×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۴ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
تهران پرس| میرزاده:عدم احیا بازارچه‌های مرزی خود تحریمی‌ است


سیدحمایت میرزاده نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تهران پرس، گفت: با تأکید بر لزوم احیای بازارچه‌های مرزی در دوران تحریم و ایجاد بازارچه‌های جدید گفت: یکی از مناسب‌ترین اقدامات دولت در شرایط فعلی و برای برون‌رفت از تحریم‌ها و همچنین شکوفایی اقتصادی خانوارها و کشور این است که باید پنجره‌های اقتصادی کشور باز شود و اینکه یک در داشته باشیم و مقابل آن هم ایستادگی کنیم، حکایت از آن دارد که فقط در خانه خود و در یک چهاردیواری محصور شده‌ایم. 

وی افزود: باید پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشیم که اگر جلوی یک در را گرفتیم بتوانیم اقتصاد خود را از پنجره‌های دیگر نظیر بازارچه‌های مرزی پیش ببریم، لذا به نظر می‌رسد که بازارچه‌های مرزی ایجاد و دمیدن یک هوای تازه در شرایط فعلی کشور است. 

نماینده مردم گرمی در مجلس تصریح کرد: جمهوری اسلامی با ۱۵ کشور همسایه است که متأسفانه از تعدادی از این کشورها استفاده لازم را نمی‌بریم، ولی اگر پنجره‌های متعدد را برای شکوفایی اقتصادی با آن کشورها باز کنیم، وضعیت تغییر خواهد کرد، این در حالی است که می‌توانیم حتی با یک کشور چندین پنجره داشته باشیم. 

وی گفت: باید کاری کنیم که مردم خودشان رونق اقتصادی را ایجاد کنند و دولت هم فقط نظاره‌گر باشد، این در حالی است که برخی از بازارچه‌های دولتی که راه‌اندازی شده، با سیاست‌های غلط فعلی و یا سیاست‌های غلط دولت مستقر در کشور همسایه منجر به بروز مشکلاتی شده است، ولی اگر تبادلات در بازارچه‌های مرزی به صورت مردمی باشد، وضعیت فرق خواهد کرد. 

میرزاده گفت: اگر بررسی کنیم که تعداد زیادی از استان‌ها می‌توانند با ایجاد پنجره‌های جدید با یک کشور همسایه فعالیت ویژه داشته باشند، باید این کار را محقق کنیم، ولی دولت باید نقش نظارتی داشته باشد.

وی گفت: شهرستان گرمی در طول چهل سال اخیر بارها به مقامات دولتی اعلام کردند که در دوران پهلوی این منطقه بازارچه مرزی با کشور آذربایجان داشت و خواهان بازگشایی این بازارچه مرزی بودند، اما کسی فریادرس آنها نبوده است. 

وی ادامه داد: در صورتی که بازارچه مرزی گرمی مجدداً احیا شود، قطعا این منطقه به راحتی می‌تواند چرخ اقتصاد خود را بچرخاند و رونق تولید را ایجاد کند. نباید دولت با اعمال سیاست‌های خاص و تعطیلی گمرک، برای مردم مشکل به وجود آورد. 

نماینده مردم گرمی در مجلس افزود: رسانه‌ها می‌توانند به راحتی با حضور در بازارچه‌های مرزی میزان مبادلات اجناس و کالاها با کشور همسایه را بررسی کنند. 

میرزاده خاطرنشان کرد: تعطیلی بازارچه‌های مرزی منجر به افزایش مهاجرت روستائیان شده است و اعمال سیاست‌های غلط دولتها در تعطیلی بازارچه‌های مرزی برای کشور، روستاها و شهرها مشکلاتی را به وجود آورده است و حاشیه‌نشینی را افزایش داده است. 

وی با بیان اینکه حاشیه‌نشینان فعلی شهرها روزگاری در روستاهای خود تولیدکننده‌های بزرگی بودند، گفت: بهترین راه‌حل در شرایط فعلی، بازگشایی بازارچه‌های مرزی است که می‌تواند منجر به تبادلات کالا و اجناس و رفت و آمدهای اقوام شود که در طول سالیان مختلف مانع این کار شده‌ایم. 

وی با بیان اینکه تعداد زیادی از خانواده‌ها و برادران و خواهران دینی ما در مرزها با اعمال این سیاست‌های غلط دیگر نتوانسته‌اند همدیگر را ملاقات کنند، افزود: نباید با اعمال سیاست‌های غلط، خودتحریمی در مرزها ایجاد کرده و بازارچه‌ها را نیمه‌ تعطیل و تعطیل ببینیم، این در حالی است که در شرایط فعلی حتی باید بازارچه‌های جدید احداث کرد. 

به گزارش خبرگزاری تهران پرس، مخاطبان گرامی با ثبت سوژه‌ای در بخش «تهران پرس» با عنوان «لزوم راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی» خواستار پیگیری این موضوع شدند. 

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد