×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۲ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
برای نخستین بار؛ تقسیم سلولی در خارج از سلول انجام شد


به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری تهران پرس، تقسیم سلولی یکی از اساسی‌ترین علمکردهای بیولوژیکی و حیاتی در زندگی است اما تاکنون اطلاعات زیادی در مورد آنها وجود ندارد؛ از همین رو دانشمندان دانشگاه شیکاگو در تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر، برای نخستین بار موفق به بازسازی تقسیم سلولی، خارج از سلول شدند.

براساس گزارش «نیواطلس»، محققان در مطالعه جدیدی فرایندهای بیشتری را مورد بررسی قرار دادند؛ آنها عناصر سلول را استخراج و در یک محیطی خارج از سلول مجددا بازسازی کردند اما انتظار نداشتند که این سلول همانند سلول‌های طبیعی مورد تقسیم سلولی قرار بگیرد.

محققان در ابتدا «اکتین» را جدا کردند؛ اکتین پروتئین بلند و میله‌ای شکلی است که نقش کلیدی در فرایند تقسیم سلولی ایفا می‌کند. همچنین این پروتئین‌ها تمایل دارد تا به صورت خطوط موازی و به شکل یک بادام در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

طبق این گزارش، اتفاق اصلی زمانی رخ می‌دهد که محققان میوزین را به اکتین‌ها اضافه کردند؛ میوزین‌ها به طور شگفت‌انگیزی به سمت مرکز اکتین‌ها حرکت کردند و سپس اکتین‌ها را از وسط و به دو سلول جداگانه تقسیم کردند. میوزین‌ها پروتئین‌های حرکتی هستند که در انقباض ماهیچه شرکت دارند.

«مارگارت گاردل» سرپرست محققان این مطالعه گفت: این کشف برای ساخت بافت مصنوعی و التیام زخم‌ها مهم است.

انتهای پیام/

خبرگزاری تهران پرس را با جدیدترین و به روزترین اخبار دنبال نمایید

سردبیرتهران پرس

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد