کد خبر : 309369
تاریخ انتشار : یکشنبه 6 سپتامبر 2020 - 9:15

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی:

اجازه خطای دوباره را به دولت نخواهیم داد

اجازه خطای دوباره را به دولت نخواهیم داد
علی خضریان گفت: در صورت بازگشت قطعنامه های شورای امنیت همه نظارت ها و بازرسی های آژانس که دربرجام و پروتکل الحاقی پذیرفته ایم را تعطیل خواهیم کرد. کمیسیون اصل۹۰ به اجرای این طرح نظارت خواهد کرد و اجازه خطای دوباره به دولت نخواهیم داد.

علی خضریان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و عضو کمیسیون اصل نود در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار تهران پرس در رابطه با بازگشت تحریم های شورای امنیت،  گفت: در سال‌های ۹۳ تا ۹۴ به یک توافق سیاسی با آمریکا رسیدیم که قرار شد ما تعهداتی را در برنامه‌ی هسته‌ای خودمان انجام بدهیم و آنها هم تحریم‌های مربوط به فروش نفت و تبادلات بانکی را بردارند. به رغم اینکه ما به تعهدات خود پایبند بودیم، اما آمریکایی‌ها شروع به کارشکنی در برجام کردند و در نهایت از برجام خارج شدند. در این دو سال گذشته تا حد ممکن علیه کشور ما فشار اقتصادی، سیاسی و حتی نظامی آوردند. اکنون نیز آمریکایی‌ها در صدد هستند قطعنامه‌های تحریمی تعلیق شده را دوباره برگردانند و اینکار به شدت توافق را نامتوازن می کند و لازم است با توقف تمام تعهدات این توازن تا حدودی حاصل شود.
وی در ادامه گفت: در حال حاضر با قطعیت نمی توان گفت که قطعنامه ها بازخواهند گشت. آمریکا گزارش نقض ایران را به شورای امنیت داده است و کشورهای مختلف با این اقدام آمریکا و اساسا ادعای عضویت آمریکا در برجام مخالفت کرده اند. اما این که نهایتا کدام طرف پیروز این کارزار خواهد بود، گذر زمان مشخص می کند. برای جلوگیری از غافلگیر شدن کشور، باید تدابیر لازم جهت مقابله با بازگشت تحریم ها اتخاذ شود. مجلس در این زمینه می تواند نقش خوبی داشته باشد و به واسطه تصویب یک قانون، جلوی اجرای یک طرفه تعهدات هسته ای را بگیرد.
سخنگوی کمیسیون اصل نود ادامه داد: در صورت اجرای مکانیسم ماشه و بازگشت قطعنامه ها تعهدات ما به طور خودکار لغو نمی‌شود. آنچه که لغو می‌شود ادامه‌ی تعلیق قطعنامه‌های قبلی، محدودیت‌های برداشته شده و هماهنگی‌های تدارک دیده شده در برجام است که لغو می‌شود. صحبتی از تعهدات ما نشده است. قسمت آخر بند ۱۳ قطعنامه ۲۲۳۱ هم گفته است که شورای امنیت اظهارات طرف ایرانی در رابطه با لغو تعهدات در صورت بازگشت تحریم های شورای امنیت را مورد توجه قرار می‌دهد. گفته مورد توجه قرار می‌دهد، نه اینکه برای ایران این اختیار یا حق قائل شده باشد که ایران تعهدات خود را لغو کند. اما باید از ظرفیت همین بند هم استفاده کنیم و تعهدات خودمان را در برجام لغو کنیم.
علی خضریان افزود: این درحالی است که هنوز بخشی از تعهدات عملیاتی ما در برجام باقی مانده است. به عنوان مثال تعهداتی که در راستای تغییر طراحی راکتور آب سنگین اراک پذیرفتیم، را لغو نکردیم. ما تعهد داده‌ایم که برای نیازهای پژوهشی و تامین انرژی خود تنها به راکتورهای آب سبک متکی باشیم و سراغ راکتورهای آب سنگین نرویم. بازفراوری سوخت نیز سر جای خود باقی است. موارد دیگر هم وجود دارد. اما مهمتر از همه این است که سرفصل‌های نظارتی و راستی‌آزمایی برجام تکان نخورده است. مرکز ثقل تعهدات ایران در برجام، بخش نظارت و راستی‌آزمایی است. نظارت‌هایی که به قول آقای ظریف بی‌سابقه است و در سال‌های گذشته حدود ۹۲ درصد از ظرفیت نظارت آژانس مشغول ایران بوده است!
این توجیه که آقای ظریف گفته‌اند که نظارت‌های پذیرفته شده در برجام مانع پروژه امنیتی سازی ایران شده است، اگر نظارت‌ها را بهم بزنیم، ایران به عنوان تهدید بین‌المللی معرفی می‌شود با واقعیت فاصله دارد؛ این دیدگاه ما در بازی انداخته است که دو سر آن باخت برای ایران است. چنانچه تعهدات خود را در برجام حفظ کنیم، آژانس بر اساس همین تعهدات درخواست بازدید از سایت‌های امنیتی و نظامی ما را می‌دهد و ما مجبور هستیم دسترسی بدهیم. طبق برجام ما نمی‌توانیم به آژانس دسترسی ندهیم، ما فقط می‌توانیم بر روی کیفیت راستی‌آزمایی چانه بزنیم که در آنجا هم دست مان در نهایت بسته است. اینکار به ضرر امنیت ملی ماست. این همان فرایندی است که عراق و لیبی طی کرده‌اند و الان وضعیت آنها را مشاهده می‌کنیم. از طرفی هم اگر دسترسی ندهیم، به عنوان تهدید در عرصه‌ی بین‌الملل معرفی می‌شویم. این بازی دو سر باخت را باید با سیاست تهدیدزدایی به هم بزنیم.
اولا ما بایستی تعهدات خود در برجام را متوقف کنیم. اجرای تعهدات هسته ای دیگر نه توجیه اقتصادی دارد، نه توجیه امنیتی. اگر قطعنامه‌های تعلیق شده هم باز گردند، اثر اقتصادی ندارد؛ به قول آقای نوبخت، ما از شرایط نفت در برابر غذا هم عبور کردیم. از طرف دیگر ما باید بر اساس همان بند ۱۳ قطعنامه تبیین کنیم در فضای بین‌الملل که چرا اینکار را انجام دادیم. بایستی اعتبارزدایی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نیز در پیش بگیریم. آژانس ابزاری در دست آمریکاست که منافع خود را پیش ببرد.
رییس کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل ۹۰ خاطرنشان کرد: مهمترین برنامه این است که طرحی را در مجلس برای توقف اجرای تمامی تعهدات هسته ای تصویب کنیم. طرف غربی باید متوجه باشد که فضای مجلس تغییر کرده و چنین طرحی قطعا در مجلس تصویب خواهد شد و در صورت بازگشت قطعنامه های شورای امنیت همه نظارت ها و بازرسی های آژانس که در برجام و پروتکل الحاقی پذیرفته ایم را تعطیل خواهیم کرد. از سوی دیگر کمیسیون اصل ۹۰ به دقت بر اجرای این طرح نظارت خواهد کرد و اجازه خطای دوباره به دولت نخواهیم داد.

انتهای پیام/*

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.