×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
ثبت اطلاعات فشارخون بیش از ۳.۳ میلیون نفر در سامانه سیب


به گزارش گروه سلامت خبرگزاری تهران پرس، علیرضا رئیسی در نشست شورای هماهنگی روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه های اجرایی که با حضور وزیر بهداشت در ستاد وزارت بهداشت برگزارشد، اظهار داشت: حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور، بیشتر از ۳۰ سال سن دارند که جمعیت هدف ما هستند و علاوه بر این افراد، تمام مادران باردار و بیماران مزمن کلیوی نیز در هر سنی، به این جمعیت اضافه شدند.

وی تصریح کرد: شواهد علمی و مدیریتی بسیار زیادی برای اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور وجود دارد و نتایج این طرح تا کنون بسیار دلگرم کننده بوده است. از روز ۲۷ اردیبهشت این طرح همزمان با روز جهانی فشارخون در فاز اول که مربوط به اطلاع رسانی و ارائه آموزش به کاربران طرح بود، آغاز شد و پزشکان، پرستاران، دانشجویان و سایر گروه ها از نظر هماهنگی با بسیج ملی کنترل فشارخون، آموزش های لازم را فرا می گیرند.

دبیر اجرایی بسیج ملی کنترل فشارخون یادآور شد: حدود ۱۸ هزار خانه بهداشت، ۶۷۰۰ پایگاه و مرکز جامع خدمات سلامت شهری و روستایی، ۲۴۰ کلینیک ویژه و ۱۰۰۲ بیمارستان دولتی و خصوصی در کشور به این طرح کمک می کنند و پیش بینی کرده ایم که حداقل ۲۴۶۱ پایگاه ثابت و سیار در محل تجمعات پرتردد مانند مساجد و بازارها جهت سهولت در دسترسی مردم ایجاد شود.

رئیسی با بیان اینکه بسیج ملی کنترل فشارخون بدون مشارکت بین بخشی به موفقیت نمی رسد، افزود: در این طرح بر مشارکت جمعی و همگانی تمرکز کرده ایم و جلب مشارکت مردم، نهادها و سازمان ها و آگاهی بخشی عمومی در کنار ثبت، درمان و مراقبت و پیشگیری از پرفشاری خون، مهمترین هدف ما است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اعلام آمادگی بسیاری از سازمانها و نهادهای دولتی و غیردولتی در بسیج ملی کنترل فشارخون، اظهار داشت: علاوه بر مراکز بهداشتی و درمانی و پایگاه های ثابت و سیار، سایر دستگاه ها نیز مانند صنایع، خانه های کارگری، هلال احمر، نیروهای مسلح و سایر وزارتخانه ها اعلام آمادگی کرده اند که واحدهای خود را در اختیار این طرح قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: اطلاع رسانی در بسیج ملی کنترل فشارخون باعث افزایش مراجعه مردم به مراکز بهداشتی و درمانی شده است همچنین سامانه خوداظهاری فشارخون به آدرس salamat.gov.ir برای سهولت در دسترسی مردم راه اندازی شد و پس از ورود و ثبت اطلاعات توسط مردم، پیامکی حاوی اطلاعات مربوط به فشارخون برای آنها ارسال می شود و این مراقبت ها و توصیه ها نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

دبیر اجرایی بسیج ملی کنترل فشارخون یادآور شد: از ابتدای این طرح تا کنون، اطلاعات فشارخون بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سامانه سیب و بیش از ۵۵ هزار نفر در سامانه خوداظهاری فشارخون ثبت شده است.

 ۱۶۱ هزار مرگ نیز به دلیل فشارخون بالا

سعید نمکی وزیر بهداشت در ادامه مراسم با اشاره به دستاوردهای بسیار مطلوب حوزه سلامت بعداز پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: در آن زمان، با پوشش واکسیناسیون، مراقبت از زنان باردار، ترویج تغذیه نوزاد با شیر مادر، توسعه شبکه بهداشتی و درمانی کشور و ایجاد زیرساخت های آن، به شاخص های خوبی در حوزه سلامت دست یافتیم، تا جایی که مرگ و میر نوزادان، کودکان زیر یک سال و زیر پنج سال، مادران باردار و زنان به دلیل عوارض بارداری و زایمان، به یک دهم سال های قبل از انقلاب رسید؛ همچنین، پوشش شبکه بهداشتی و درمانی در اقصی نقاط کشور، به ۹۸ درصد و پوشش واکسیناسیون نیز به ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرد. 

وزیر بهداشت بیان کرد: در سال های بعداز پیروزی انقلاب اسلامی تعداد دانشگاه های علوم پزشکی، اساتید و همچنین، پروژه های پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه سلامت با افزایش کیفی و کمی مطلوبی مواجه شد، به طوریکه در عرصه بین المللی نیز درخشید.

نمکی گفت: در دولت فعلی، با تلاش دست اندکاران حوزه سلامت، یک دستاورد بسیار مهم تحت عنوان طرح تحول نظام سلامت شکل گرفت، این دستاورد در چند عرصه تحولات بیشتری را ایجاد کرد که کاهش پرداختی از جیب بیمار به خصوص در هزینه های بستری، توسعه زیرساخت های نظام سلامت، افزایش تخت های بیمارستانی و توسعه بخش های تخصصی و فوق تخصصی در فاز اول طرح، از جمله آن است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در فاز اول اجرای طرح تحول نظام سلامت، به تقویت و توسعه بخش درمان توجه قابل توجهی شد، گفت: آنچه نیاز بود به آن بپردازیم، اولویت پیشگیری بر درمان و اولویت درمان سرپایی بر درمان بستری بود که در فاز دوم طرح تحول سلامت به آن می پردازیم.

نمکی خاطرنشان کرد: اگر در سال‌های بعداز پیروزی انقلاب اسلامی توانستیم بر درمان بیماری های واگیردار، که عامل اصلی مرگ و میر کودکان و گروه‌های آسیب پذیر بود، توفیق حاصل کنیم، به این دلیل بود که ۶ بیماری مهلک مسری قابل پیشگیری با واکسن را با صرف هزینه ۵ دلار به ازای یک دوره کامل واکسیناسیون در گران‌ترین شرایط، مدیریت کردیم. اما امروزه، گرفتار بیماری‌های غیرواگیر هستیم که درمان آن‌ها، هزینه های هنگفتی را به کشور و نظام سلامت وارد می‌کند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در مقابله با بیماری‌های واگیردار، پروسه واکسیناسیون، کنترل و مراقبت، همگی توسط وزارت بهداشت انجام می‌شد، اما در مورد بیماری‌های غیرواگیر، وزارت بهداشت ایفاگر گستره محدودی از اقدامات است. بنابراین در حوزه مقابله با بیماری های غیرواگیر، نیازمند مشارکت بین بخشی وسیعی هستیم تا شیوه زندگی مردم را اصلاح کنیم، اصلاح سبک زندگی مردم نیز باید از مدارس و از سنین پایین آغاز شود. لذا، نقش تمامی دستگاه ها و رسانه ها بسیار تاثیرگذار است.

نمکی عنوان کرد: طبق آمار، از ۳۸۰ هزار مرگ در سال ۹۶، حدود ۳۱۳ هزار مرگ به بیماری های غیرواگیر و ۱۶۱ هزار مرگ نیز به دلیل فشارخون بالا یا بیماری های ناشی از فشارخون، رخ داده است.

وزیر بهداشت فشارخون را قاتل خاموش توصیف کرد و افزود: قاتلی خاموش تر و مهلک تر از فشارخون بالا وجود ندارد و این در شرایطی است که حداقل ۴۰ درصد از مبتلایان به فشارخون بالا، از این موضوع اطلاعی ندارند و زمانی که دچار بیماری مزمن کلیوی یا سکته مغزی و قلبی می شوند، اطلاع پیدا می‌کنند که دیر است. به همین دلیل، کنترل فشارخون را به عنوان نخستین اولویت مقابله با بیماری های غیرواگیر معرفی کردیم.

نمکی با بیان اینکه ۵۰ درصد از بیماران مبتلا به فشارخون بالا، تحت کنترل و درمان مناسب قرار ندارند، گفت: طبق برآوردها، در حال حاضر، حدود ۱۵ میلیون بیمار مبتلا به پرفشاری خون در کشور داریم.

وزیر بهداشت با اشاره به برگزاری بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور، تصریح کرد: در بسیج ملی کنترل فشارخون، درصدد هستیم که با مشارکت های بین بخشی، مردم را با عامل خطر فشارخون آشنا کرده و با شناسایی موارد جدید مبتلا به فشارخون، مردم را درخصوص شیوه های کنترل و پیشگیری از ابتلا به فشارخون آگاه کنیم.

نمکی با بیان اینکه انتظار می رود در بسیج ملی کنترل فشارخون حدود ۲ میلیون بیمار مبتلا به فشارخون بالا شناسایی شود، اظهار کرد: میزان مصرف نمک در ایران، دو برابر کشورهای دیگر است. در ایران حدود ۱۱ گرم و میانگین مصرف نمک کشورهای دیگر، حدود ۵ گرم است. البته ذائقه هر کشوری، بستگی به تاریخچه آن ملت دارد. ایران، کشوری پرآفتاب است و بالطبع، مردم تعریق بیشتری دارند، بنابراین با از دست دادن سدیم، برای تامین آن، بدن نیازمند مصرف نمک و خوراکی های شور می شود که در گذشته پدران ما با مصرف غذاهای شور آن را جبران می کردند؛ این در شرایطی است که امروزه، فرزندان سایه نشین ما ذائقه نیاکان خود را آموخته اند.

وزیر بهداشت بیان کرد: نمی توان گفت که مردم نمکدان ها را از سفره خود حذف کنند، بلکه باید سعی کنند، فقط ۳۰ درصد از نمک مصرفی خود را کاهش دهند. در این راستا، توجه و مساعدت زنان خانه دار، رستوران ها و نانوایی ها بسیار راهگشا خواهد بود.

نمکی خطاب به روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه های اجرایی کشور، گفت: از شما می خواهیم در دستگاه ها و در سطح ملی، کمک کنید که بتوانیم این قاتل خاموش را مغلوب کرده و در این زمینه، به نتایج مطلوبی دست پیدا کنیم.

وزیر بهداشت در پایان تاکید کرد: بعداز برگزاری بسیج ملی کنترل فشارخون، مبحث سلامت روان، دیابت، بهداشت سالمندان و سایر موضوعات در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد. درواقع به دنبال کیفی کردن خدمات در نظام سلامت و تمرکز بر مقوله پیشگیری با اولویت بیماری های غیرواگیر، هستیم. امیدوارم این نشست آغازی مبارک از یک همکاری بین بخشی باشد. تاکید می کنم، بنده وزیر بهداشت تمام مردم ایران هستم و هدفی جز برقراری عدالت در سلامت و دسترسی تمام مردم ایران به امکانات سلامت، ندارم.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد