×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۳۰ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
انصاری: برخی هنگام  تهدیدهای دشمن به‌دنبال سرپوش گذاشتن بر ضعف‌های خود هستند


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تهران پرس، محمدعلی انصاری دبیر ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی(ره)،‌ صبح امروز (شنبه ۱۱ خرداد) در نشست خبری با تشکر از مردم بابت شرکت در راهپیمایی روز قدس گفت: ما امروز در آستانه سی امین سالگرد امام و ۵۶ امین سالروز شروع نهضت اسلامی در سال ۴۲ هستیم و به نوعی این دو مناسبت به من پیوند خورده‌اند. ما از آغاز نهضت، در طول سال‌ها با حوادث و توفان‌های بسیار سهمگینی رو به رو بوده‌ایم.

انصاری با بیان اینکه برخی حوادث به اندازه‌ای ویرانگر بوده‌اند که در آغاز راه بعضی از همراهان امام را از صف مبارزه جدا کرد، اظهار داشت: بسیاری به گوشه انزوا و سکوت سیاسی خزیدند و برخی نیز عملاً پرچم مخالفت را برداشتند.

وی ادامه داد: بسیاری به یاد دارند که برخی می‌گفتند: مشت با درفش نمی‌تواند مقابله کند. بعد از پیروزی انقلاب حوادث بسیار سخت تر و شکننده تری در کشور همانند کردستان و منافقین و … به وقوع پیوست. همه کسانی که در متن حوادث بودند، می‌دانند که حرف همه این بود که انقلاب نمی‌تواند از مشکلات عبور کند.

انصاری با بیان اینکه در جنگ تحمیلی گروهی فریاد می‌زدند که وساطت واسطه‌‌گران را بپذیریم و جنگ را متوقف سازیم، تصریح کرد: شعار آنها سازش بود. می‌گفتند ما تنها زمانی پیروز می‌شویم که به همان اندازه دشمن تجهیزات داشته باشیم. در موضوع حوادث دیگری چون تحریم‌های آمریکا و تهدیدات بسیاری هم که در عصر ما وجود دارد، هنوز هم بسیاری می‌گویند ما با قدرت‌های جهانی نمی‌توانیم مقابله کنیم. این موارد تنها برای عصر ما نیست، در زمان پیامبر هم بوده است.

وی افزود: قرآن می‌فرماید که گمان می‌کنید، مشکلاتی که در گذشته بوده است، برای شما پیش نمی‌آید؟ در تاریخ بسیارند جمعیت‌های اندکی که در برابر دشمنان بزرگ گمان بر ناتوانی کرده‌اند. در عصر ما نیز و برای انقلاب ما هم اگر تهدیدی پیش بیاید، عده‌ای خواهند گفت «متی نصرالله؟» و عده‌ای حتی می‌خواهند فرار یا سازش کنند و عده‌ای هم با پررویی برای سرپوش گذاشتن بر ضعف خود می‌گویند که کاش از ابتدا شرایط دشمن را پذیرفته بودیم.

*مراسم سالگرد امام (ره) و نماز عید فطر مجزا برگزار خواهد شد*

وی با اشاره به جزییات مراسم سالگرد ارتحال امام (ره) گفت: امسال احتمال می‌دادیم که ۱۴ یا ۱۵ خرداد با عید فطر مصادف شود. بنابراین از آنجایی که در روز ۱۴ خرداد مقام معظم رهبری سخنرانی دارند و همچنین در روز عید فطر هم نماز را می‌خوانند و سخنرانی می کنند و بعد از نماز هم با مسئولین دیدار دارند، بنابراین تصمیم‌گیری در این زمینه برای ما سخت بود. به نتیجه قطعی نرسیدیم و پیشنهادات چندگانه را به دفتر مقام معظم رهبری ارائه دادیم. اگر عید فطر روز ۱۴ خرداد بود هر دو مراسم مجزا برگزار شود و اگر عید روز ۱۵ خرداد بود مراسم را با هم یکی می‌کنیم.

انصاری همچنین ادامه داد: مقام معظم رهبری بخاطر اینکه به مراسم امام (ره) اهتمام دارند، فرمودند مراسم سالگرد امام به قوت و در زمان خود در حرم ایشان برپا شود و نماز عید فطر هم ظاهراً در مصلی برگزار خواهد شد.

انصاری با بیان اینکه در گذشته سه کمیته اصلی برای برنامه‌ریزی مراسم بزرگداشت امام(ره) داشتیم، اظهار داشت: امسال هم این سه کمیته فعال بودند. اولین کمیته ما کمیته اجرایی مراسم است که بار اصلی هدایت زائران، پذیرایی از مردم و تأمین وسائل حمل و نقل و امنیت مراسم و تمام چیزهایی که مربوط به مراسم بزرگداشت امام می‌شود مربوط می‌شود.

وی ادامه داد: این کمیته توسط نماینده ویژه رئیس‌جمهور آقای رحمانی فضلی وزیر کشور که مسئولیت کمیته امنیت و ترافیک مراسم را هم برعهده دارد تشکیل شد.

انصاری با بیان اینکه همه وزارتخانه‌های ذیربط و همه نهادهای مرتبط با نظام با این کمیته و کمیته مراسم در بُعد اجرایی همکاری‌های لازم را داشتند، اظهار داشت: مانند دوسال گذشته که مراسم در ماه رمضان برگزار می‌شد، مراسم را برای هفت استان در مجاورت تهران قرار دادیم که زائران ما بتوانند بعد از نماز ظهر و عصر روز ۱۴ خرداد حرکت کنند تا مشکلی برای روزه آن‌ها پیش نیاید.

وی ادامه داد: استان‌های دیگر، اگرمی‌خواستند شرکت کنند، مشکل روزه پیدا می‌کردند و با همت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و ستادهای استانی ما در سراسر استان‌های کشور مراسم روز ۱۴ خرداد با حضور مردم و مسئولین و خانواده شهدا در سراسر کشور برگزار می‌شود.

دبیر ستاد بزرگداشت حضرت امام(ره) با بیان اینکه بالغ بر ۳۵۰ هزار نفر در تهران و استان‌های همجوار در مراسم ۱۴ خرداد شرکت می‌کنند، اظهار داشت: مسئولیت هماهنگی استان‌های مجاور و تهران به عهده قرارگاه شهید فهمیده و سازمان محترم بسیج است که بسیج با جمعیت ۶۵۰۰ نفر کادر و بالغ بر صدها نفر مدیران کاروان این جمعیت‌ها را هدایت می‌کنند.

انصاری با بیان اینکه کار پشتیبانی از این عزیزان در قالب تهیه پک‌های افطار از قبل آماده شده، افزود: پک‌های غذایی، در هنگام بازگشت در اتوبوس‌ها توزیع می‌شود و همه زائران از افطار بهره‌مند خواهند شد.

وی ادامه داد: مردمی که از شهر تهران با وسیله‌های شخصی و با دستگاه‌های شرکت اتوبوس‌رانی تهران و مترو در مراسم حضور می‌یابند در پایان مراسم در ایستگاه‌های صلواتی که عمدتاً بوسیله شهرداری و سازمان‌ها و نهادهایی چون کمیته امداد، ستاد اجرایی فرمان امام و سازمان اوقاف پذیرایی اداره می‌شوند، پذیرایی خواهد شد.

انصاری با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل، شهرداری بالغ بر ۲۵۰۰ اتوبوس برای حمل و نقل زائران به کار می‌گیرد، گفت: مترو با فاصله چهار دقیقه مسافران را از صبح تا پایان برنامه‌های ۱۴ خرداد ترابری می‌کند. شرکت تاکسیرانی هم تاکسی‌های فراوانی را برای مردم و انتقال آن‌ها از میدان شهید کاظمی، باقرشهر و شهرهای پیرامون حرم به‌کار خواهند گرفت و بعضی زائران که می‌خواهند از شهرستان‌ها به صورت خودجوش شرکت کنند، وزارت راه به‌وسیله راه‌آهن و بعضی اتوبوس‌های برون‌شهری با هماهنگی‌های لازم آن‌ها را به تهران اعزام می‌کنند.

وی ادامه داد: دستگاه‌ها و کمیته‌های دیگری چون بهداشت مسئولیت بهداشت و درمان زائران عزیز را به‌عهده دارند. در محدوده حرم، درمانگاه‌های ثابت و سیار و تأمین دارو و تجهیزات پزشکی با هماهنگی اورژانس و دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان تأمین اجتماعی و هلال احمر انجام می‌شود. اکیپبهای فوریت‌های پزشکی و امداد و نجات آماده خدمات هستند.

انصاری با بیان اینکه اکیب‌های پزشکی و امدادی با کاروان‌ها از مبدا تا مقصد همراه خواهند بود، اظهار داشت: در تهران به بیمارستان‌های خاصی آماده‌باش لازم برای پذیرش بیماران احتمالی داده شده است. در محدوده پیرامون حرم، کنترل و نظارت بر آب‌های آشامیدنی و بسته‌های پذیرایی انجام می‌شود. در محدوده حرم با دستگاه‌های مربوطه اکیب‌های آتش‌نشانی مستقر هستند.

وی ادامه داد: با هماهنگی نیروهای مسلح تعدادی بالگرد آمادگی عملیات امداد هوایی را دارند. در مجموعه پیرامون حرم ۱۱۵۰ نفر آتش‌نشان و نیروی اورژانش و ۱۵۰ نقطه برای ارائه خدمات درمانی را مستقر کرده‌ایم.

انصاری افزود: بنابر نمونه‌های قرآنی امروز هم در سختی‌ها عده ای مقاومت نمی‌کنند. نقش رهبری در عبور دادن جامعه از مشکلات بسیار مهم است. امام، ۱۴ خرداد دستگیر شد و پهلوی خیابان‌ها را به خون کشید و همان زمان بود که عده‌ای در آن زمان ترسیدند و گفتند باید مسیر مبارزه عوض شود ولی امام در این وضعیت سخن از ضعف نگفت. بعد از حمله صدام هم در دیدار فرماندهان فرمودند «نترسید دزدی آمد و سنگی انداخت و رفت.»

وی تاکید کرد: امام بر خود باوری تاکید داشتند. این مفهوم در بیان مقام معظم رهبری نیز است. اگر به خودباوری رسیدیم، دیگر چیزی کم نداریم. مگر ملت های آمریکا و قدرت‌ها از روز اول همینطور بودند؟ بسیارشان بیابان‌گرد بودند. مسأله دوم وحدت است و هیچ چیزی به اندازه وحدت جامعه نزد امام مورد تاکید نبود و هیچ چیزی به اندازه اختلاف امام را اذیت نمی‌کرد. هرکس ندای اختلاف سر داد، امام را اذیت کرد و هر کسی که امروز در جامعه دشمنی بیاندازد و اختلاف ایجاد کند، دشمن امام است.

دبیر ستاد افزود: احزاب و شخصیت‌ها به تنهایی نمی‌توانند کار کنند. تکیه بر علم و آگاهی نکته دیگری است که بسیار مورد توجه امام بود. عده ای تلاش کردند که بگویند تصمیمات نظام و امام احساسی بوده است. کسانی که با سبک و سیاق و اخلاق امام آشنایی دارند می‌دانند ایشان در تمامی ابعاد زندگی خود بر روی علم و آگاهی برخاسته از وحی و برداشت‌های دینی بود. امام همیشه می‌گفت من باید در تصمیم خود، جواب خدا را بدهم. امام در تصمیمات خودآگاهانه عمل کرد. خط امام خط آگاهی است و خط کوباندن رقیب با اهداف سیاسی نیست.

وی افزود: امام همیشه بر نهراسیدن از دشمن تاکید داشت. او اجازه نمی‌داد که طرفدارانش دشمن و قدرت‌ها را دست نیافتنی ببینند. امام در مقابله با شاه عاقلانه حرف می‌زد و عمل می‌کرد. تحلیلگران اگر از قدرت‌ها بزرگنمایی کنند، نشان دهنده ضعف است. امروز آمریکا طبق همان گفته امام هنوز غلطی نتوانسته بکند. سر و صدا می‌کند ولی در اصل کاری از دستش بر نمی‌آید.

انصاری تاکید کرد: امام در مقابل اسرائیلی که همه قدرت‌ها آن را بزرگ کردند، گفت که غده سرطانی است. این معنایش نهراسیدن از دشمن است. امام در فیضیه هم جواب شاه را همچنین دادند. ما باید در مقابل قدرت‌های بیگانه سر عزت داشته باشیم.

وی بیان داشت: امام همه چیز را از نصرت الهی می‌دید. هیچگاه نمی‌گفت من انقلاب را پیروز کردم. خدا هم به پیغمبر (ص) همین را می‌گوید. اگر نصرت الهی نبود مگر ما می‌توانستیم بر شاه پیروز شویم. امروز ترامپ هم چنین وضعیتی دارد. همین که می‌گوید ما نمی‌خواهیم جنگ کنیم، خود نصرت الهی است. هیچکس نباید پیروزی را به اسم خود بزند. این سهمی بوده که خدا داده است. فرمانده ارتش، سپاه، بسیج، دولت تنها نیست، فرمانده خداست.

انصاری خاطرنشان کرد: امروز هم علت برگزاری سالگرد امام انتقال همین پیام‌ها به جامعه است. می‌خواهیم بگوییم با وجود رهبری فرزانه و نصرت الهی آینده انقلاب روشن است.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام(ره) به حضور سفرای کشورهای خارجی در مراسم امسال اشاره کرد و گفت: امسال چون مهمان خارجی دعوت نکردیم، تعداد زیادی از طلاب خارجی جامعة المصطفی در مراسم شرکت خواهند کرد. مراسم را مانند سال گذشته از ساعت ۱۷:۳۰ آغاز و پس از شروع مراسم با تلاوت قرآن و عزاداری، به رهنمودهای حکیمانه رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی گوش فرا خواهیم داد.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد