کد خبر : 341531
تاریخ انتشار : یکشنبه 30 می 2021 - 10:24

چمران:

مدیریت هوشمند شهری راهی برای مبارزه با فساد/ بسته شدن لیست شورای ائتلاف در نیمه خرداد

مدیریت هوشمند شهری راهی برای مبارزه با فساد/ بسته شدن لیست شورای ائتلاف در نیمه خرداد
مهندس مهدی چمران مدیریت هوشمند شهری راهی برای مبارزه با فساد دانست و گفت: با هوشمندسازی شهر پدیده های فساد آمیز در مدیریت شهر از بین خواهد رفت.

به گزارش گروه اجتماعی تهران پرس؛ مهدی چمران در یک گفتگوی زنده اینستاگرامی با اشاره به ضرورت های حرکت مدیریت شهری بر مدار هوشمندسازی اظهار کرد: یکی از مسائل مهمی که نشان دهنده پیشرفت شهرها به حساب می اید میزان هوشمند بودن آن ها است که در این زمینه مسائلی مانند اینترنت و میزان دسترسی مردم به آن تاثیرگذار است.

رئیس شورای ائتلاف استان تهران خاطر نشان کرد: در دوره ای که ما در مدیریت شهری حضور داشتیم این اعتقاد در بدنه مدیریت شهر ایجاد شده بود که می بایست مردم کمترین میزان نیاز برای مراجعه به شهرداری را داشته باشند. این دقیقا همانچیزی است که امروز از آن به عنوان هوشمندسازی یاد می شود.

شکل گیری مدیریت هوشمند شهری در مدیریت گذشته شهری

رئیس سابق شورای شهر تهران با بیان اینکه وقت زیادی از مردم به منظور حضور در سازمان ها و پیگیری اموراتشان به هدر می رود و ما به منظور مدیریت و هدایت این موضوع می بایست به سمت هوشمندکردن ارائه خدمات پیش برویم، گفت: در دوره مدیریت اقای قالیباف در نیروی انتظامی به دلیل نبود امکانات امروز از جمله فضای مجازی ایشان با ایجاد سامانه ۱۱۰ بخش عمده ای از نیازهای مردم را پاسخ داد لذا بر همین اساس شکل دیگری از همین سامانه تلفنی برای ارائه خدمات به مردم از سوی شورا و شهرداری در دستور کار قرار گرفت تا کار مردم از دور و بدون حضور در شهر و شهرداری به انجام برسد.

در دسترس عموم قرار گرفتن طرح جامع تهران

وی ادامه داد: وقتی طرح جامع تهران تهیه شد این مطلب را مطرح کردیم که محتوای آن بر روی سایت قرار گرفته تا همه بتوانند آن را ببینند و مورد استفاده قرار دهند. این موضوع همان زمان به مرحله اجرا در امد و شما اکنون می توانید با مراجعه به سایت و وارد کردن ادرس بولک خود از وضعیت شهرسازی آن مطلع شوید.

ارائه پروانه ساخت با هوشمندسازی خدمات در مدیریت شهری قبل

چمران تاکید کرد: توجه به هوشمندسازی و ارائه خدمات از دور به مردم برای ما دارای اولویت بود به همین منظور ما به دنبال ارائه پروانه به همین سبک و روش رفتیم. این نوع ارائه خدمات به مردم مانع از شکل گیری ترددهای غیر ضروری در شهر می شود لذا ضروری است تا ما از تکنولوژی هوشمند به بهترین وجه استفاده کرده و مراجعات را در این زمینه مدیریت و باعث حذف مراجعات غیر ضرور شویم.

این کارشناس مسائل شهری ادامه داد: وقتی که مراجعات غیر ضروری حذف شوند عملا میزان اصطکاک بین مردم و کارمندان کاسته شده و با این روش با بسیاری از مفاسد در حوزه زیر میزی، دلالی و … از بین میرود. این در حالی است که سرعت عمل و صحت عمل نیز افزایش یافته است.

کاهش قدرت کمیسیون های معماری در دور جدید

رئیس سابق شورای شهر تهران با اشاره به برخی تخلفات صورت گرفته در کمیسیون های معماری مناطق در ادوار گذشته گفت: در دوره قبل کمیسیون های معماری و شهرسازی مناطق فعال بودند که در این دوره از قدرت آنها کاسته شده تا نتوانند هر کاری را به انجام برسانند. این موضوع شاید در برخی از موارد اسیب زا شود ولی در کل موضوع منفی نیست.

وی ادامه داد: در آن زمان که کمیسیون های معماری مناطق دارای اختیار عمل بودند و دستشان بازتر بود در نشست های ۵ نفری یا ۶ نفری خود در کمیسیون معماری تصمیماتی را می گرفتند تا برخی از مشکلات و مسائل خاص را مرتفع کنند که در این بین گاها سوء استفاده هایی هم رخ میداد برای مثال امکان داشت که یک طبقه اضافه تر مجوز داده شود که این موضوع خلاف بود.

چمران ادامه داد: با طراحی صورت گرفته مصوبات این کمیسیون ها در سایت قرار می گرفت و ما اینها را به صورت آنلاین می دیدیم و از طریق دونفر شهرساز مورد بررسی قرار می دادیم. در همین راستا اگر تخلفی صورت گرفته بود به سرعت بنده تذکر داده و از طرق مختلف مانع از انجام ان مصوبه خلاف قانون می شدم. یقینا یکی از مهمترین خصوصیت های هوشمندسازی جلوگیری از بروز تخلف است
بسته شدن لیست شورای ائتلاف در نیمه خرداد

وی در پاسخ به این سوال که آیا در این دوره از مدیریت شهری برنامه ای برای استفاده از متخصصان دارید و ایا متخصص آی تی نیز در جمع لیست اعضای شورا قرار می گیرد یا خیر؟ گفت: در گزینش های صورت گرفته یکی از معیارهای اصلی انتخاب، تخصص افراد است که در این میان می گویم باید شهرساز، ای تی و … حور داشته باشند. ما در مجموع تخصص های مورد نیاز برای شهر برای حضور در شورا طی جمعبندی های صورت گرفته به ۱۵ تخصص رسیدیم که از این ۱۵ تخصص یک موضوع به آی تی اختصاص داده شده است.

چمران تاکید کرد: در لیست اولیه احصا شده از مجمع عمومی تعدادی از متخصصین و نخبه های آی تی حضور دارند که می بایست ببینیم طی رای گیری صورت گرفته کدام یک از آنها به شورای شهر راه پیدا خواهند کرد. باید گفت که این ابتدای راه است و باید ببینیم که مردم چگونه رای میدهند که ما امیدواریم مردم لطف کرده و به لیست رای دهند تا تمامی تخصص ها در شورای شهر حضور داشته باشند.

رئیس شورای ائتلاف استان تهران با اشاره به این موضوع که برخی از لیست های ارائه شده به اسم شورای ائتلاف در فجازی مجازی و رسانه ها غیر واقعی هستند گفت: بسیاری از لیست هایی که هم اکنون در سایت ها ارائه می شود واقعی نیستند چرا که ما هنوز هیچ لیستی را ارائه نکرده ایم و در تلاشیم تا این لیست تا اواسط خرداد ارائه شود.

وی با بیان اینکه شهر هوشمند یکی از اخرین پدیده های دنیای کنونی است، گفت: به منظور ساماندهی خدمات به مردم و جلوگیری از ترددهای مختلف اداری درشهر در دوره گذشته برنامه ای تعریف شد که در کنار شهرداری نمایندگی هایی از سازمانهای برق آب و … قرار گیرد.

چمران گفت: استدلال این بود که وقتی فرد به شهرداری مراجعه می کند مابقی خدمات مرتبط با ساختمان را بتواند به صورت متمرکز دریافت کند. حال با ورود سامانه های هوشمند بسیاری از امور در این بخش به صورت اتوماتیک انجام شده و افرا می توانند به صورت انلاین و بدون نیاز به مراجعه به سازمان های مختلف خدمات خود را دریافت کنند.

وی تاکید کرد: شهر هوشمند باعث می شود همه ما در کنار یکدیگر باشیم در عین اینکه از نظر جغرافیایی با یکدیگر فاصله داریم. با استفاده از این سیستم ما میتوانیم دیدارهای مردم با شهردار و رئیس شورای شهر را بسیار تسهیل کنیم. در ابتدای اجرای این طرح شاید مقاومت هایی در اجرا دیده شود و انطباق مردم با آن سخت باشد اما به مرور زمان این مهم در جامعه نهادینه شده و مورد اقبال عمومی قرار میگیرد.

۲۲ مصوبه به منظور تحقق شهر هوشمند

چمران خاطر نشان کرد: با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی بخش عمده ای ترددهای شهری کنترل میشود هرچند که ما برای کنترل صحیح تردد شهری باید میزان وسایل نقلیه را افزایش دهیم اما یکی از راه های اصلی در این زمینه کاهش تعداد سفرها با استفاده اط هوشمندسازی هستیم.

وی تاکید کرد: از سال ها قبل ۲۲ موضوع مورد تصویب قرار گرفته بود تا با هوشمندسازی زمینه ساز کاهش تردد در شهر شوند که متاسفانه همه انها اجرایی نشده است. امیدواریم روزی برسد که اینها را دوستانی که یم روند در شورا و شهردار انتخاب می کنند و شهرداران بتواننند با حمایت و همکاری سازمان های دیگر شهری اینها را انجام دهند.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.