×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۳۰ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
ساخت نیروگاه برق برای چند صد ساعت به صرفه نیست/آغاز ۱۱ برنامه مدیریت مصرف


به گزارش خبرگزاری تهران پرس، مصطفی رجبی‌مشهدی در برنامه روی خط خبر شبکه خبر با اشاره به اینکه مشترکان برق می‌توانند با اقدامات بسیار ساده میزان پیک مصرف را به شکل قابل توجهی کاهش دهند، گفت: ما هر ساله در ۲۰۰ ساعت فصل گرم سال با مشکل تامین برق در پیک تابستان مواجه می‌شویم، پس برای تامین برق در این مقطع سال باید سالانه برای ۲۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید سرمایه‌گذاری شود.

وی ادامه داد: اما صرف هزینه‌های اقتصادی بالا تنها برای چند صد ساعت در سال به هیچ وجه به صرفه نخواهد بود.

وی افزود: جدای از هزینه‌های اقتصادی استفاده هر چه بیشتر از انرژی مسائل مختلفی را برای بخش محیط زیست ایجاد خواهد کرد، به طوری که به ازای هر کیلووات ساعت مصرف برق حدود ۶۰۰ گرم دی اکسیدکربن تولید می‌شود، بنابراین مصرف کمتر برق علاوه بر سرمایه‌گذاری در این بخش منجر به انتشار کمتر دی اکسیدکربن و کمک به محیط زیست خواهد شد.

* وارد مدار شدن ۲ هزار مگاوات نیروگاه جدید پیش از تابستان

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر در مورد اینکه چه برنامه هایی برای آمادگی با پیک مصرف و تامین برق انجام شده است، ادامه داد: برای آمادگی هر چه بیشتر برای پیک تابستان امسال در بخش نخست این برنامه پیش از تابستان امسال حدود دو هزار مگاوات نیروگاه جدید دیگر نیز وارد مدار خواهد شد.

رجبی‌مشهدی تصریح کرد: در بخش انتقال نیز در مناطق دارای مشکل کیلومترها خطوط و نیز پست‌ها و شبکه‌های جدید احداث شده تا در زمینه تامین هم مشکلی در فصول گرم امسال نداشته باشیم.

به گفته وی، ۱۱ برنامه مدیریت مصرف هم برای پیک امسال برنامه‌ریزی شده که می توان با رعایت مشترکان برق سهم قابل توجهی کاهش مصرف داشته باشیم.

رحبی مشهدی با تاکید بر اینکه اوج مصرف برق کشور تاکنون به ۴۷ هزار و ۴۰۰ مگاوات رسیده است، گفت: مصرف برق امسال حدود چهار تا پنج درصد و در برخی مناطق تا ۱۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

به گفته وی، توان قابل تامین امسال ۵۹ هزار مگاوات است و براساس پیش‌بینی‌های اولیه اوج مصرف برق امسال به ۶۲ هزار مگاوات خواهد رسید.

* ۱۰ درصد مشترکان برق پرمصرف هستند

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر با اشاره به اصلاح تعرفه مشترکان پرمصرف از ابتدای خردادماه سال جاری، گفت: حدود ۹۰ درصد مشترکان برق کشور کمتر از الگوی مصرف از برق استفاده می‌کنند ولی برای ۱۰ درصد مشترک پرمصرف حدود ۱۶ درصد افزایش تعرفه در نظر گرفته شده است.

رجبی‌مشهدی ادامه داد: الگوی مصرف برای مناطق عادی در ماه‌های گرم سال(خرداد، تیر، مرداد و شهریور) ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه است، ولی این رقم برای مناطق گرمسیر یک مانند خوزستان و بوشهر سه هزار کیلووات ساعت، مناطق گرمسیر دو مانند بخش‌های میانی کشور حدود دو هزار کیلووات ساعت، مناطق گرمسیر سه حدود هزار کیلووات ساعت و در مناطق گرمسیر چهار حدود ۴۰۰ کیلووات ساعت در ماه است.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر برای مشترکانی که نسبت به سال گذشته برق کمتری مصرف کنند، مشوق‌های در نظر گرفته شده و صورت حساب‌های آن‌ها کمتر خواهد شد. به طوری که برای مشترکان مناطق عادی به ازای هر کیلووات ساعت صرفه‌جویی حدود ۵۰۰ ریال کاهش هزینه قبض در نظر گرفته شده است.

*هزار مگاوات کاهش مصرف با خاموش کردن یک لامپ

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر افزود: مشترکان برق می‌توانند با اقدامات بسیار ساده میزان پیک مصرف را به شکل قابل توجهی کاهش دهند، به طوری که اگر هر مشترک تنها یک لامپ را در زمان اوج مصرف خاموش کند، حدود هزار مگاوات در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهد شد.

انتهای پیام/ب

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد