کد خبر : 314358
تاریخ انتشار : یکشنبه 29 نوامبر 2020 - 18:11

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران:

امروز باید در خصوص مسائل هسته‌ای صریح تر حرف زد/ کاهش تعهدات برجامی در دستور کار مجلس

امروز باید در خصوص مسائل هسته‌ای صریح تر حرف زد/ کاهش تعهدات برجامی در دستور کار مجلس
فریدون عباسی دوانی گفت: باید در خصوص مسائل برجام، انیستکس و غیره صریح تر حرف زده شود چراکه تحمیل های یک جریان فکری خاص به شدت کشور را خسته کرده است.

به گزارش خبرگزاری تهران پرس، فریدون عباسی دوانی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص اقدامات متقابل مجلس برای انتقام خون شهید فخری زاده اظهار کرد: مجلس هر قانونی هم تصویب کند چه کسی می خواهد ان را اجرایی کند؟ اگر قانونی قاطعانه و سخت گیرانه به تصویب برسد واقعا دستگاه اجرایی مرد میدان برای اجرای این مصوبه هست؟ یا قرار است ماجرای کاهش تعهدات برجامی دوباره تکرار شود؟

عباسی افزود: نمایندگان اگر همین الان هم طرح خروچ از برجام، غنی سازی درصد و کنارگذاشتن پروتکل الحاقی را تصویب کند آیا دولت دست از برجام برخواهد داشت؟

وی با بیان اینکه پروتکل الحاقی بیش از حد هم در ایران اجرایی شده است گفت: در قابل ارائه داده ها و اطلاعات این مملکت به آژانس انرژی اتمی چی دستگیر این کشور شده است؟ حاصل دولت از برجام واقعا چیست؟ پس هرگز قرار نیست نمایندگان در مجلس شق القمر کنند!

رئیس کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: باید در خصوص مسائل برجام، انیستکس و غیره صریح تر حرف زده شود چراکه تحمیل های یک جریان فکری خاص به شدت کشور را خسته کرده است و تا این دستگاه اجرایی روی کار باشد هیچکدام از اقدامات مجلس خاصیتی نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه دستگاه اجرایی باید در قبال این موضوع پاسخگو باشد گفت: دولت نمی تواند با پاک کردن صورت مسئله حقیقت را کتمان کند و امروز روزی که باید به صراحت اعلام کند که برجام برای این ملت هیچ دستاوردی نداشته است.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: طرحی در خصوص کاهش تعهدات برجامی در مجلس با هدف کاهش تحریم ها در مجلس مطرح شد و قرار است این طرح در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای اخذ نظرات تخصصی مطرح شده است و کمیسیون انرژی هم درخواست بازنگری در برخی موضوعات مربوط به این کمیسیون را هم داده است.

وی در خصوص برخی نظریه ها در خصوص خروج از ان پی تی گفت: پذیرش ان پی تی بر اساس منع سلاح هسته ای بوده است که ایران قرار هم نیست به این موضوع ورود کند اما بعد از پذیرش ان پی تی هر روز برای ما تکلیف نوشتند که برای مقابله با این جریان، باید در مرحله اول و بسیار کوتاه پروتکل های الحاقی و تمام دسترسی های آژانس را قطع کنیم و جلو بازرسی ماموران آژانس گرفته شود و از برجام هم خارج شویم و اگر باز دست از سر این مملکت برنداشتند از ان پی تی خارج شویم که سه ماه برای خروج از ان پی تی زمان نیاز است.

عباسی با بیان اینکه خروج از ان پی تی نیازمند برنامه ریزی است و بدون برنامه نمی توان حرف زد ابراز کرد: کشورهایی چون پاکستان و هند در ان پی تی نیستند و امروز در زمینه انرژی هسته ای پیشرفت های زیادی داشته اند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.