی گیر سر وزن برسد و قطعا چنین اقدامی روی کارایی او در مسابقات جهانی تاثیر منفی خواهد داشت.

محمدباقر یخ‌کشی و بهنام احسانپور هم مدعیان اصلی وزن ۶۱ کیلوگرم هستند. در شرایطی که سال‌هاست در سبک‌وزن حرف زیادی برای گفتن نداریم، اینکه سرمایه‌مان را چندین بار در معرض کاهش وزن قرار دهیم، قطعا نمی‌تواند تصمیم معقولی باشد.

یونس امامی از جوانان به این طرف روند خوبی داشته و عملکرد خوبش کادرفنی قبلی را هم مجاب کرد که از او در مسابقات جهانی بوداپست استفاده کند. این کشتی‌گیر در جام تختی با شکست میثم نصیری مدعی کهنه‌کار این وزن، قهرمان شد و در مسابقات قهرمانی آسیا هم به خاطر یک اشتباه به مدال برنز بسنده کرد.

بهمن تیموری ستاره جام تختی بود که همه از کشتی‌هایش در کرمانشاه می‌گفتند. او در فینال جبرئیل حسن‌اف آذربایجانی را شکست داد و این مبارزه به شدت مورد استقبال همه کارشناسان از جمله سایت اتحادیه جهانی قرار گرفت. تیموری در مسابقات قهرمانی آسیا و جام ساساری هم به مدال طلا رسید تا دیگر نیازی به برگزاری مسابقه انتخابی نباشد.

در وزن ۹۲ کیلوگرم نیز تا امروز تمام مدعیان در مسابقات مختلف محک خورده‌اند. علیرضا کریمی بعد از کسب مدال برنز سال ۲۰۱۸ جهان، در جام تختی شرکت نکرد، در آن رقابت‌ها ارشک محبی با شکست محمدجواد ابراهیمی قهرمان شد. ابراهیمی به جام‌جهانی رفت و آنجا هم نتوانست اعتماد کادرفنی را جلب کند و در رقابت‌های قهرمانی آسیا نیز کریمی به مدال طلا رسید و البته پیش از آن نیز ابراهیمی اردوی تیم ملی را به نشانه اعتراض ترک کرده بود.

کریمی و ارشک محبی هر دو به جام بین‌المللی ساساری ایتالیا اعزام شدند و قرعه به گونه‌ای بود که آنها رودرروی هم قرار گرفتند و کریمی موفق به شکست ارشک محبی شد تا دیگر ابهامی برای انتخاب او باقی نماند.

برای انتخاب تیم اعزامی به جهانی قزاقستان که شهریور ماه در نورسلطان برگزار می‌شود، بخشی از گره‌ها روز ۷ تیر ماه باز خواهد شد اما ترکیب نهایی قرار است ۱۶ شهریور ماه اعلام شود.

 

انتهای پیام/

 

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد