کد خبر : 355751
تاریخ انتشار : شنبه 14 آگوست 2021 - 11:45

تهران‌پرس بررسی می کند؛

موفقیت اثبات شده طرح شهید سلیمانی در کنترل کرونا/ مشارکت اجتماعی در سایه بی‌توجهی دولت

موفقیت اثبات شده طرح شهید سلیمانی در کنترل کرونا/ مشارکت اجتماعی در سایه بی‌توجهی دولت
انتطار می رود طرح‌های همچون طرح شهید سلیمانی که موفقت آن در کنترل ویروس کرونا اثبات شده است، بیش از گذشته مورد حمایت قرار گیرد تا از شیوع بیشتر این ویروس جلوگیری شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی تهران پرس؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح بیستم مرداد ماه در سخنانی تلویزیونی درباره وضعیت و طغیان بیماری کرونا، آن را مسئله اول و فوری کشور خواندند و با تأکید در خصوص انجام قاطع وظایف و تصمیم‌ها برای مقابله با بیماری، توصیه‌ها و نکاتی خطاب به مسئولان و مردم بیان کردند.

 

در پی سخنرانی ایشان سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری مسلح لبیک فوری نیروهای مسلح به فرمان رهبر انقلاب برای مقابله با کرونا را ابلاغ و با اشاره به برنامه‌ریزی برای اجرای دور جدید طرح شهید سلیمانی و تشدید آمادگی‌های بسیج در امر واکسیناسیون، بر تداوم اقدامات ارتش، سپاه و بسیج در انجام کمک‌های مؤمنانه و کمک به نهضت مواسات و احسان عمومی به اقشار و مشاغل آسیب‌دیده در عین توجه به اصل عزت، کرامت و آبرومندی تأکید کرد.

 

همچنین دقایقی بعد سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از اجرای مؤثر و مستمر و قوی طرح محله محور شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی دوباره با همکاری و مشارکت سازمان بسیج مستضعفین و سپاه‌های استانی سپاه پاسداران و همه دستگاه‌ها و نهادهای بهداشتی و درمانی و وزارت بهداشت کشور در سراسر کشور خبر داد.

 

صبح فردای سخنرانی مقام معظم رهبری (بیست و یکم مردادماه) نشستی با موضوع تشدید اجرای طرح شهید سلیمانی صبح امروز(پنجشنبه) با حضور سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه، سردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج و سعید نمکی وزیر بهداشت در سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد.

 

سردار سلیمانی رئیس سازمان بسیج طی سخنانی در این نشست اظهار داشت: پیک پنجم کرونا شرایط سختی را رقم زده است، به همین دلیل بسیج در کنار سپاه به میدان آمده‌اند. در طرح شهید سلیمانی توانستیم موفقیت‌های بسیار خوبی به‌دست بیاوریم، البته این طرح ادامه داشت اما بنا بر شرایط و با توجه به تأکید مقام معظم رهبری برای انسجام و تلاش بیشتر نیروهای مسلح، بنا شد طرح شهید سلیمانی با دقت بیشتری اجرایی شود. تمرکز ما در این طرح، پیشگیری است تا بتوانیم بیماری را کنترل کنیم، بر همین اساس باید شرایط افزایش تست و بیماریابی را فراهم کنیم.

 

طرح سلیمانی در بازنگری چه تغییراتی خواهد کرد؟

 

قرنطینه هوشمند و ممانعت از چرخش بیماران در جامعه را یکی دیگر از اولویت‌ها در طرح شهید سلیمانی است و باید در این طرح با فراهم آوردن امکانات، شرایطی را ایجاد شود که بیماران کمتر در جامعه تردد داشته باشند. حمایت از بیماران نیازمند یکی دیگر از برنامه‌ها در این طرح است. بسیج ۱۳۰ مرکز واکسیناسیون فعال دارد و در کنار آن به ۲۰۰ مرکز واکسیناسیون نیز کمک می‌کنند.

 

به گفته مسئولان، بسیج آمادگی بسیار خوبی برای انجام قرنطینه دارد و همچنین برای بحث قرنطینه، می‌تواند مراکز کوچک را فراهم کند. بسیج آماده خدمت‌رسانی به مردم در تمام عرصه‌ها است.

 

در همین راستا سردار سلیمانی می گوید که مهم‌ترین اولویت سپاه سازماندهی تیم‌های بسیجی به کمک علوم پزشکی سراسر کشور برای تشدید طرح شهید سلیمانی و اجرای فشرده و سراسری این طرح در همه بخش‌هاست و از سوی دیگر گسترش مراکز واکسیناسیون و اجرای کمک‌های مومنانه و مواسات را نیز در دستور کار داریم. قسمت اعظم بیمارستان‌ها در سطح مختلف کشور چه بیمارستان‌های مربوط به مرکزیت سپاه و بیمارستان‌های ثابت نیروی زمینی کشور پای کار آمده‌اند و در مشهد درمانگاه شهید نجفی پای کار آمده و تخت‌های آن نیز گسترش یافته و در بخش‌های مختلف کشور نیز این اتفاق رخ داده است.

 

به گفته حمید سوری، رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹ با عملیاتی شدن طرح شهید سلیمانی از آذر ۹۹ تا کنون شاهد کاهش ۸۰ درصدی مرگ و میر بودیم باید بدانیم که درمان از مسیر پیشگیری شروع می‌شود و اگر پیشگیری به درستی صورت نگیرد تمام کشور را هم پر از تخت بیمارستانی کنیم، بی فایده است.

 

۶ دستور وزیر بهداشت برای تشدید طرح شهید سلیمانی و مقابله با پیک پنجم کرونا

 

سعید نمکی وزیر بهداشت نیز روز گذشته در نامه ای به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور دستوراتی را برای مقابله با کرونا در پیک پنجم و در جهت تشدید اجرای طرح شهید سلیمانی صادر کرد. در متن این نامه است: «پیرو جلسه ویدئو کنفرانس با فرماندهان محترم بسیج و سپاه سراسر کشور و تشدید طرح شهید سلیمانی لازم است موارد زیر مورد توجه قرار گیرد.

 

۱- بزرگترین عامل در ایجاد موج جدید کم ­توجهی به پروتکل ­ها و عادی­ انگاری اوضاع در سراسر کشور بود. اینجانب در مکاتبات مکرر این موضوع را گوشزد نمودم و از روسای محترم دانشگاه ­ها و دانشکده ­های علوم پزشکی خواستم که به طور مستمر هفتگی و روزانه موارد را منعکس نمایند. هرگونه چشم پوشی و عدم ایستادگی در مقابل شکستن پروتکل ­ها بی ­تردید بر وخامت اوضاع خواهد افزود. لذا با استفاده از ظرفیت همکاران بسیج نظارت بر اجرای شیوه­ نامه ­ها اولین رسالت همکارانمان در سراسر کشوراست.

 

۲- مراکز سرپایی و بستری موقت توانست در موج چهارم و همچنین موج جدید به میزان قابل توجهی از وخامت حال بیماران و نیاز به تخت بکاهد لذا توسعه این مراکز با استفاده از ظرفیت نیروهای مسلح، شهرداری ها و دیگر دستگاه هایی که امکاناتی در دسترس دارند از ضروری­ ترین امور در مدیریت بیماریست. ضروریست تا پایان وقت اداری شنبه ۲۳ مردادماه سال جاری تعداد کلینیک های سرپایی و بستری موقت استان و برنامه توسعه آنها اعلام شود.

 

۳- افزایش تست ­ها و قرنطینه اجباری از روز نخست در مکاتبات متعدد ذکر شده و در فاز جدید نیز با کمک همکاران بسیجی ادامه یابد. تدارک تست کماکان از طریق هیئت امنای صرفه جویی ارزی انجام خواهد گرفت.

 

۴- در صورت نیاز به اکسیژن بیشتر سریعاً اعلام گردد. معاون محترم درمان و هیات امنای صرفه جویی ارزی جهت تأمین اکسیژن و بقیه مایحتاج به شکل قرارگاهی شبانه روز آماده دریافت نیازها می باشد.

 

۵- معاونین محترم درمان و غذا و دارو در سراسر کشور مکلف به نظارت بر مصرف داروهای ضد ویروس و گران قیمت دیگر از قبیل آنتی ­بادی ­های منوکلونال تجویز شده، صرفاً در مراکز بیمارستانی هستند. مصرف بی­ رویه و غیر کنترل شده علاوه بر تحمیل هزینه می­‌تواند عوارض متعدد دیگری داشته باشد که حائز اهمیت است.

 

۶- شتاب تزریق واکسن با همت عزیزان رو به افزایش است، لذا باتوجه به سرعت تأمین واکسن، کلیه استان ها می­‌توانند علاوه بر استمرار واکسیناسیون گروه ­های هدف قبلی، با کاهش سه سال سن واکسیناسیون و همچنین مشاغل پرخطر تعیین شده نسبت به ثبت ­نام و شروع واکسیناسیون آنها اقدام نمایند. اضافه شدن گروه ­های جدید باید با افزایش مراکز تجمیعی و استفاده از ظرفیت گروه­ های واکسیناتور و همراهی عزیزان بسیج، هلال ­احمر، دانشجویان رشته ­های علوم پزشکی، نیروهای مسلح، شهرداری­ ها، سازمان­ های مردم نهاد و ظرفیت ­های موجود در سازمان ­های صنفی، شغلی و اجتماعی توأم باشد تا موجب تراکم جمعیت در مراکز نشود.

 

اکنون با جولان ویروس کرونا بیش از هر زمان دیگر انتظار می رود ضمن تهیه واکسن و داروهای لازم برای مبتلایان به این ویروس منحوس، طرح هایی همچون طرح شهید سلیمانی که موفق بوده و دستاوردهای چشم گیری به اذعان مسئولان وزارت بهداشت داشته است، بیش از گذشته مورد حمایت قرار گیرد تا از شیوع بیشتر این ویروس جلوگیری شود.

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.