×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۵ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
خسارت ملخ های صحرایی به باغات ناچیز است


به گزارش خبرگزاری تهران پرس، محمد رضا درگاهی اظهار داشت: در حال حاضر هشت استان جنوبی کشور درگیر آفت ملخ هستند که بیشترین حضور این آفت مربوط به استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان است.

وی ادامه داد: دیگر استان‌های درگیر این آفت فارس، بوشهر، خوزستان، کهکیلویه و بویر احمد و خراسان جنوبی است که با پیش بینی‌های انجام شده در مرحله نخست تا پایان مرداد ماه، در بیش از ۷۵۰ هکتارمبارزه با این آفت ادامه خواهد داشت.
رئیس سازمان حفظ نباتات افزود: همچنین پیش بینی می‌شود که در مرحله دوم نیز در بهمن و اسفند ماه ریزش‌هایی صورت پذیرد که در این مرحله نیز باید با این آفت مبارزه شود.
درگاهی با بیان اینکه ارزش ریالی محصولات کشاورزی این هشت استان بیش از نود هزار میلیارد تومان است تاکید کرد: با اقدامات پیشگیرانه و سم پاشی‌های صورت گرفته، ​ آسیبی به محصولات نهایی باغات و زمین‌های کشاورزی این هشت استان وارد نشده و تنها خسارت‌هایی ناچیز در شمال هرمزگان به ساقه برخی گیاهان در باغات وارد شده است.
وی با اشاره به تامین اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی مبارزه با آفت ملخ در مرحله نخست افزود: در مرحله دوم نیز نیاز به ۲۰ میلیارد تومان اعتبار است که با مکاتبات انجام شده میان وزیر جهاد کشاورزی، وزیر کشور و سازمان برنامه و بودجه، ​ مراحل تامین این مبلغ در حال طی شدن است.
درگاهی با اشاره به بازدید کیث کرسمن دبیر کمیسیون مبارزه با ملخ صحرایی جنوب غرب آسیا از ایران اظهار داشت: بازدید‌های صورت گرفته از هشت استان کشور نشان داد که ایران به خوبی توانسته با این آفت مبارزه کند و این موضوع به تائید این مقام مسئول فائو نیز رسید.
وی تصریح کرد: همچنین دبیر کمیسیون مبارزه با ملخ‌های صحرایی جنوب غرب آسیا این نکته را نیز تایید کرد که کشور‌های عربستان، عمان، یمن، قطر و امارات به وظایف ذاتی خود برای مبارزه با این آفت به اندازه کافی عمل نکرده اند همین موضوع هم موجب ورود بیش از حد این آفت از این کشور‌ها به ایران شده است.
وی ادامه داد: قرار است مسئولان فائو پیگیری‌های بیشتری در مورد این کوتاهی‌ها انجام دهند و اخطار‌های لازم برای جبران این کاستی‌ها به این کشور‌ها داده شود تا در آینده و با توجه به ریزش‌های جدید پیش بینی شده، ​ با این پدیده در این سطح مواجه نشویم.
درگاهی اضافه کرد: ملخ‌های صحرایی پس از عبور از ایران به هند و پاکستان می‌رسند و انتظار می‌رود تا میارزه با این آفت در این کشور‌ها به گونه‌ای باشد که با تغییر جهت باد در فصول آتی شاهد بازگشت ملخ‌ها به ایران نباشیم.
وی افزود: همه امکانات در استان‌های درگیر با آفت بسیج شده اند تا خسارتی به محصولات باغی و زراعی وارد نشود.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد