×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۴ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
پژوهشگر حوزه مطالعات تاریخ اقتصادی:مهم‌ترین عوامل عدم شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی، اهمال‌کاری‌های دولت‌ها در اقتصاد، تجارت و صنعت است

به گزارش خبر گزاری تهران پرس عباس صفایی‌مهر دانشجوی دانشگاه تهران و پژوهشگر حوزة مطالعات تاریخ اقتصادی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری تهران پرس: در خصوص موانع تحقق سیاست‌گذاری‌های اقتصاد مقاومتی در جمهوری اسلامی عنوان کرد: اگر بخواهیم به موانع شکل‌گیری و تحقق‌نیافتگی اقتصاد مقاومتی بپردازم باید بگویم مثنوی صد من کاغذ می‌خواهد. همان‌طور که توسعه‌نیافتگی در ایران موانع تاریخی داشت و دارد شکل‌نگرفتن اقتصاد مقاومتی یا Resistive Economy در ایران از سال ۱۳۸۹ تاکنون نیز حائز این موانع است.  از مهم‌ترین عوامل عدم شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی می‌توان به نظارت ناصواب و اهمال‌کاری‌های دولت‌ها بر اقتصاد، تجارت و صنعت اشاره کرد که سبب انباشت سرمایه در ایران به دست گروه خاصی شده است. به‌طوری که بسیاری از سیاسیون و نمایندگان مجلس شوراهای اسلامی شهر و روستا در زمین این سرمایه‌داران بازی کنند.  اصل و وجوب اقتصاد مقاومتی روی کالاهای اساسی و راهبردی است.

وی گفت:اما دشمنان غربی به‌منظور ایجاد مانع و کشیدن ترمز حرکت به سمت استقلال و توسعه‌یافتگی در ایران ایجاد کرده و معبر رشد و سعادت را بسته‌اند. وقتی در کشور ما واردکننده‌ها بی‌رقیب هستند؛ عموماً کالایی خاص را به صورت انحصاری وارد می‌کنند و قیمت را خود تعیین می‌کنند مسلم است که به سیطره‌درآوردن افراد سودطلب و فرصت‌طلب برای دشمنان کار دشواری نیست. از این طریق دشمنان به‌سادگی با متشنج‌کردن بازار می‌توانند آسیبی جدی به معاش مردم بزنند. از سوی دیگر، گسست ملی ما در عرصة مالی مانند هجوم جمیعی از مردم برای ذخیرة طلا، سکه و ارز، که البته خرده سرمایه‌دار هستند، سبب شده قطار اقتصاد مقاومتی در خطر خروج از ریل قرار گیرد.  مانع بعدی مسئلة مدیران میانی دولتی، نمایندگان و افراد اقماری آنهاست. شنیده‌ها حاکی از این مطلب است که برخی آب بر آسیاب دشمن، خواه عامدانه و خواه جاهلانه، می‌ریزند. به همین دلیل است که باید به مسئلة تقدم روابط بر ضوابط توجه کرد. مسئله‌ای که اگر اندکی از تاریخ ایران شناخت داشته باشیم خواهیم داد به‌شدت ریشه در تاریخ دارد. مانع مهم دیگر چندپارچه‌بودن جبهة سیاسی در ایران است که بر همین اساس در اکثر موارد منافع حزبی، فردی، قومی و قبیله‌ای بر منافع ملی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مقدم می‌شود. در حقیقت، آنچه در زمینه‌های محدود برای دشمن ظفر بوده است در واقع گل به خودی‌های داخلی ماست.  مانع دیگر منفعل‌بودن سفرای کشور و رایزنی‌های اقتصادی در کشورهای دیگر است. از آنجایی که وزارت خارجه از سر غفلت ما به کلونی آقازاده‌ها تبدیل شده است در آنجا تأسف‌برانگیزترین رخدادها در سکوت خبری رقم می‌خورد.

پژوهشگر حوزه مطالعات تاریخ اقتصادی تصریح کرد: دستگاه سیاست‌گذاری خارجی در ایران وظیفه دارد با برقراری روابط دیپلماتیک قوی و پایدار و نیز با ایجاد شرایط مشترک فرهنگی و به کارگیری ظرفیت‌های فرهنگی ایران در کشورهای مقصد شرایط تجارت دو طرفه را با کشور موردنظر ایجاد کند. مسلماً این ثبات رفتاری سبب می‌شود اتاق‌های بازرگانی پویا و فعال برقرار شود و همین امر کشورها را ترغیب کند که با ایران روابط تجاری خود را آغاز کرده یا ادامه دهند و حتی از قطع داد و ستد با ایران صرف‌نظر کنند.  هزاران عامل دیگر نیز وجود دارد ولی با یک نکتة دیگر عرضم را خاتمه می‌دهم و آن مسئلة تولید و اشتغال در داخل است. همان‌گونه که همگان استحضار دارند چاه باید از خود آب داشته باشد نمی‌شود ما با دلو در چاه آب بریزیم. توجه داشته باشیم که جبهة کارآفرینی در ایران ثَبات ندارد و البته می‌شود هزاران مقاله در شرح درد بیان کرد.

وی افزود:برخی از کارآفرینان، کلیة مؤسسات مالی و بانکی، برخی واردکنندگان رانتیر، سیاست‌های دولت و آیین‌نامه‌های پوسیدة مالی و نیز قوانین ناکارآمد مالی و مالیاتی همه در یک جبهه صف کشیده‌اند و بر پیکر کم‌رمق و بی‌جان تولید می‌تازند. این امر سبب شده چشم تنبل و آماده‌خور اقشار و طبقات جامعه به خارج از مرزها باشد. باید توجه داشت این زنجیره همه به هم متصل است و هر اخلالی در سیستم اقتصاد، ما را از ظرفیت مقاومتی‌شدن باز داشته و دشمنان قسم‌خوردة ایران و نظام اسلامی را مسرور می‌کند. باید عزمی ملی و حاکمیتی در ما شکل گیرد تا ان‌شاء‌الله ظفر حاصل شود و اقتصاد پایدار را هم در کنار امنیت نظامی بنشانیم همان‌طور که امنیت نظامی را پیشتر بر کرسی صلابت نشانده‌ایم. 

وی «اقتصاد ایران در آستانة تبدیل‌شدن به فاجعة ملی» ندانست و ابراز داشت: این حقیر از اساس با این جمله مخالفم اگر تنی مریض شود لزوماً سقط نمی‌شود بلکه اگر هر چه سریع‌تر به طبیب حاذق مراجعه شود به‌سرعت درمان می‌شود. فاجعة ملی ما در واقع گسست و کاهلی ما در عرصة سیاسی، فرهنگی، دینی و اجتماعی است. وقتی نسبت به میراث، ثروت و استعدادهای سرزمین خود بیگانه‌ و غفلت‌زده‌ایم این فاجعة ملی نام دارد. کشورهایی مثل آمریکا، فرانسه، آلمان، چین، ژاپن، انگلیس، اتریش، سوئیس و قس علی هذا کشورهایی هستند که صرف‌نظر از بحث سیاست و موضع خاص در پیش گرفته‌شده در عرصة بین‌الملل در مسیر توسعه نیز حرکت می‌کنند و به زعم من در حال توسعه هستند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اما کشورهایی مثل ایران که غنی‌ترین سرمایه‌ها را داراست از جمله سرمایه‌های انسانی که در شکاف مدیریتی فعلی سبب شده مهاجرت نخبگان در سطحی گسترده صورت پذیرد و ۵ قاره از مواهب حضور متخصصین ما در بالاترین سطوح بهره‌مند شوند در حالی که ما خود از آن بی‌نصیب بمانیم. این در صورتی است که هزینه‌های بسیاری برای تربیت آنها صرف کرده‌ایم ولی به‌مرور آنها را از دست داده‌ایم. سرمایة بعدی سوخت‌های فسیلی مثل نفت خام است. همچنین به معادن بی‌شمار و متنوع و ابعاد وسیع کشاورزی بی‌توجهیم.  به بیان دیگر، ما ایرانیان دو قرن است که در مختصات توسعه به شوق حرکت به سوی پیشرفت و پیشگامی تلاش کرده‌ایم ولی همواره به دلیل غفلت عنوان‌شده در خواب توسعه قرار داریم. باید توجه داشت اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری در جمع کارآفرینان در سال ۱۳۸۹ اعلام شد و مکرراً تاکنون تکرار شد برای این است که ما از این خواب بیدار شویم. مادامی که در خوابیم دقیقاً در میان فاجعه هستیم ولی لحظه‌ای که تصمیم به بیداری بگیریم و بیدار شویم قطعاً اقتصاد ما نظر به ظرفیت‌های بی‌شماری که دارد تنه به تنة ابرقدرت‌ها خواهد زد.  

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد