کد خبر : 310422
تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 اکتبر 2020 - 12:51

کمترین و بیشترین نرخ بلیت متروی تهران

کمترین و بیشترین نرخ بلیت متروی تهران
نخستین بلیت متروی تهران ۱۵۰ تومان قیمت داشت اما با گذر زمان بلیت های مختلفی برای مسافران این شهر زیرزمینی عرضه و متناسب با زمان خود برای آنها نرخ گذاری شد و در حال حاضر کمترین نرخ بلیت مترو ۱۵۰۰ تومان است.

به گزارش خبرنگزاری تهران پرس، نخستین بلیت مترو در اسفند سال ۷۷ ، همزمان با افتتاح ایستگاه‌های تهران (صادقیه)، وردآورد و با قیمت ۱۵۰ تومان به مسافران فروخته شد. مسافر می‌توانست تا زمانی که از شبکه مترو خارج نشده در همه ایستگاه‌هایی که تا آن زمان به بهره‌برداری رسیده بود از آن استفاده کند. این بلیت از جنس کاغذ و از سه قسمت جدا گانه تشکیل شده بود که هر قسمت آن با پرفراژ از یک دیگر جدا می‌شد و پشت آن نیز توصیه‌های عمومی و پیام‌های شهروندی چاپ می‌شد.

با گذر زمان بلیت های مختلفی برای مسافران این شهر زیرزمینی عرضه و متناسب با زمان خود برای آنها نرخ گذاری شد. در حال حاضر طبق مصوبه سال ۹۹ شورای شهر تهران قیمت انواع بلیت از ۱۵۰۰ تومان تا ۹ هزار تومان قیمتگذاری شده است. بر این اساس قیمت بلیت تک سفره داخل شهری ۱۵۰۰ تومان، بلیت تک سفره فرودگاه امام خمینی (ره) ۹ هزار تومان، بلیت تک سفره هشتگرد ۵ هزار تومان و بلیت تک سفره حومه ۱۷۰۰ تومان تعیین شده است.

بلیت تک‌سفرۀ داخل شهری (QR)؛ مخصوص استفاده در همه خطوط متروی تهران (به‌جز ایستگاه‌های هشتگرد، گلشهر، محمدشهر، کرج، اتمسفر و گرمدره در خط ۵ و فرودگاه امام خمینی (ره) در خط ۱) است.

بلیت تک‌سفرۀ حومه (QR)؛ مخصوص استفادۀ مسافران ایستگاه‌های گلشهر، محمدشهر، کرج، اتمسفر و گرمدره در خط ۵ است.

بلیت تک‌سفرۀ هشتگرد (QR)؛ مخصوص استفادۀ مسافران ایستگاه هشتگرد در خط ۵ است.

بلیت تک‌سفرۀ فرودگاه امام خمینی (ره) (QR)؛ مخصوص استفادۀ مسافران ایستگاه فرودگاه امام خمینی (ره) در خط یک است.

در هنگام خروج از ایستگاه‌های فرودگاه امام خمینی (ره)، هشتگرد، گلشهر، کرج، گرمدره و اتمسفر مسافران باید بلیت همان ایستگاه را ارائه دهند. درصورتی‌که مسافر فاقد بلیت تک‌سفرۀ مربوط به ایستگاه مقصد باشد باید مابه‌التفاوت قیمت بلیت را پرداخت کند.

درصورتی ‌که بلیت مسافر در داخل قطار کنترل شود و مشخص شود بلیت فاقد اعتبار است مسافر در اولین ایستگاه باید قطار را ترک کند و از ایستگاه خارج شود یا در اولین ایستگاه مجدداً بلیت تهیه کند. کنترل بلیت صرفاً برای کنترل اصالت بلیت انجام می‌گیرد و در صورت تأخیرهای احتمالی قطارها یا سایر اختلال‌های حرکتی، مأموران کنترل به حداکثر زمان سفر می‌افزایند. مأموران کنترل بلیت در تمام اماکن مترو با لباس فرم و کارت شناسایی قابل‌تشخیص هستند.

اعتبار بلیت و نحوۀ استفادۀ مسافران از سامانه‌های حمل‌ونقل عمومی در سرتاسر جهان دارای محدودیت و قوانین خاصی است. خطوط مترو نیز بخشی از سامانۀ حمل‌ونقل عمومی کلان‌شهر تهران است و باید حداکثر زمان و مسافت شروع و پایان سفرها در مترو تعریف شود و براساس آن میزان هزینۀ استفاده از این سامانه به‌طور عادلانه کنترل و پرداخت شود. علاوه بر این، در همۀ خطوط مترو در جهان اعتبارسنجی و کنترل اصالت بلیت، کنترل نحوۀ تردد مسافران، کنترل نحوۀ عملکرد اپراتورهای فروش بلیت انجام می‌پذیرد و این موضوع مختص ایران نیست.

در راستای تشویق مسافران برای استفاده از کارت بلیت‌های مبلغ‌دار، متناسب با مسافت طی‌شده برای اعمال تخفیف، حداکثر تا ۵۰درصد تخفیف نسبت به بلیت تک‌سفرۀ داخل شهر برای مسافران داخل شهری،  حداکثر تا ۲۵درصد تخفیف نسبت به بلیت تک‌سفرۀ حومه برای مسافران حومه، ۱۰درصد تخفیف نسبت به بلیت تک‌سفرۀ فرودگاه برای مسافران فرودگاه امام خمینی(ره) اقدام می شود.

مسافران دارای کارت بلیت مبلغ‌دار هنگام ثبت ورود کمترین بهای کارت بلیت از اعتبار کارتشان کسر می‌شود و در هنگام ثبت خروج و با توجه به مسافت طی‌شده مابه‌التفاوت مبلغ سفر از اعتبار کارت کسر می‌شود. درصورتی‌که دارندگان کارت بلیت مبلغ‌دار در هنگام خروج، بلیت خود را در دستگاه‌های کنترل قرار ندهند، بیشترین بهای بلیت مبلغ‌دار از اعتبار کارتشان کسر می‌‌شود.

کارت بلیت اقشار خاص به شرح ذیل و از طریق وب‌سایت eticket.tehran.ir در اختیار مسافران دارای شرایط قرار خواهد گرفت.

شهر تهران , شهرداری تهران , متروی تهران , کارت بلیت مترو ,

هزینۀ چاپ و صدور و پشتیبانی کارت بلیت الکترونیک بی‌نام، مبلغ ۵۰،۰۰۰ ریال و غیرقابل‌استرداد است. همچنین هزینۀ مذکور برای کارت بلیت الکترونیک بانام و با درج مشخصات شخصی متقاضیان، مبلغ ۸۰،۰۰۰ ریال و غیرقابل‌استرداد است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.