×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۲ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
آیا ائتلاف بزرگ آلمان در معرض فروپاشی پیش از موعد قرار دارد؟


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تهران پرس، احزاب دولت ائتلافی آلمان در انتخابات اخیر پارلمانی اروپا شکست سنگینی را متحمل شدند.

نتایج این انتخابات نشانگر پیشتازی حزب دموکرات مسیحی در آلمان داشت. براساس همین آمار سبزها با کسب دست‌کم ۲۰ درصد آرا یکی از بزرگ‌ترین پیروزی‌های سیاسی خود را تجربه کردند. حزب سوسیالیست آلمان با ۱۵٫۵ درصد آراء سوم شد و راست‌گرایان افراطی «جایگزینی برای آلمان» با کسب ۱۰ درصد آراء مجوز حضور در پارلمان را به دست آورده‌اند.

با وجود پیشتازی حزب دموکرات مسیحی، این حزب ضعیف‌ترین نتایج تاریخی خود را در انتخابات اروپایی کسب کرده است.

حزب سوسیالیست آلمان هم کم‌ترین آرای تاریخی خود را در ایالت برمن در ۷۳ سال گذشته به دست آورده است.

ماه هاست که در آلمان در این باره بحث می شود که آیا مرکل قبل از پایان این دوره قانونگذاری در سال ۲۰۲۱ از صدر اعظمی آلمان کنار می رود. مرکل ریاست حزب دموکرات مسیحی را در ماه دسامبر به “کرامپ کارن بایر” واگذار کرد.

نتایج یک نظرسنجی که قبل از انتخابات پارلمانی اروپا انجا گرفته بود نشان می داد که در آلمان بیش از ۴۰ درصد شهروندان در صورت ریزش آراء قابل توجه احزاب متحد مسیحی در انتخابات اروپایی خواهان کناره گیری آنگلا مرکل از صدر اعظمی آلمان هستند.

نتایج یک نظرسنجی موسسه یوگو هم نشان می دهد که تقریبا ۳۱ درصد شهروندان آلمانی بر این باورند که ائتلاف بزرگ قبل از پایان این دور قانونگذاری از هم فرو می پاشد. ۴۳ درصد هم نظری خلاف این را دارند.

چندی پیش سه تن از سیاستمداران بلند پایه حزب سوسیال دموکرات آلمان بعد از شکست سنگین حزبشان در انتخابات پارلمانی اخیر اروپا تهدید کردند که زودتر از موعد به کار ائتلاف بزرگ پایان می دهند.

این سیاستمداران که متعلق به جناح چپ حزب سوسیال دموکرات آلمان هستند بعد از شکست سنگین حزبشان در انتخابات پارلمانی اروپا خواستار تغییر رویکرد سوسیال دموکرات ها و فشار بیشتر بر شریک خود در دولت ائتلافی یعنی اتحادیه احزاب متحد مسیحی شدند.

“رالف اشتگنر”، معاون حزب سوسیال دموکرات آلمان، “کوین کوهنرت”، از دیگر سیاستمداران بلند پایه این حزب و “ماتیاس میرش”، معاون رئیس فراکسیون این حزب در نامه ای موضع گیری خود را مشخص کرده و در واکنش به نتایج انتخابات پارلمانی اروپا اعلام کردند که ما دیگر نمی توانیم در موضوعات مهم هیچ بن بست سازی را از طرف احزاب متحد مسیحی تحمل کنیم. ائتلاف بزرگ اگر می خواهد حفظ شود باید عمل کند.

این سه سیاستمدار بلند پایه حزب سوسیال دموکرات به صورت مشخص تا قبل از پایان سال جاری میلادی یک قانون حفاظت از آب و هوا، یک قانون آموزش حرفه جدید، اجرایی شدن قوانین مربوط به بازنشستگی، یک قانون مهاجرت و پیشرفت هایی در زمینه مالیات دیجیتالی و همچنین یک توافق درباره قواعد صادرات تسلیحات سختگیرانه تر را درخواست کردند. در نامه این سه سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات آماده است که ائتلاف بزرگ یک تاریخ پایانی دارد و آن آخر سپتامبر سال ۲۰۲۱ است که در صورت لزوم می تواند زودتر شکل گیرد.

آن ها در این نامه همچنین از حزب خود درخواست کردند که خیلی با دید انتقادی تری به مسئله کاپیتالیسم بنگرند. در این نامه آمده است که سرمایه داری عمیقا در عرصه های حساس زندگی ما نفوذ کرده و باید کنار رود.

روزنامه “تاگس اشپیگل” هم امروز در گزارشی نوشت که بعد از شکست سوسیال دموکرات ها در انتخابات پارلمانی اروپا حزب سوسیال دموکرات در ایالت بایرن نیز حقوق بازنشستگی و قانون حفاظت از آب و هوای مد نظر خود را به عنوان شروط اصلی برای ادامه ائتلاف با احزاب متحد مسیحی عنوان کرده است.

“ناتاشا کوهن” از اعضای بلند پایه حزب سوسیال دموکرات در ایالت بایرن ، روز جمعه در صفحه فیس بوک خود د درباره تصمیمات حزبش این طور نوشت که تنها با چنین برنامه هایی ممکن است که در ماه سپتامبر درباره پیشبرد ائتلاف بزرگ بحث کنیم.  

بعد از شکست های پی در پی حزب سوسیال دموکرات در انتخابات پارلمانی و برخی انتخابات های ایالتی، حالا آینده “آندره ناهلس” به عنوان رئیس این حزب در آلمان همچنان مبهم است.

در تصمیمات هیات مدیره حزب سوسیال دموکرات ایالت بایرن آمده است که تا تعطیلات تابستانی باید تصمیمات قانونی مهم ائتلاف بزرگ برای پیشرفت های زیست محیطی و اجتماعی اجرا شود.

اتحادیه احزاب متحد مسیحی مخالف تصمیمات حزب سوسیال دموکرات در قوانین مربوط به بازنشستگی است.

حزب سوسیال دموکرات ایالت بایرن بر این عقیده است که نتیجه انتخابات اروپایی نشان می دهد که ائتلاف بزرگ دیگر هیچ اکثریتی ندارد.  نتیجه این انتخابات نشان دهنده یک رد بزرگ به سیاست های دولت فعلی است. این تشکل دولتی در آلمان دیگر برای مسائل زمان هیچ پاسخی ندارند و قاطعانه عمل نمی کنند. همچنین حزب سوسیال دموکرت هم در این راستا مسئولیت دارد.

حالا در این شرایط “آندره ناهلس” به عنوان رئیس فراکسیون و حزب سوسیال دموکرات در آلمان بعد از شکست سنگین حزبش در انتخابات اروپایی می خواهد روز سه شنبه در فراکسیون حزبش یک انتخابات زودتر از موعد برگزار کند. بسیاری از نمایندگان این حزب از این تصمیم وی شگفت زده شده اند. نتیجه این انتخابات زودهنگام می تواند منجر به کناره گیری ناهلس از ریاست حزب سوسیال دموکرات شود.

“برند وست هال ” از سیاستمداران حزب سوسیال دموکرات بر این باور است که روز سه شنبه هیچ اکثریتی برای “آندره ناهلس” وجود نخواهد داشت. وی در این باره گفته است که من این را از بسیاری نمایندگان حزب سوسیال دموکرات و همچنین هم حزبی های وی که یک شروع مجدد بدون “ناهلس” را می خواهند شنیده ام.

وست هال در این باره گفته است که یا ناهلس باید حالا خود مسئولیت برای شکست انتخاباتی حزبش را بر عهده گرفته و کناره گیری کند و یا باید روز سه شنبه یک شکست را تجربه کند.

با توجه به بحران رهبری در حزب سوسیال دموکرات یکی از نمایندگان پیش کسوت این حزب درخواست کرده است که آندره ناهلس را از ریاست برکنار نکنند.

اگر آندره ناهلس از ریاست حزب سوسیال دموکرات کنار رود ائتلاف بزرگ در شرایط دشواری قرار گرفته و احتمال زیاد در مسیر فروپاشی پیش از موعد قرار خواهد گرفت.

دولت ائتلافی جدید در آلمان از همان آغاز تشکیل، با چالش‌های فراوانی رو به رو بود و بعد از شکست مذاکرات ائتلاف موسوم به جامائیکا (حزب لیبرال دموکرات، اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سبزها) و در نهایت پس از یک دوره طولانی مذاکرات مجدد برای تشکیل ائتلاف بزرگ روی کار آمد.

اما روند طولانی مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی جدید در آلمان از همان ابتدا تاثیر بدی روی محبوبیت این دولت در بین شهروندان گذاشته و اتفاقات و چالش های بعدی هم به تشدید اوضاع دامن زد، به طوری که چهارمین دوره صدر اعظمی مرکل به کام او تلخ شد.

حالا باید منتظر ماند و دید آیا مرکل می تواند تا قبل از پایان این دور قانونگذاری همچنان این ائتلاف در آلمان را حفظ کند و از فروپاشی زودتر از موعد آن جلوگیری کند؟

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد