×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۵ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
زیباحالت منفرد: من چاقویی بودم که از آن اشتباه استفاده شد


به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تهران پرس، علیرضا زیباحالت منفرد در ادامه ششمین جلسه محاکمه خود در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی در مقام ارائه آخرین دفاع اظهار کرد: من حکم چاقوسازی را دارم که برای سبزی و گوشت خرد کردن چاقو می‌سازد، اما از آن چاقو استفاده نادرست می‌شود. اگر چاقوساز می‌فهمید قرار است از آن چاقو استفاده نادرست شود هرگز آن را نمی‌ساخت و حال امروز من، حال و احساس ندامت آن چاقوساز است. ای کاش بانک اف آی آی بی را برای زنجانی نمی‌خریدم.

این متهم پرونده نفتی اضافه کرد: زنجانی می‌گفت با وزیر نفت همکاری می‌‌کند و وزیر از او درخواست همکاری کرده است. میعانات گازی بیش از یکسال روی کشتی مانده بود و در حال تبدیل شدن به فاجعه‌ای مانند سانچی بود. زنجانی تماس می‌گرفت و می‌گفت که وزیر نفت می‌گوید پس چه شد؟ چرا این کشتی‌ها سرگردان هستند. برای اولین بار موفق شدم در بندر دالیان چین بیش از ۱۰ میلیون بشکه نفت را به ازای هر بشکه ۵۰ سنت، ذخیره‌سازی کنم و هنوز هم که هنوز است از آن قرارداد استفاده می‌شود. از هیچ یک از اقدامات مجرمانه زنجانی خبر نداشتم و اگر می‌دانستم هیچ وقت با او همکاری نمی‌کردم. من قربانی عملیات متقلبانه زنجانی هستم.

پیش از اظهارات زیباحالت منفرد نیز، رضا جعفری وکیل او در مقام ارائه دفاعیات خود گفت: سه جرم برای موکل در کیفرخواست مطرح شده که یکی مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی، دیگری مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای از شرکت اچ کی و سومین اتهام، مشارکت در پولشویی است، در حالی که طبق قوانین، متهم هیچ‌کدام از این جرایم را مرتکب نشده است، زیرا بر اساس اصل کلی قلمرو قوانین جزایی در مکان و اصل سرزمینی بودن قوانین جزایی و همچنین طبق ماده ۳ قانون مجازات اسلامی، قوانین جزایی برای کسانی جایز است که در قلمرو جمهوری اسلامی مرتکب جرم شده باشند.

 جعفری افزود: بنابراین در هر محلی که جرم واقع شده، قانون آنجا حاکم است و جرائم منفرد خارج از قلمرو جمهوری اسلامی بوده و باید کشورهای مالزی، چین، امارات، سنگاپور و سایر کشورهایی که در کیفرخواست آمده علیه او اعلام جرم می‌کردند، در حالی که هیچ‌کدام متهم را تعقیب کیفری نکرده‌اند. ضمن اینکه آنچه به متهم نسبت داده می‌شود جرم نیست و این اعمال در ایران و سایر کشورها نباید جرم تلقی شود.

 قاضی صلواتی از وکیل پرسید «آیا در ایرانی بودن متهم شک دارید؟» که وکیل پاسخ منفی داد و قاضی صلواتی با استناد به مواد چهار و هفت قانون مجازات اسلامی گفت: هرگاه قسمتی از جرم در ایران واقع شود، آن جرم قابل تعقیب کیفری است و هر یک از اتباع خارجی نیز مرتکب جرمی شوند طبق قوانین جمهوری اسلامی مجازات و محاکمه می‌شوند.

وکیل زیباحالت منفرد گفت: ما هم این قوانین را می‌دانیم، اما معتقدم اساساً متهم جرمی را مرتکب نشده است. بابک زنجانی مقداری نفت را خریده و آن را از ایران خارج کرده و در کشور چین با همکاری منفرد انبار کرده که این مسئله جرم نیست. بسیار دیده می‌‌شود که شخصی مالی را خریداری می‌کند و در جایی انبار می‌کند. اگر زنجانی مرتکب جرمی شده این مسئله ربطی به منفرد ندارد. برخی می‌گویند منفرد بانکی را خریده یا سایر مطالبی که در کیفرخواست مطرح شده، در حالی که اگر زنجانی مرتکب شده حکم نیز برای آن صادر شده و منفرد در آن دخالتی نداشته است.

وی ادامه داد: اعمال زنجانی قبل از اعمال منفرد بوده یعنی او نفت را خریده و به خارج از کشور برده و هیچ سند و دلیلی در پرونده وجود ندارد که منفرد در خرید نفت یا تحصیل آن دخالتی داشته باشد؛ بنابراین اقدامات منفرد بعد از اقدامات بابک زنجانی بوده و کلمه مشارکت نباید در کیفرخواست استفاده شود.

جعفری درباره انتساب اتهام مشارکت در کلاهبرداری به موکلش نیز گفت: کلاهبرداری تعریف قانونی دارد و متهم، بابک زنجانی را فریب نداده و مانور متقلبانه‌ای هم انجام نداده که کلاهبردار محسوب شود. بابک زنجانی با اطلاع کافی از منفرد استفاده کرده است و در واقع منفرد به‌دنبال زنجانی نبوده، بلکه بابک زنجانی به دنبال منفرد بوده است.

وی افزود: در جلسه قبل گفتند بانک اف‌ آی‌ آی بی فعال نبوده و منفرد آن را به زنجانی فروخته در حالی که باید گفت مگر بابک زنجانی صغیر یا سفیه بوده که چنین بانک غیر فعالی را بخرد. زنجانی آگاهانه و با بررسی‌های قبلی بانک را خریده و اگر به نفعش نبود آن را نمی‌خرید. او که به مغز اقتصادی معروف بوده و به دنبال سودهای کلان است قبل از خرید بانک با مشاورانش صحبت کرده و وقتی متوجه سود آن شده، بانک را خریداری کرده است.

وکیل زیباحالت منفرد بیان کرد: زنجانی دنبال جایی برای ذخیره کردن نفت بوده و زمانی که منفرد را پیدا کرده، خوشحال شده که مخازنی را برای انبار کردن نفت یافته است. ضمن اینکه ذخیره نفت در آن شرایط به نفع زنجانی بوده است و گرنه قرارداد نمی‌بست و منفرد نقش واسطه داشته یعنی نه پولی داده و نه دخالتی داشته است.

وی بر کلمه مشارکت در جرایم موکلش تاکید کرد و گفت: طبق ماده ۱۲۵ قانون مجازات اسلامی هر کس با متهم اصلی در عملیات مجرمانه دخالت مستقیم داشته باشد و با او مرتکب جرمی شود مشارکت محسوب می‌شود ولی در کیفرخواست گفته نشده منظور از مشارکت چیست. منفرد دخالتی در خرید یا حمل نفت نداشته است و در هر سه جرم، مشارکت باید مجدداً بررسی شود و دادستان مشخص کند منفرد چه مشارکتی داشته است. اصل ۱۶۶ قانون اساسی، دادگاه را مکلف کرده که طبق قانون رای دهد. یعنی باید مستند قانونی داشته باشد و قانون نیز هر جرمی را تعریف کرده است اما می‌بینیم که دادستان خواسته متهم را به هر شکلی مجرم معرفی کند.

در ابتدای این جلسه نیز غلامحسین صادقی قهاره وکیل شرکت نفتی اچ کی از  حضور کوهپایه‌زاده وکیل بابک زنجانی در جلسه قبل انتقاد کرد و گفت: ما نمی‌دانیم علت حضور وکیل زنجانی در جلسه دادگاه چه بوده است. چون حکم موکل وی صادر شده و کار او پایان یافته است.

 کوهپایه‌زاده درباره شخصی به نام بازرگان صحبت‌هایی را مطرح کرد، در حالی که این شخص بازنشست شده است یا مطالبی درباره شکایت زنجانی از وزارت نفت را بیان کرد. اعلام شد که تناقضی بین فهرست وزارت نفت در شعبه ۶ بازپرسی و ۳ کارکنان دولت وجود داشته، در حالی که تفاهم بر سر محموله میعانات گازی بوده است.

وکیل اچ کی گفت: کوهپایه‌زاده ادعا کرده معلوم نیست کشتی‌ها کجا رفته است و اگرچه وظیفه ما دفاع از حقوق موکل است ولی باید در راستای دفاع، شفاف‌سازی هم داشته باشیم نه اینکه حرفی بزنیم که آب را گل آلود کنیم.

وی با اشاره به اقرارهای بابک زنجانی گفت: وی تمام موارد را تحویل گرفته و الان در این زمینه بحثی مطرح نیست که بگوییم کشتی‌ها کجا رفته است.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد