×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۳ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
«سیل» با ۶۱ درصد و «زلزله» با ۲۸ درصد بیشترین مخاطرات ایران طی ۴۰ سال


به گزارش گروه سلامت خبرگزاری تهران پرس، محمد اسماعیل مطلق، مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت درمدیریت کاهش خطر بلایا، اظهار داشت: ایران طی سال‌های ۲۰۱۳- ۱۹۹۴ جزو ۱۰ کشور نخست از نظر تعداد جمعیت تحت تاثیر مخاطرات طبیعی بوده و در سال ۲۰۰۹ از نظر مرگ ناشی از بلایا دارای سطح خطر دارای رتبه ۸ از ۱۰ بوده است.

مشاور معاون بهداشت  وزارت بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا ادامه داد: در بلایای طبیعی، بیشترین صدمه به مناطق محروم و افراد داری وضعیت اقتصادی، اجتماعی پایین وارد می شود و گروه های آسیب پذیر در بلایا شامل مادران باردار، کودکان، سالمندان، معلولین و بیماران مبتلا به بیماری‌های خاص هستند.

وی گفت: بررسی مقایسه مرگ و میر زلزله بم و مرگ و میر عادی ۵ ساله این شهرستان نشان می‌دهد، موارد مرگ در زمان زلزله نسبت به موارد مرگ ۵ ساله، بیش از ۵ برابر افزایش و در کل موارد مرگ و موارد مرگ زنان باردار افزایش ۱۰ برابری داشته است؛  به همین ترتیب در مورد کودکان زیر ۵ سال نیز صدق می‌کند که افزایشی در حدود ۱۶۰ درصدی داشته است.

 مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا تصریح کرد: براساس مطالعات انجام شده، نسبت وقوع مخاطرات در ایران طی سال های  ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۰، سیل با ۶۱ درصد و زلزله با ۲۸ درصد بیشترین مخاطرات رخ داده بوده اند.

مطلق به آمار مرگ و میر و آسیب‌های جسمی وارده به جمعیت آسیب دیده در سیل اخیر در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: طی این حادثه ۲۱۹۳ نفر مصدوم و ۸۵ نفر فوت کرده‌اند. در حادثه مذکور در بخش سلامت به ۱۳۴۰ خانه بهداشت و مرکز بهداشتی درمانی آسیب وارد شد.

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت درمدیریت کاهش خطر بلایا به مهمترین وظایف دفتر مدیریت کاهش خطر بلایا اشاره کرد و گفت: ارتقای ایمنی سازه‌ای و غیرسازه‌ای واحدهای بهداشتی، تقویت سامانه‌های پشتیبانی عملیات پاسخ در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، تقویت زیرساخت‌های ژئوانفورماتیک مدیریت خطر بلایا، اجرای کشوری سامانه ثبت وقوع و پیامدهای بلایا، تدوین و اجرای برنامه مانورهای میدانی و دورمیزی از مهمترین وظایف است.

 وی به اقدامات حوزه‌های مختلف عملیاتی بخش بهداشت از جمله سلامت روان، سلامت محیط و کار، جمعیت و سلامت خانواده، تغذیه و پیشگیری از بیماری‌ها اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته در تمامی سطوح به ویژه کارشناسان بهداشت شاهد هیچگونه شیوع بیماری واگیردار در مناطق درگیر سیل نبوده‌ایم.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد